Strona 1 z 2

Granice Przesieki

: pn kwie 12, 2010 4:26 pm
autor: arkuba
Opisując różne obiekty w Przesiece, zastanawiam się, gdzie dokładnie przebiegają granice wsi? Obszar gminy jest na mapach zaznaczony, ale czy istnieją wyrysowane granice poszczególnych miejscowosci?

: śr kwie 14, 2010 12:41 pm
autor: Cieslak
W internecie na razie nie znalazłem, ale zapewne w katastrze w Jeleniej Górze jest. Spodziewam się, że "obręb Przesieka" pokrywa się z granicami sołectwa.

: śr kwie 14, 2010 7:38 pm
autor: Hanus
Pojęcie „granic administracyjnych wsi” czy „granic wsi” nie posiada swojej legalnej definicji. Można co najwyżej próbować wywiesć takowe na wykładni obowiązujących przepisów prawa, genezy tych przepisów i analizy ich ewolucji na przestrzeni lat.

Nieco inaczej jest z granicami sołectwa. Sołectwo jako jednostka pomocnicza może zostać ustanowione na podstawie stosownej uchwały rady gminy. Czy gmina Podgórzyn ustaliła takowe nie wiem. Więcej na temat granic wsi, sołectw znajduje się na: lex.pl/samorzad/artykul-dodano/88

Swoją drogą to wydaje się być oczywiste, że każda wies ma swoje granice, a jednak rzeczy oczywiste tak oczywistymi nie są. Po przeczytaniu artykułu w lexie okazuje się, że to zagmatwana sprawa. Można by przypuszczać, iż granica wsi to granica obrębów - tym torem szedł chyba Michał. Trzeba wziąć też pod uwagę granice działek lesnych, bo przecież wies to całosć, a nie tylko wycięta obszarowo częsć gruntów. Najprosciej będzie ustalić w gminie ;)

: śr kwie 14, 2010 9:28 pm
autor: Borowice.pl
Hanus pisze:(...) Najprosciej będzie ustalić w gminie ;)


Zapytamy w gminie, zobaczymy czy to jest proste pytanie i zrelacjonujemy...

: czw kwie 15, 2010 10:43 am
autor: Anna Maria
Witam !
Oto granice Przesieki. Mapka z 2007 roku.

: czw kwie 15, 2010 2:08 pm
autor: Hanus
No tak wygląda granica gruntów objętych planem zagospodarowania przestrzennego wsi i jest zgodna z granicą obrębów. Jednak myslę, że granica wsi powinna przebiegać nieco inaczej - jesli idę do lasu koło domu, lub np. nad Wodospad Podgórnej to uważam, że jestem nadal w Przesiece? Zresztą schronisko Odrodzenie i rejon Przełęczy Karkonoskiej to też Przesieka (schronisko ma adres przesiecki)

: czw kwie 15, 2010 10:55 pm
autor: Borowice.pl
Wodospad Podgórnej poza Przesieką?

Adres to rzecz pocztowa, a nie administracyjna...

A co z Polanką?

: pt kwie 16, 2010 5:19 pm
autor: Hanus
Adres nie jest do końca sprawą pocztową, ponieważ nazwy ulic ustala u nas rada gminy, numery nadaje gmina. Twój adres w Borowicach nie został przecież ustalony przez urząd pocztowy;).
Mam dla Borowic smutną informację (na pocieszenie dodam, że na razie pochodzi ona z nieoficjalnych Ÿródeł). Polanka nie leży na terenie Borowic, co gorsza Droga Sudecka też. I teraz najgorsze... cmentarz jeniecki też nie.

Chyba było lepiej nie rozwijać tego tematu :icon_smile:
No ale za to Borowice sięgaja aż do ostatnich domów Karpacza Górnego. Żeby było ciekawiej borowicki wyciąg narciarski w większej częsci leży na terenach miasta Karpacz.

: pt kwie 16, 2010 11:55 pm
autor: Borowice.pl
Mój adres - numer w Borowicach ustaliłem sam :)

Polanka nad Przesieką ma adres Przesieka.
Polanka poniżej Borowic to chyba Podgórzyn, ale nie jestem pewien.
Do Drogi Sudeckiej nie jestem za bardzo przywiązany.
Cmentarz wg ROPWiM jest w Borowicach.

: pn lut 24, 2014 3:44 pm
autor: arkuba
Wynalazłem oficjalne podziały gruntów powiatu jeleniogórskiego i oto Przesieka (i Borowice) zaznaczono następująco...

: pn lut 24, 2014 4:11 pm
autor: arkuba
Czyli od zachodu granica jest rzeka Czerwień aż do Ÿródeł i dalej na grzbiet Karkonoszy, od północy tenże Czerwień + zabudowane działki blisko rzeki aż do mostu przy ostatnich domach Podgórzyna w Dolinie Czerwienia, a w kierunku wschodu przez ten mostek do góry ul. Żulińskiego do doliny Podgórnej aż prawie do wysokosci podgórzyńskiego Metgumu i potem do góry doliną Kaczy aż do Borowic, do rozwidlenia szosy. Potem mniej więcej od miejsca, gdzie żółty szlak przecina Drogę Sudecką prawie w linii prostej do Słupa i Zamczyska, do Zapomnianego Mostu, Smogorniaka i Srebrnym Potokiem do góry, prawie do granicy z Czechami.

: pn lut 24, 2014 4:16 pm
autor: arkuba
Cmentarz faktycznie leży więc w Przesiece, Szwedzkie Skały też, ale już Schodki czy Przesiecka Góra już w Zachełmiu... W tym dwa drogowskazy kamienne przy Zachełmskiej Przełęczy :(

: pn lut 24, 2014 8:11 pm
autor: KornelO
arkuba pisze:Wynalazłem oficjalne podziały gruntów powiatu jeleniogórskiego [...]
Mapa jest dostępna na stronach Powiatowego Osrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Jeleniej Górze. Przydatna rzecz... ;)
http://www.podgik.jgora.pl/mapa.html

: wt lut 25, 2014 8:11 am
autor: Borowice.pl
A gdzie leżą Pielgrzymy i Słonecznik?

: wt lut 25, 2014 10:26 am
autor: KornelO
Borowice.pl pisze:A gdzie leżą Pielgrzymy i Słonecznik?

Na mój gust w/g mapy PODGiK to Słonecznik jest w Borowicach, a Pielgrzymy na granicy, częsciowo w Borowicach, częsciowo w Karpaczu.