Skocznia narciarska w Przesiece

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn lut 09, 2009 12:16 pm

To zdjęcie z napisem Sieg Hail to może być Przesieka karkonoska, chociaż punktów odniesienia brak, a to drugie to może Hain koło Oybina w Górach Żytawskich.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pt kwie 10, 2009 10:02 pm

A to niefortunne zdjęcie z "niby" Przesieką zostało zidentyfikowane przez jozin64@vp.pl, który do mnie napisał, jako skocznia w Bierutowicach (dawnych), czyli Karpaczu Górnym. Do popatrzenia: Skocznia
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt sty 25, 2011 3:34 pm

Natknąłem się na nowe ciekawostki dotyczące skoczni. Po pierwsze zdjęcie na pocztówce z Przesieki, gdzie widać skoczka. Jest bardzo podobne do tej wczesniej omawianej fotki, którą przypominam jako pierwszą z poniższych.
Załączniki
skocznia zawody.jpg
skocznia zawody.jpg (23.75 KiB) Przejrzano 15538 razy
Wintersportplatz Hain 1930.jpg
Ostatnio zmieniony wt sty 25, 2011 3:50 pm przez arkuba, łącznie zmieniany 1 raz.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt sty 25, 2011 3:47 pm

A druga sprawa to informacja dotycząca sportów zimowych w Przesiece znaleziona w Meyers Reisebücher z 1930 r.:
"Skocznia narciarska (do 35 m) przy Schweizerhaus. Skocznie treningowe w miejscowosci."
Schweizerhaus to dzisiejsza Danuta. Czyżby inna skocznia? Tam gdzie wyciąg?
Załączniki
Meyers Reisebücher Riesengebirge Leipzig 1930 I.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt sty 25, 2011 6:01 pm

Thompsahütte to Szwedzkie Skały - ciekawe jak tam można było kiedys zjeżdżać...
Czy ten tekst jest kontynuowany na następnej stronie?

Na mapce Meinholda z 1938 roku http://www.borowice.pl/p/0901.jpg jest zaznaczona skocznia narciarska (tuż pod literką r napisu Baberhäuser, czyli tam, gdzie dzisiaj są drewniane domki typu Brda Skalnika w Borowicach), ale pocztówki ze skoczkiem, niestety, nie spotkałem...
Mancin
Spacerowicz
Posty: 1
Rejestracja: pt lis 11, 2011 8:32 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Mancin » pt lis 11, 2011 8:41 pm

Witam wszystkich ostatnio głowiłem się i troiłem przez noc i stwierdziłem, że ta nasza skocznia musi być w okolicach lub pomiędzy dzisiejszym "Energopolem" czy jak na mapie jest na Wzgórzu a dw. Polo z tego względu, że jak by oni hamowali, a wątpię, że w tamtych czasach by zrobili jakies podjazdy poza tym miejsce mi tu nie pasuje. Zdjęcie budynku gdzie w oddali jest skocznie wskazuje niewątpliwie, że skocznia musi być w okolicach Energopolu a dw. Polo.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn lis 14, 2011 5:02 pm

Mancin pisze:Witam wszystkich ostatnio głowiłem się i troiłem przez noc i stwierdziłem, że ta nasza skocznia musi być w okolicach lub pomiędzy dzisiejszym "Energopolem" czy jak na mapie jest na Wzgórzu a dw. Polo z tego względu, że jak by oni hamowali, a wątpię, że w tamtych czasach by zrobili jakies podjazdy poza tym miejsce mi tu nie pasuje. Zdjęcie budynku gdzie w oddali jest skocznie wskazuje niewątpliwie, że skocznia musi być w okolicach Energopolu a dw. Polo.

Ja bym się jednak skłaniał ku lokalizacji na łące po lewej stronie od dojscia do wodospadu. Są tam skałki, które widać na zdjęciu na lewo od skoczni. Dzis nad tą wyżej położoną rosną swierki, ale nadal jest widoczna w terenie.
Zas jak oni hamowali nie wiem - i podziwiam odwagę :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt maja 21, 2013 6:10 pm

W księgarni w Jeleniej Górze widziałem bardzo ciekawą książkę "Między lękiem a zachwytem: Sporty zimowe w sląskich Sudetach i ich znaczenie dla regionu (do 1945 r.)" Tomasza Przerwy. Od razu zacząłem szukać informacji o przesieckiej skoczni. Zapamiętałem, że nazywana była Hainfallschanze, czyli chodzi na pewno o tę przy drodze do wodospadu. Tylko, że według tej książki punkt K wynosił 40 m! Był też rok budowy skoczni, ale nie zapamiętałem...
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt maja 21, 2013 6:14 pm

Bylem w tamtym roku w Hain w Górach Żytawskich i widziałem tamtejszą skocznię. Podejrzewam, że ta "nasza" była podobna. Ta niemiecka jest drewniana, choć fundamenty ma murowane. Krótki opis i zdjęciaTutaj
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 22, 2013 12:05 pm

Skocznia w Hain w Żytawskich jest własciwie bardziej nad Oybinem niż samym Hain. Poza pięknym widokiem na ten kurort zawsze podobało mi się to, że pod skocznią przebiega szosa do Hain.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt paź 15, 2013 8:37 am

dyker pisze:A ma ktos jakies archiwalne zdjęcia?

Z której Hain?
bingos
Spacerowicz
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 11, 2013 11:40 am
Lokalizacja: Katowice

Postautor: bingos » śr gru 11, 2013 11:44 am

arkuba pisze:Bylem w tamtym roku w Hain w Górach Żytawskich i widziałem tamtejszą skocznię. Podejrzewam, że ta "nasza" była podobna. Ta niemiecka jest drewniana, choć fundamenty ma murowane. Krótki opis i zdjęciaTutaj


Też widziałem tą skocznię, fajnie wygląda :)
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr gru 18, 2013 10:14 am

bingos pisze:
arkuba pisze:Bylem w tamtym roku w Hain w Górach Żytawskich i widziałem tamtejszą skocznię. Podejrzewam, że ta "nasza" była podobna. Ta niemiecka jest drewniana, choć fundamenty ma murowane. Krótki opis i zdjęciaTutaj


Też widziałem tą skocznię, fajnie wygląda :)

Przy skoczni jest chyba najlepszy widok na Oybin - bo z zamkiem :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt lut 17, 2015 1:56 pm

Na ebay.de znalazłem fotografię przesieckiego skoczka. Obok piszą, że skocznia to jedna z "najładniejszych i przyszłosciowych skoczni we wschodnich rejonach Niemiec".
Załączniki
Skoczek.jpg
Skoczek.jpg (22.89 KiB) Przejrzano 12498 razy

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości