Wodospad Podgórnej

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Wodospad Podgórnej

Postautor: Borowice.pl » śr lut 14, 2007 9:05 pm

W tym tygodniu uzyskałem informację od Pani Wójt, że planowana modernizacja terenu wokół osobliwosci przyrody - Wodospadu Podgórnej w Przesiece - będzie obejmowała jedynie najważniejsze dla turystów zagadnienia - mostek, barierki, ławki, kosz na smieci - z pominięciem rozbudowy o infrastrukturę typu: pizzeria, hot-dog'i i inne wynalazki. Co o tym sądzicie, Drodzy Forumowicze?
Awatar użytkownika
wkarkonosze
Odznaka Mała Złota
Posty: 211
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 7:40 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: wkarkonosze » śr lut 14, 2007 10:03 pm

Jak dla mnie takiego miejsce nie można "profanować" jakąs gastronomią, no chyba że ktos wybuduje tam drugą Kochanówkę, ale jakies pizzernie. Oj nie... zostawmy to urokliwe miejsce... Kawałek pod górę i mamy pensjonaty, żarełko i takie tam. Nie widze tam ani miejsca ani potrzeby niszczenia "klimatu" tego terenu. Cywilizacji mówimi nie !!!

To tyle. od Jarząbka :)
Sławek
Odznaka Mała Złota
Posty: 237
Rejestracja: pt lis 10, 2006 3:50 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sławek » czw lut 15, 2007 12:29 pm

Zgadzam się, nie powinno się tam stawiać knajpek, ale byłem przy wodospadzie w przed samym sylwestrem i zauważyłem, że stoi tam jakas nowopostawiona budka. Nie wiecie co to może być ? :walk:
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » czw lut 15, 2007 5:40 pm

Witam !
Ta budka to sklepik spożywczy. Działał już latem. Ot taka budka!?
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » czw lut 15, 2007 8:43 pm

Jeżeli już poruszylismy temat okolic wodospadu Podgórnej, to spytam z ciekawosci o następującą rzecz. Pomiędzy miejscem, gdzie łączy się Myja z Podgórną a młynem jest trasa do spacerowania. Ostatnio cos się tam dziwnego wydarzyło, bo rzeka tam płynąca zmieniła troszkę swój bieg. Zauważyłem również, że przerwana została tama, która piętrzyła wodę na rzece o jakies 30 cm. Teraz pozostał tam tylko jeden bok tej zapory. Mam zdjęcie z maja 2006r, na którym jeszcze wszystko jest w całosci, a jak byłem w grudniu przed Sylwestrem teraz, to już wszystko było w potrzasku. Tama zburzona, lub przerwana a poniżej rzeczka, która wylewa się na scieżkę spacerową. Powyżej tamy, po prawej stronie widać jakis wykopany rów o długosci 20-30 metrów. Zauważyłem, że nie jest to rzecz, która mogła się stać po powodzi, ani po innym działaniu natury. Pomiędzy wykopanym rowem, a rzeką jest podłużny kopiec z kamieni, gałęzi i ziemi. Gdyby kopiec ten powstał po powodzi, to miał by on bardziej płaski kształt i nie zawierałby ziemi, ponieważ woda wszystką ziemię by wypłukała. A po za tym widać, że do opisywanego przeze mnie miejsca wjechał ktos z jakims ciężkim sprzętem. Œlady widać od strony mostku drewnianego bez barierek. Œlady są widoczne aż do ruin budynku, który stoi obok rzeki. Moje pytanie brzmi, co tam się stało? Mi osobiscie bardzo podobała się ta zapora.
Awatar użytkownika
Dorotka
Odznaka Mała Brązowa
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 25, 2007 11:54 am
Lokalizacja: Wrocław/Borowice

Postautor: Dorotka » czw lut 15, 2007 9:11 pm

Hej Przemku,
nie odpowiem Ci na pytanie, ale cieszę się, że Cie widzę. Jakie trasy zaliczyłes? :jerk:
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » czw lut 15, 2007 9:25 pm

Zwiedziłem dużo jak byłem w Przesiece. Pomimo brzydkiej pogody :) Postaram się niedługo wszystko opisać i podzielic się wrażeniami ze wszystkimi forumowiczami.
Awatar użytkownika
Dorotka
Odznaka Mała Brązowa
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 25, 2007 11:54 am
Lokalizacja: Wrocław/Borowice

Postautor: Dorotka » czw lut 15, 2007 9:28 pm

Czyli koniec "ferii"?? Jednak Wrocław w końcu blisko. Zapraszamy w przyszły (po popielcu) weekend do Borowic :hello1:
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw lut 15, 2007 10:34 pm

Mi też szkoda tego kamiennego progu na Podgórnej. Całe dzieciństwo budowałem tam z Gawe tamy z kamieni, pływalismy... eh, a teraz takie pobojowisko. Próg był w coraz gorszym stanie, nikt się nim nie interesował, pomiędzy głazami woda wypłukiwała zaprawę, aż wreszcie po jakims deszczu wszystko runęło. Wtedy własnie potok zmienił bieg i zalał trasę spacerową. Ten wał z kamieni faktycznie jest sztuczny - żeby woda nie podmywała zanadto brzegów wykopano koparką nowe koryto... ale to prowizorka. Pewnie już nigdy nie odbudują progu, a szkoda, bo była to jedna z atrakcji miejscowosci. Podobny stoi też na Czerwieniu pomiędzy Zieloną Gospodą i Marią. Ale nie jest tak okazały, bo przepływa przez niego mniej wody.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw lut 15, 2007 11:31 pm

A czy nie należałoby tego naprawić?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt lut 16, 2007 8:51 am

Potok zapewne należy do Skarbu Państwa. Więc to nawet nie inwestycja gminna. Ewentualnie można działać, żeby gmina wystąpiła o remont do odpowiedniej instytucji państwowej.
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » pt lut 16, 2007 12:34 pm

Witam !
Latem 2001 nocą z20 na 21 lipca (była wielka woda - strasznie lało, byłam wtedy w Przesiece) runął fragment muru jazu na dł. 1/3 od strony Drogi do Wodospadu - było widoczne z drogi. Potok toczył bloki kilka metrów. Potok zmienił bieg. W następnym roku chyba gmina przystąpiła do prowizorycznej naprawy. Była wtedy koparka - cos układali, podsypywali. Ale niestety powiedzenie, że prowizorki są najtrwalsze, w tym przypadku się nie sprawdziło. Potok z wielką wodą ma ogromną siłę. Szkoda bo to bardzo urokliwy zakątek. No i wspomnienia moje, mojego syna i jego kuzynów z okresu "budowy tam". Może gminie uda się choć częsciowo jaz naprawic (bo w całosci to chyba zbyt wielkie koszty). A może jakas dopłata z ****? Czy jest szansa aby gmina się tym zaiteresowała???
Ostatnio zmieniony pt lut 16, 2007 5:02 pm przez Anna Maria, łącznie zmieniany 1 raz.
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » czw lut 22, 2007 6:27 pm

przepraszam ze znowu ja tu marudze ale popatrzcie na
http://forum.przesieka.pl/viewtopic.php?t=19
ciekawe jak pójdzie za Pani wójt bo Pan wójt to był dobry w oswietleniu :happy7:
tylko daty się zmieniły ale powodzenia. Postuluję tylko o przeprowadzenie szlaku przynajmniej od rozpadliska.
waterlo
Odznaka Popularna
Posty: 98
Rejestracja: wt lut 27, 2007 10:42 am
Lokalizacja: Przesieka

w celu wyjasniwnia

Postautor: waterlo » wt lut 27, 2007 5:24 pm

tro nie jest zaden próg tylko łapacz kamieni zbudowany jeszcze za czasów kiedy niemcy zamieszkiwali te tereny powstal w celu ochrony brzegów i domostw mieszczących się blisko rzeki przed kamieniami jak sama nazwa wskazuje i do samego podgórzyna można zanalezsc jeszcze dwa takie łapacze.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt lut 27, 2007 7:50 pm

Hmh, to ciekawe - łapacz kamieni. Nie wiedziałem, że taka była jego funkcja. Ale jak uzbierały się tam kamienie, to co się z nimi działo? Bo przecież nie czekano chyba, aż powstanie z nich naturalna tama blokująca przepływ wody... Zabierano je na budowy?

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości