Cos co było, a już nie ma

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz lis 19, 2006 3:25 pm

schron, w którym mieszkał Józef Pomietło
Załączniki
schron1.jpg
schron2.jpg
schron3.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn lis 20, 2006 8:51 am

Dzięki za mapę! Wprawdzie jest niezbyt dokładna:), ale cos już wiadomo. Domyslam się, że ten Zollamt zaznaczony jest przez kropkę, bo jesli chodzi o budynki po prawej stronie napisu, to byłyby domy "Chybotka" i problem z głowy, bo tam najsensowniej było umiescić komory celne. Ale jeżeli jest to ten czarny punkt, to się poddaję. Budynku teraz tam nie ma żadnego. Potok, przy którym go zaznaczono już nie istnieje, tak jak staw do którego wpadał obok nazwy Nafeloch (która zresztą na dwóch innych mapach widnieje jako Hofeloch). Może ktos ma jeszcze jakies informacje?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn lis 20, 2006 10:01 am

Map to ja mam duuużo... jak chcesz jeszcze poszperać, to zapraszam na spotkanie do Borowic. A tymczasem zaprezentuję fragment mapy geologicznej z 1930 roku.
Załączniki
Mapa_geologiczna_1930_NW-od-Borowic.jpg
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » pn lut 19, 2007 4:08 pm

arkuba pisze:W dolinie Podgórnej, po drugiej stronie alei spacerowej do Wodospadu (przez drewniany most), stoi ruina budynku. Przed wojną zwał się on Haus Brendel, od nazwiska własciciela Hansa Brendela, który miał 3 pokoje goscinne. Czy wiecie może od kiedy jest on w ruinie?


Własciciel nazywał się Heinrich Brendel (zmarł w 1943 roku) - fleichermeister (rzeżnik), żona Alma.
Mieli dzieci : Alice, Hilde, Alfred, Heinrich. Dom był duży (parter, piętro i poddasze czyli strych. Przylegał do niego budynek gospodarczy.
Dom spalił się pod koniec lat 80-tych, lub na samym pocz.90-tych ? a potem jak to z ruinami bywa znikają !? Na zdjęciu lewy brzeg srodek w kępie swierków. Pozdrawiam.
Załączniki
Hain - Przesieka z Dzikuska 1941.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn lut 19, 2007 10:01 pm

Dzięki za info!
To w takim razie jeszcze jedno pytanie, przy Drodze do Wodospadu, przy mostku na Podgórnej, tam gdzie przebiega zielony i czarny szlak do wodospadu, przed wojną stał dom. Dzis na jego miejscu stoi wielki betonowy słup wysokiego napięcia. Widać też trochę gruzów.
Dawniej był to Haus Walter, własciciel Albert Walter, nr 19. Kiedy go zburzono?
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » śr lut 21, 2007 11:10 am

Witam !
:dontknow:
Niestety. Od rodziny dowiedziałam się, że już we wczesnych latach 60-tych go nie było.
Wiele domów zniknęło. Tak samo jak pensjonaty, np. przy skrzyżowaniu Drogi do Wodospadu i Przeskok stal sobie dom należący do FWP - "Marys 1" (dawniej Pens.Freundschaft), przyjmował gosci do połowy lat 70-tych, a może nawet kilka lat dłuzej.
Spłonęło 1 pietro, ale nie calkowicie i w ciągu 2 -3 lat zniknął. Obecnie stoi tam kawałek betonowej budowli z zamurowanym wejciem.
Przy Drodze do Wodospadu schodząc do Karkonoskiej (minąć Przeskok) po prawej stronie stał duży Haus Marienhohe. We wczesnych latach 70-tych były jeszcze gruzy i szczątki zadaszenia drewnianego tarasu. Zniknęły. Na 2 kartce są oba widoczne. Znikną też dom przy Drodze do Wodospadu na starej mapie nr.23 (prawie naprzeciwko starego nr.24 obecnie rozbudowanego - własciciel pan Nowacki). Podobno juz po wojnie go nie było.
Na starej mapie dom nr.15 "Bradlerbaude" własciciel Alfred Bradler. Też już go nie ma, a kiedy zniknął ?? A tak wyglądał.. "Olimpia" tez zniknęła (należala do FWP - i działała jeszcze w latach 80-tych). A co się dzieje z dawnym nr.89 Hotel Fischer (skrzyżowanie Karkonoskiej i Słonecznej) tez popada w ruinę..!!!?? A "Gospoda pod lipami" ta stara - spłonęła ale nie calkowicie ( częsć jadalna została cały i parter , ale nie było chęci i pieniędzy do odbudowy, a taka była ważna w życiu turystycznym Przesieki. Ech!). Mam nadzieję, że "Różaną" uda się uratować (ma już ponad 100 lat, na kartkach z 1906 roku już jest widoczna)
Pozdrawiam.
Załączniki
Bradlerbaude.jpg
Hain 1928.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr lut 21, 2007 11:42 am

Widzę, że jestescie w posiadaniu sporej ilosci materiałów, aby wydać album pt.:
"Przesieka - wczoraj i dzis"

Zachęcam do zwarcia szeregów i przygotowania starych pocztówek oraz współczesnych zdjęć. Kto chce wziąć udział w tym projekcie? Proszę o kontakt, możemy zorganizować spotkanie i omówić wszystkie aspekty.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » śr lut 21, 2007 4:30 pm

Prawie wszystkie informacje jakie ja mam pochodzą z internetu i z "autopsji". Swego czasu zszedłem Przesiekę dokładnie i sporządziłem listę wszystkich 169 przedwojennych domów, zlokalizowałem je i porównałem ze stanem faktycznym.
Ponad 20 już nie ma. Jak dokończę poszukiwania to może będzie można cos puscić na przesiecką stronę.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt maja 01, 2007 3:18 pm

Przy sklepie spożywczym przy Kalińcu jest mini wystawa starych zdjęć Przesieki. Polecam. Można zobaczyć m. in. budynek opisywanego przeze mnie budynku, Bergheimat. Aż dziw bierze, że zostało z niego tylko parę kamieni, bo widać, że faktycznie był duży.
Załączniki
Bergheimat.jpg
bondido
Odznaka Popularna
Posty: 63
Rejestracja: pt lut 09, 2007 10:57 pm
Lokalizacja: Wrocław :(

Postautor: bondido » pt maja 04, 2007 11:24 am

arkuba pisze:Przy sklepie spożywczym przy Kalińcu jest mini wystawa starych zdjęć Przesieki. Polecam. Można zobaczyć m. in. budynek opisywanego przeze mnie budynku, Bergheimat. Aż dziw bierze, że zostało z niego tylko parę kamieni, bo widać, że faktycznie był duży.


Jak pamiętam to na te ruiny zawsze mówiło się u nas 'stara Grażyna'. Górka z wyciągiem narciarskim, na której stoją, też była nazywana 'Grażyna'. Podobno budynek spłonął z pożarze. Jesli nie zapomnę to spróbuję dopytać mojego Dziadka o jakies szczegóły.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn maja 07, 2007 7:20 am

A co się dzieje z dawnym nr.89 Hotel Fischer (skrzyżowanie Karkonoskiej i Słonecznej) tez popada w ruinę..!!!??


Od niedawna cos się dzieje! Ktos to kupił i zaczęły się prace. Na razie niewiele widać postępu, ale widuję robotników. Będę informował, jak cos się będzie działo. Słyszałem, że ponoć główny budynek jest w fatalnym stanie technicznym i taniej byłoby postawić nowy, ale własciciel się uparł, żeby stary Fischer/Liczyrzepa został w takim kształcie, jakim jest. Jesli to prawda, chwała mu za to!
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn maja 07, 2007 8:56 am

W innym miejscu (Sprawy lokalne-Złoty Widok) pisałem o nieistniejącym już domu Haus Weichenhain (ex nr 107) niedaleko dzisiejszego pensjonatu Maria. Byłem na miejscu, znalazłem kamienny fundament, zrobiłem zdjęcie. Dopiero dzis popatrzyłem na stare zdjęcie (jest na www.przesieka.pl), które było miejscowo nieokreslone, a zawsze nie dawało mi spokoju, bo nie wiedziałem co przedstawia i...
To chyba własnie ten nieistniejący dom! Popatrzcie na układ kamieni. Bo tylko po tym można to rozpoznać. Œcieżka po lewej też pasuje, prowadzi ostro w górę do OW Warszawianka.
Załączniki
Weichenhein.jpg
Bauernhaus in Hain Weichenhain.jpg
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn maja 07, 2007 7:51 pm

arkuba pisze:Prawie wszystkie informacje jakie ja mam pochodzą z internetu i z "autopsji". Swego czasu zszedłem Przesiekę dokładnie i sporządziłem listę wszystkich 169 przedwojennych domów, zlokalizowałem je i porównałem ze stanem faktycznym.
Ponad 20 już nie ma. Jak dokończę poszukiwania to może będzie można cos puscić na przesiecką stronę.

Z przyjemnoscią opublikujemy takie dzieło! Z ciekawosci - które zdjęcia domostw jeszcze nie zostały rozszyfrowane?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn maja 07, 2007 7:52 pm

arkuba pisze:Od niedawna cos się dzieje! Ktos to kupił i zaczęły się prace. Na razie niewiele widać postępu, ale widuję robotników. Będę informował, jak cos się będzie działo. Słyszałem, że ponoć główny budynek jest w fatalnym stanie technicznym i taniej byłoby postawić nowy, ale własciciel się uparł, żeby stary Fischer/Liczyrzepa został w takim kształcie, jakim jest. Jesli to prawda, chwała mu za to!

Nawet nie zauważyłem, że ktos ratuje Liczyrzepę. To swietna wiadomosć!
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn maja 07, 2007 8:08 pm

arkuba pisze:To chyba własnie ten nieistniejący dom! Popatrzcie na układ kamieni. Bo tylko po tym można to rozpoznać. Œcieżka po lewej też pasuje, prowadzi ostro w górę do OW Warszawianka.

Fakt. Też mi się tak wydaje. Dolna podmurówka jest widoczna na starym zdjęciu, a górna to zapewne narożnik sciany domu. To już własciwie archeologia - tym bardziej gratuluję odkrycia!

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości