Gołębiewski w Karpaczu

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » pt kwie 23, 2010 8:37 am

No i wyszedł
koszmarek

trzeba obejrzeć wpis pod datą 7 kwietnia

A na wizualizacji wygladało całkiem znosnie :( o ile cos takiego może być znosne.
Awatar użytkownika
Margossa
Odznaka Popularna
Posty: 64
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Margossa » pt kwie 23, 2010 2:27 pm

Ja znalazłam ciekawe zdjęcia tutaj:
galeria zdjęć - wnętrza

"zieleń to życie", ale chyba nie na scianach, a na dodatek artystyczne tynki z purchlami i skroplona woda na suficie...

100% luksusu :laughing6:
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr wrz 22, 2010 9:02 am

Gołębiewski jest o dwie kondygnacje wyższy, niż w pozwoleniu na budowę (oczywiscie o ile w artykule nie ma błędu). Zastanawiam się więc jakim cudem hotel, zdaniem własciciela, przekroczył wysokosć tylko o 4m - pokoje mają mniej niż 2m wysokosci? :)

http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/ ... ,id,t.html

Zresztą ciekawe po co Karpacz wydał pieniądze na plan miejscowy, skoro jesli ktos wybuduje cos zupełnie z nim niezgodnego, to plan jest zmieniany pod tą inwestycję. W tej sytuacji wydawanie pieniędzy na kolejne plany, to chyba niegospodarnosć...
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » śr wrz 22, 2010 8:30 pm

Wygląda to więc na samowolę budowlaną. Skoro obiekt, który już powstał jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a więc także z pierwotnym i zatwierdzonym projektem, to czy możliwa jest jego zgodna z prawem legalizacja niejako post factum?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw wrz 23, 2010 8:17 am

Zmiana planu nie będzie tu miała nic do rzeczy (zresztą nowego planu się nie uda zrobić szybciej niż do końca 2011 roku). Teoretycznie inwestycja nie zgodna z pozwoleniem na budowę nie powinna dostać odbioru, więc hotel nie powinien zacząć działać przed rozebraniem tych dwóch kondygnacji. Ale zacznie - mogę się założyć :)
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » czw wrz 23, 2010 8:03 pm

Ja zakładu nie przyjmuję :iconbiggrin: Można obstawiać od kiedy zacznie przyjmować pierwszych gosci i czy w ogóle rozbierze te dwie nadprogramowe kondygnacje.
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » czw paź 14, 2010 1:18 pm

Tak tylko... żeby nie było zbyt jednostronnie...
1. Duże obiekty zawsze są dyskusyjne i im wieksze, tym wyższa temperatura sporów.
2. Duże obiekty - czy to się nam podoba, czy nie, są mimo wszystko potrzebne. W Polsce jak dotąd nie ma hotelu, w którym można położyć spać 1000 uczestników kongresu czy sympozjum... Kiedys, znana mi firma miała organizowała forum biznesowe dla Polski, krajów bałtyckich, Czech, Słowacji i Węgier, Ukrainy, Bułgarii i Rumuni... Promocja naszego kraju musiała się odbyć... w Berlinie.
3. Nie upieram się, że Gołębiewski w Karpaczu jest piękny, jednak jest bez porównania "mniej szkaradny" niż Kasprowy w Zakopanem, a także Mercure w Jeleniej, Bornit w Szklarskiej czy choćby Marcus w Przesiece, a wspomniane obiekty są od kilku do kilkudziesięciu razy mniejsze, prawda? Oprócz bryły i spadzistego dachu pozwolę sobie zwrócić uwagę na taki detal, jak poktycie dachu łupkiem kamiennym, charakterystycznym dla naszego regionu... zresztą... De gustibus...
4. Znam nieco Hotel Golębiewski w Mikołajkach i ... kto był, ten wie, że ta mikromiejscowosć, do niedawna żyjąca wyłącznie przez dwa miesiące w roku, nagle uzyskała możliwosć funkcjonowania także w innych miesiącach. Dzięki hotelowi, ktos spyta? Hmm.. No może dzięki aquaparkowi (m.in. 700 m zjeżdżalni, 6 basenów w tym sportowy i jeden z falą, 5 rodzajóów leczniczych jacuzzi, pięć rodzajów saun i tężnia solankowa), sztucznemu lodowisku i stadninie koni. Niestety od połowy sierpnia do połowy czerwca, nie ze względu na zamarznięte jezioro i malownicze domki rybacke... zapytajcie mieszkańców -mój znajomy nie ma wątpliwosci...
5. Czy to zahamowało rozwój innej bazy hotelowo-gastronomicznej w okolicy? A wręcz przeciwnie - wszyscy wiedza o tzw. efekcie synergii. Na dodatek nagle zaczęły się fajne lokalne inicjatywy (usługi rowerowe i eko-turystyczne, infrastruktura, imprezy muzyczne) , na które wczesniej "nie było rynku"...
6. Czy to wpłyneło na jakąs dewastację, degradację czy szkody ekologiczne? Nie, choćby dlatego, że to własnie zarządowi Gołębiewskiego zależy na czystosci, atrakcyjnosci nieskażonego srodowiska, a wraz z prawie tysiącem zatrudnionych, stanowi on lokalnie sporą grupę "politycznego" nacisku i patrzenia służbom na ręce (stąd np. udało się w końcu wyedukować rozumnych i skutecznie ukarać wioskowych głupków, wywożących smieci do lasu czy na pola).
7. Jestesmy regionem turystycznym, ale nie mamy ochoty być biednym zasciankiem. No to jak stworzyć miejsca pracy dla 1200 osób (od palacza i konserwatora do managera i kadry zarządzającej,w większosci absolwentów jeleniogórskich szkół)? Lepiej zbudować jakąs Cewiskozę 2? A usługodawcy, firmy obsługujące, transportowe, dostawcze itp. się cieszą, czy nie?
Tak na spokojnie i na argumenty, co?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn paź 18, 2010 7:19 pm

Jesli to są kontrargumenty uzasadniające domniemane łamanie prawa, to mnie nie przekonują. "Dużego" przepisy nie obowiązują i może budować co chce, bo na swiecie powstały już brzydsze obiekty?
Sławek
Odznaka Mała Złota
Posty: 237
Rejestracja: pt lis 10, 2006 3:50 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sławek » wt paź 19, 2010 7:39 am

Odnosząc się do argumentów za Gołębiewskim w Karpaczu to sugeruję aby poznać go troszkę od srodka. Gołębiewscy znani są z tego, że rzeczywiscie starają się dbać o wszystko co do pracowników jednak to tutaj już nie jest tak różowo gdyż wynagrodzenia otrzymują z bardzo dużym opóŸnieniem a czasami trzeba isć z nimi do sądu gdyż nie wypłacają pod byle pretekstem szczególnie młodym ludziom i studentom. Podobnie jest z dostawcami. Na początku wszyscy bili się aby z nimi współpracować, w tej chwili większosć szanowanych się marek raczej od nich stroni z uwagi na brak płatnosci mimo że są wypłacalni. To również trzeba wziąć pod uwagę mówiąc o nowych miejscach pracy bo może być niezła wpadka.
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt paź 19, 2010 11:26 am

Cieslak pisze:Jesli to są kontrargumenty uzasadniające domniemane łamanie prawa, to mnie nie przekonują. "Dużego" przepisy nie obowiązują i może budować co chce, bo na swiecie powstały już brzydsze obiekty?

Nie, to nie są argumenty usprawiedliwiające łamanie prawa. :happy3:
Tak tylko zwróciłem uwagę, ze duże obiekty są potrzebne, bywają mniej lub bardziej brzydkie i zawsze dyskusyjne, ale ich pojawienie się bywa korzystne dla regionu, mieszkańców i współpracowników. Nie mam tez wiedzy, czy personalnie Państwo Gołębiewscy są fajni, czy nie, uczciwi czy nie, nie znam i nie mam wiedzy...
O "dodatkowym piętrze" słyszałem plotke w odniesieniu do apartamentowca przy dolnej stacji wyciągu w Szklarskiej. Czyżby to jakas nowa metoda na obchodzenie nadzoru budowlanego?
Awatar użytkownika
Margossa
Odznaka Popularna
Posty: 64
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Margossa » wt paź 26, 2010 1:26 pm

Dodatkowe piętra to chyba już norma w Gołebiewskim ( w innych miejsowosciach też są wyższe hotele niż na planie) i nikt ich nie rozbiera...
Ostatnio dostali pozwolenie na wykonanie ujęcia wód podwodnych (4 studnie głębinowe) -informacja o wszczęciu postępowania wodnoprawnego
Pokrycie dachu łupkiem też jest niestety mało prawdopodobne, bo sam inwestor w artykule mówi: "- Postanowilismy zrobić bardziej spadzisty dach, by snieg mógł łatwiej się zsuwać. Względy bezpieczeństwa zadecydowały o rezygnacji z pokrycia łupkiem. Na tak dużej powierzchni nie można go stosować, bo mógłby spasć komus na głowę - wyjasnia inwestor."
Być może jakąs nadzieją może być fakt, że bez podpisu konserwatora dokumentacja odbioru budynku nie będzie ważna (artykuł tutaj)
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » sob paź 30, 2010 9:09 am

Tutaj jeszcze jeden artykuł na temat karpackiego "Gołębia", czyli na tropach makabyły:
[url=http://]bryla.gazetadom.pl.[/url]
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » sob paź 30, 2010 12:25 pm

Hanus, Twój link mi nie działa... Na pewno jest ok?
Czy chodziło Ci o art.
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... flikt.html
?

Przy okazji natknąłem się na art. z 2006 roku, w którego fragmencie czytamy:

Taki projekt hotelu w Karpaczu stworzyło specjalnie powołane konsorcjum polsko-francuskie pod przewodnictwem Antoniego Makarewicza, architekta z Białegostoku. Tadeusz Gołębiewski przekonuje, że udało się im, pomimo tak dużych rozmiarów i ogromnej kubatury, zaprojektować typowo górski hotel, z ogromną iloscią typowych dla Karkonoszy drewnianych i skalnych elementów: - Architekci przed stworzeniem projektu mnóstwo czasu spędzili nad książkami o Karpaczu i w samym kurorcie. Chcieli poczuć klimat miasta, żeby idealnie wpisać hotel w jego architekturę. To ma być flagowy hotel marki Gołębiewski.


Cały archiwalny art. o "pięciogwiazdkowym monstrum" pod
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,95327,3583684.html
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » sob paź 30, 2010 8:11 pm

Ten link powinien działać:[url=http://]http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,8532930,Tropiciele_Makabryl__Golebiewski_w_Karpaczu.html[/url]
To nie ten sam artykuł, chociaż też w Gazecie.
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » wt lis 02, 2010 9:23 am

Hanus dalej link nie działa.
Czy chodzi Ci o ten artykuł?Gołębiewski
Ostatnio zmieniony śr lis 03, 2010 11:15 am przez Anka, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Sprawy regionu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości