Historie przesieckich domów

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw sie 30, 2007 11:11 am

Słownik geografii turystycznej:
"W 1747 r. mieszkało w Przesiece 63 zagrodników i chałupników, była też szkoła, kuŸnia znana z wyrobu pił i karczma sądowa."
Ciekawe, czy jesli chodzi o szkołę, była ona w któryms z dwóch przedwojennych budynków szkolnych, tj. dzisiejszy ZHP (szkoła ewangelicka) i dzisiejszy budynek przy Karkonoskiej 12 (szkoła katolicka), czy o jeszcze inny dom?
A gdzie była kuŸnia i karczma sądowa???
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn wrz 03, 2007 9:06 pm

Ja bym obstawiał raczej okolice dawnej Olimpii, Bukowego Gaju. To tam powstały pierwsze zabudowania Przesieki, a szkołę, kuŸnię i karczmę buduje się zwykle w "city" :)

Swoją drogą - ktos wie co powstaje na miejscu Olimpii? Widziałem, że po wyburzeniu ruin teren jest już ogrodzony,więc może w przyszłym roku ruszy budowa...
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt wrz 18, 2007 10:35 am

Dawny nr 6 nie miał nazwy, bo wykorzystywany był jako kaplica ewangelicka. Zdjęcia tutaj
Na metalowym kogucie na dachu daty 1618 i 1909, czyli stary dom na tym miejscu przebudowano/remontowano w 1909 roku. Dzis nie ma tu kaplicy, a dom nazywa się Sadyba, adres Bukowy Gaj 5.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt wrz 25, 2007 11:20 pm

Ha, pisałem o kuŸni i w końcu znalazłem co nieco...
"Schwinghammer zbudował swą siedzibę w miejscu, w którym jeszcze pod koniec II wojny swiatowej stał dom nazwany Schwinghammerhof, czyli „Dwór Schwinghammera”, naprzeciwko Hotelu Fischer (póŸniejszego „Liczyrzepy”). Budynek „Liczyrzepy” stoi natomiast w miejscu, w którym stała kuŸnia produkująca piły zwana Leglerschmiede. Na terenie dawnej szkoły (dzisiejszego „hufca ZHP”) Schwinghammer miał natomiast Lustgarten („ogród przyjemnosci”). Założyciel Hain nadzorował także budowę pierwszego młyna. "
Z internetu, tłumaczenie moje. A więc jednak oprócz okolicy Bukowy Gaj, zabudowa weszła nieco w górę na początku...

Przypomnę tylko, że Schwinghammer to "własciwy" założyciel Przesieki. Z tego samego Ÿródła:
"Wyrąb lasu i zasiedlanie okolicy postępowały powoli, aż do momentu, gdy pojawił się w Hain Georg Andreas von Schwinghammer, syn węglarza, który wykazał się wielką bitnoscią podczas wojny trzydziestoletniej, kiedy to służył w armii cesarskiej i za swe zasługi otrzymał tytuł Capitain-Lieutnampt. W bitwie pod Lützen (16.11.1632 r.) pomiędzy armią szwedzką a wojskami habsburskimi pod dowództwem Albrechta von Wallensteina, Schwinghammer został ciężko ranny i przez to najprawdopodobniej niezdolny do dalszej służby. Po stronie Wallensteina stał również Hans Ulrich Schaffgotsch, który był w tym czasie między innymi włascicielem ziem w okolicach Przesieki. Naraził się tym samym cesarzowi i został w 1635 roku scięty w Ratyzbonie. Jego dobra skonfiskowano, a Schwinghammer otrzymał za swą służbę ziemię na terenie dzisiejszej Przesieki."
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr wrz 26, 2007 8:40 pm

Pierwszy raz zwróciłem uwagę na to, że Schwinghammer ma zapewne związek z herbem Gemeinde Hain narysowanym przez Ericha Fuchsa przed wojną - tym ze strony http://www.przesieka.pl/historia.html na ktróym jest hammer (młotek). Schwing (cios, miotanie). Może Schwinghammer walczył młotem bojowym i stąd tak go nazywano? W końcu Przesiekę dostał, bo się zasłużył na wojnie, więc musiał być z niego kawał chłopa.
Pierwszy to odkryłem, czy ostatni? :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt sty 29, 2008 5:44 pm

Trudno powiedzieć, czy to od zasług wojennych, tak czy siak herb na pewno nawiązuje do nazwiska...

Dom nr 7 - przed wojną Ferienglück ('wakacyjne szczęscie"), własciciel Ida Menzel. Dzis Brzozowe Wzgórze 4. Chyba tam nikt na stałe nie mieszka, ciągle widzę, że zamknięty...
Załączniki
Brzozowe Wzgórze 4 Ferienglück mały.jpg
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt sty 29, 2008 7:03 pm

... a po przeciwnej stronie ulicy stoi jeden z ostatnich, a może nawet ostatni poniemiecki hydrant w Przesiece. Z wytłoczonego ozdobnego napisu wynika, że był wyprodukowany w Mannheim. W ostatnim czasie taki sam hydrant zniknął ze skrótu między ul. Droga do wodospadu a budowaną kaplicą. Na jego miejscu pojawił się nowy - niestety bez jakiejkolwiek wartosci estetycznej. Szkoda trochę tych starych hydrantów. Pewnie idą na złom.
Może ten temat to nie miejsce na opowiesci o hydrantach... chociaż z drugiej strony, gdyby nie one, to pewnie niejednego przesieckiego domu nie udałoby się uratować od ognia :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt sty 29, 2008 7:15 pm

Faktycznie, zniknął, zauważyłem, ale zdążyłem kiedys zrobić zdjęcie (poruszone ...) Zresztą oba hydranty były identyczne. Firma Bopp & Reuther z Mannheim istnieje do dzis (www.burmt.de).
Własnie znalazłem informację, że firmę założyli inż. Carl Reuther i mistrz slusarski Karl Bopp w roku 1872.
Załączniki
Bopp&Reuther Mannheim hydrant.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt sty 29, 2008 7:41 pm

Obok dawnego domu nr 7 stoi dawna "ósemka", Haus zum Bächel, czyli Dom nad Kaczą, włascicielem którego był niegdys H. Wolf. Dzis jest to Brzozowe Wzgórze 5. Jest po częsci w ruinie, ale ktos próbuje cos z tym zrobić. Przy samym domu, po schodkach w dół, stoi kamień z datą 1901. Była o nim dyskusja wraz ze zdjęciemtutaj.
Załączniki
Brzozowe Wzgórze5 Zum Bächel maly.jpg
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » wt sty 29, 2008 10:49 pm

Witam
Hydrant nie poszedł na złom. Wiem w czyim ogrodzie stoi. Ostatnio pomalowano go na paskudny czerwony kolor. Mam - ale muszę odszukać b.ładne zdjęcie tego hydrantu- bo to "zabytek" (ma ponad 100 lat)...
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » wt sty 29, 2008 10:57 pm

A Brzozowe Wzgórze 4 - latem bywa otwarty i samochód z rej. wrocławską.
Dom nr 5 Brzozowe Wzgórze jest zamieszkały przez cały rok.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr sty 30, 2008 8:16 pm

w pobliżu Borowic znajdują się takie same pokrywy z Mannheim
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw sty 31, 2008 5:12 pm

Na moment wrócę do poprzednich domów w Bukowym Gaju, bo znalazłem stare zdjęcie tej okolicy z 1936 r. Widać trzy opisywane wczesniej domy (dzis numery 1, 3, 4).
Przy okazji Starego Młyna, zapomniałem dodać, że na portalu wejsciowym jest data 1805 i inicjały IBV. W najnowszych "Karkonoszach" jest artykuł o Starym Młynie, ale jeszcze nie czytałem.
Załączniki
Am Kreisgut 1936.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw sty 31, 2008 5:19 pm

A w lesie, pomiędzy Haus Drei Linden (Bukowy Gaj 1) a Dziurawą Skałą jest stare ujęcie wody. Data wskazuje na rok 1936.
Załączniki
Bukowy Gaj ujęcie wody 1936 small.jpg
waterlo
Odznaka Popularna
Posty: 98
Rejestracja: wt lut 27, 2007 10:42 am
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: waterlo » wt lut 05, 2008 11:11 pm

Też mi sie wydaje, że ósemka jest zamieszkała przez cały rok, dom remontowany i rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów był około roku 1911 poprzedniego stulecia z tego okresu pochodzi też widoczny na zdjeciu łupek który teraz niestety wyparty zostanie przez dachówkę.. Wiem tez że przed wojną znajdowały się tam pokoje letniskowe.. co pewnie nie jest jakąs nowoscią bo dużo domów miało taką możliwosć..

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości