O wypadku brata Barei - w styczniowych SUDETACH

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

O wypadku brata Barei - w styczniowych SUDETACH

Postautor: m_ajk » sob lut 03, 2007 5:06 pm

Zajrzałem dzis do Empiku i przejrzałem styczniowe SUDETY.
Jest w nich ciekawy artykuł o smiertelnym wypadku,
jakiemu uległ w 1947 roku Wiesław Bareja, brat reżysera Stanisława przy wodospadzie Podgórnej.
Awatar użytkownika
wkarkonosze
Odznaka Mała Złota
Posty: 211
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 7:40 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: wkarkonosze » czw lut 08, 2007 10:56 am

Czy to prawda, że Bareja - reżyser pochodził z Jeleniej Góry...?
Awatar użytkownika
Dorotka
Odznaka Mała Brązowa
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 25, 2007 11:54 am
Lokalizacja: Wrocław/Borowice

Postautor: Dorotka » czw lut 08, 2007 11:12 am

Nie, on jest Warszawiak, a skończył łódzką filmówkę.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw mar 11, 2010 10:23 am

No proszę - szukałem w sieci informacji o jeleniogórskim okresie życia Barei i trafiłem na nasze forum... co nieco informacji o Karkonoszach już tu zebralismy, skoro forum jest tak widoczne w wyszukiwarkach :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn lut 21, 2011 10:35 am

Ale w 1947 roku rodzina Barejów przeniosła się do Jeleniej Góry, gdzie Stanisław ukończył I LO. A co własciwie się stało nad Wodospadem? Ktos wie?
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » czw mar 03, 2011 8:56 pm

http://www.jelonka.com/?mod=news&scr=si ... ticle=4659

Słynny reżyser traci brata

Do Jeleniej Góry przybędzie także skromny rzeŸnik z rodziną, Sylwester Bareja. Prowadzi sklep wędliniarski na ulicy W. Pola, póŸniej pracuje w zakładach mięsnych. To ojciec Stanisława, znanego reżysera, który jeleniogórski czas wspomni ponad 30 lat póŸniej w „Misiu” słynnym zdaniem: „Kamień panu przywiozłem z Jeleniej Góry… Pan wie, kto po nim stąpał”. Stanisław zda maturę po roku powtarzania klasy w Liceum im. Żeromskiego w roku 1949.

Dwa lata wczesniej bracia Barejowie, Staszek i Wiesiek z ojcem wybierają się do Przesieki, wtedy Matejkowice (na czesć malarza mistrza, którego płótna zrabowane z okupowanej Polski hitlerowcy tam własnie ukryli). Stamtąd zmierzają ku wodospadowi Podgórnej. Tam młody Wiesław Bareja postanawia pozować do kilku oryginalnych fotografii, które wykona Stanisław. Wdrapuje się na wysoką, niemal pionową skałę przy wodospadzie.

Kiedy przyszły reżyser już mierzy do brata z celownika aparatu, kamienie obsuwają się. Chłopak spada kilka metrów do płytkiej rzeki. Rozbija czaszkę. Mimo szybkiego przewiezienia do cieplickiego szpitala wypadku nie przeżyje.
Podobno jego mogiła znajduje się gdzies na cieplickim cmentarzu. Zapomniana. Stanisław Bareja będzie miał tablicę upamiętniającą zdobywanie wiedzy w „Żeromie”, którą już w XXI wieku odsłoni jego syn Jan.

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości