Waloński Kamień

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » pn paź 02, 2006 9:34 pm

Borowice.pl pisze:
m_ajk pisze:Ja stawiał bym raczej na znak graniczny, zwłaszcza przez tarczę herbową.


No tak, te cyfry mi się nie podobają... ale jesli herb to czyj? Gajowego Tumpsa? :) Jak ktos wie, to bardzo proszę o info.


Spotkałem się ze znakami granicznymi na których znajdowały się inicjały (własciciela?), a poniżej znajdowała się data (rok) prawdopodobnie ustanowienia granicy - to w okolicach Czubka koło Cieplic.

Teraz nie mogę sobie przypomnieć gdzie, ale widziałem też kiedys słupki graniczne z numerami kolejnymi.

Może spróbuj wyobrazić sobie jak taka granica mogłaby przebiegać i wówczas trafisz na inny znak?

ÂŻałuję że mieszkam teraz tak daleko, bo sam bym się porozglądał...
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » pn paź 02, 2006 9:46 pm

Borowice.pl pisze:Dzięki za info. Oj, widać, że musimy się znowu spotkać.


Oj chętnie spotkał bym się np. przy piwku, jednak w rodzinnych stronach pojawię się dopiero w okolicach Œwiąt.
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » śr lis 08, 2006 11:37 pm

I przepraszam że znowu na temat jeżeli chodzi o chybotek to jestem prawie pewien że to jest ta skała. Niestety obecnie popsuta
Załączniki
chybotek.jpg
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw lis 09, 2006 10:38 am

Popsuta, czyli ktos ją solidnie przymocował, żeby się nie gibała? :)
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » czw lis 09, 2006 1:09 pm

wydaje mi sie za ten kamien się kręcił
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw lis 09, 2006 4:40 pm

hmh, no może. Ale w takim wypadku dlaczego jest Chybotkiem, a nie Kręciołkiem? ;)
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » czw lis 09, 2006 6:06 pm

Tego nie wiem ale jak przeczytałem wasze wywiady z sam wiesz kim to okreslenie kręciołek jakos pasuje do regionu. :icon_smile:
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » czw lis 09, 2006 8:42 pm

olo pisze:I przepraszam że znowu na temat jeżeli chodzi o chybotek to jestem prawie pewien że to jest ta skała. Niestety obecnie popsuta


Moim zdaniem to nie jest Chybotek.
Zgodnie z opisem na stronie i w przewodnikach inaczej jest to Waloński Kamień. Całosć składa się z dwóch skał, w jednej jest wnęka ze znakiem, druga skała to własciwy chybotek.
Na fotce (http://www.przesieka.pl/zdjecia/przesieka/p8.jpg) widać go na wysokosci zniszczonej tablicy z opisem.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw lis 09, 2006 10:35 pm

Ale Chybotek to chyba osobna skała, ze 60 m od Walońskiego. Waloński Kamień to nazwa grupki skałek w kupie. A Chybotek leży osobno, przy scieżce z Danuty do Wzgórza Marty (Złoty Widok I). Fakt, że często spotykałem informacje, że dwie nazwy dotyczą tego samego obiektu, ale tak chyba nie jest! Mam nawet przed sobą najnowszą mapkę Przesieki i dokładnie zaznaczono Chybotek osobno.
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » czw lis 09, 2006 11:55 pm

arkuba pisze:Ale Chybotek to chyba osobna skała, ze 60 m od Walońskiego. Waloński Kamień to nazwa grupki skałek w kupie. A Chybotek leży osobno, przy scieżce z Danuty do Wzgórza Marty (Złoty Widok I). Fakt, że często spotykałem informacje, że dwie nazwy dotyczą tego samego obiektu, ale tak chyba nie jest! Mam nawet przed sobą najnowszą mapkę Przesieki i dokładnie zaznaczono Chybotek osobno.


U T. Stecia w "Karpacz i okolice"
"[...] Kilka metrów na zach. od Walońskiego Kamienia Chybotek, jest to duży blok granitu wagi ok. 7 ton, tak doskonale zrównoważony, że daje się wprawić w ruch jedną ręką."

W Słowniku geografii turystycznej Sudetów "Karkonosze"
"[...] Znajduje się na pn.-zach. od -> Złotego Widoku obok -> Walońskiego Kamienia..."

Załączam fotkę z "Karkonoszy" M. Staffy, gdzie Chybotek jest lepiej widoczny.
Załączniki
Chybotek.jpg
Chybotek.jpg (31.58 KiB) Przejrzano 18804 razy
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt lis 10, 2006 12:19 am

Czyli Chybotek to ten po prawej ze zdjęcia Staffy? Przynajmniej tak zawsze myslałem... :)
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » pt lis 10, 2006 6:06 pm

to jak jest robimy referendum na chybotek czy przyglądamy się na siebie :iconbiggrin:
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » śr sty 03, 2007 7:59 am

Wracając do tematu - przy okazji wycieczki swiątecznej przyjrzelismy się Walońskiemu Kamieniowi. Bardzo słabo widoczny zarys dłoni we wnęce znajduje się w okolicy "szyi" postaci czyli na przejsciu głowy i reszty.
Ale na zdjęciach chyba nie jest to dobrze widoczne...
Załączniki
08.JPG
09.JPG
10.JPG
Jarek
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr sty 17, 2007 3:24 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postautor: Jarek » pt sty 19, 2007 5:35 pm

Witam,
wracając do krzyżyków na skałach - nie tyle były to znaki graniczne, lecz oznaczenie stanowisk często płukania złota lub stanowiska do poszukiwania minerałów. Krzyże występowały pojedyńczo lub też nawet potrójnie, co możecie zobaczyć na stronie

http://www.kopaniec.pl/waly1.html

Jeżeli interesujecie się historią poszukiwania "skarbów matki ziemi" na Waszym terenie to polecam wam spiski walońskie. Tam wszystko opisane jest w pigułce, a szperaczy odwołuję do "DE RE METALLICA LIBRI" Georgiusa Agricoli
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt sty 19, 2007 6:32 pm

Na wiosnę muszę się wybrać do Kopańca. Dawno tam nie byłem i niewiele pamiętam, a po artykule wies wydaje się być idealnym celem rowerowej wycieczki z Przesieki. Tomek pytał o moje plany rowerowe - mam już pierwszy :)

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości