Strona 1 z 4

Ewakuacja schroniska na Œnieżce

: czw mar 12, 2009 10:39 pm
autor: Gawe

: pt mar 13, 2009 11:46 am
autor: Sławek
Mam nadzieję, że nie zamkną schroniska i stacji.
Przeglądałem dzisiaj internet w poszukiwaniu wiadomosci ale jeszcze nic więcej nie wiadomo. Trudne warunki atmosferyczne utrudniają dotarcie na szczyt i prawdopodobnie zaplanowana inspekcja w obserwatorium się nie odbędzie. Może w następnych dniach pogoda pozwoli na dotarcie na szczyt.

: pt mar 13, 2009 3:38 pm
autor: Borowice.pl
Zamknięte i obserwatorium i schronisko i czerwony szlak, czyli zygzak.

: ndz mar 15, 2009 6:44 pm
autor: wkarkonosze
Dzisiaj w radiu mówili, że sprawdzili iż przyczyną było pęknięcie stalowej konstrukcji w wyniku wiatru powyżej 140 km/h i mrozu.

: ndz mar 15, 2009 6:55 pm
autor: Borowice.pl
No to konieczny jest remont...

: ndz mar 15, 2009 7:59 pm
autor: Gawe
Słyszałem dzis, że planowany jest takowy na czerwiec

: ndz mar 15, 2009 8:53 pm
autor: Anka
Ja też dzis słyszałam, że uszkodzony został najwyższy talerz i będzie remontowany "po stopnieniu sniegów czyli prawdopodobnie w czerwcu". I nie wiadomo co będzie z restauracją, bo pęknięcie jest nad wejsciem do niej.

: pn mar 16, 2009 3:25 pm
autor: Sławek
Z tego co się doczytałem na różnych stronach opisujących to zjawisko, to meteorolodzy wracają do srodkowego talerza i teraz tam będzie przejsciowo ich baza więc chyba restaurację zamkną na czas kiedy będzie remont. Oby jak najszybciej

: pn mar 16, 2009 6:10 pm
autor: Anna Maria
Własnie podano w FAKTACH wrocławskich, że odpadła połowa najwyższej kondygnacji
schroniska na Œnieżce ...

: pn mar 16, 2009 6:15 pm
autor: wkarkonosze
Niestety, jak podają media górna częsć uległa katastrofie budowlanej. Obiekt jest całkowicie zamknięty, podobnie jak szlaki i drogi po obu stronach granicy prowadzące na Œnieżkę. Od schroniska odpadają jego fragmenty. Dobrze, że nikomu się nic nie stało. Podobno stało się to na oczach inspektorów budowlanych.

: pn mar 16, 2009 7:44 pm
autor: Anna Maria

: pn mar 16, 2009 8:05 pm
autor: Borowice.pl
Mam nadzieję, że zabytkowe instrumenty meteo ocalały...

: pn mar 16, 2009 8:45 pm
autor: Sławek
to nie dobrze. Nie znam się zbyt dobrze na budownictwie ale obawiam się najgorszego. To może być koniec obserwatorium w takim wyglądzie jaki znalismy do dzis. Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby można było je chyba odbudować, mam nadzieję jednak że się mylę.

: pn mar 16, 2009 9:01 pm
autor: Sławek
Poniżej wypowiedŸ podana przez "Gazetę pl." To napawa nadzieją wszystkich miłosników Œnieżki i jej dotychczasowego wyglądu. :hello1:

Obserwacje będą kontynuowane za pomocą sprzętu

- Z naszego udziału w Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej WMO wynikają pewne zobowiązania. Nasze dane trafiają do bazy swiatowej, z której korzystają inni. Tracąc Œnieżkę, stracilibysmy za dużo, dlatego robimy wszystko, żeby nie nastąpiły przerwy w obserwacjach - zaznaczył Ostojski

Jak wyjasnił, obserwacje na stacji są prowadzone w 80 proc. przez zainstalowane na niej urządzenia, które - w momencie, gdy otrzymano informację o zagrożeniu - zostały zdemontowane i przeniesione w miejsce bezpieczne. - To, co ewentualnie możemy stracić, to anteny, które przesyłają dane do bazy danych, czyli nie będziemy mieć tych informacji on-line. Będą one jednak gromadzone na dysku danego urządzenia i odczytywane, a po paru dniach trafią do bazy - zaznaczył Ostojski.

Decyzją kierownictwa IMGW, na Œnieżkę wyruszyły już dwie ekipy - jedna z Warszawy, druga z Krakowa - z urządzeniami, które dokonują pomiarów automatycznych i które jutro zostaną zamontowane na Œnieżce, na obszarze, który nie jest zagrożony.

"Sople były dwumetrowe"

- Tydzień temu ja i moi znajomi bylismy na Œnieżce i przeraził nas widok obserwatorium - napisał na Alert24 Andrzej. - Dookoła dachu wisiały ogromne sople. Niektóre miały po 2 metry długosci. Na scianach budynku zalegała kilkunastocentymetrowa warstwa lodu. Na samym szczycie była wielka masa lodu i sniegu. Ta katastrofa, to wina tego, że nikt nie dbał o tą stację. Wystarczyło nie dopuscić do tworzenia się takich olbrzymich warstw lodu i strącać sople, gdy były jeszcze małe - napisał internauta.

Problemy w obserwatorium na Œnieżce - składającego się z trzech częsci (dysków): górnej, srodkowej i dolnej - zaczęły się w czwartek, gdy popękały sciany budynku, najpewniej z powodu silnego wiatru (140 km na godzinę) i mrozu. Zamknięto szlak na Œnieżkę, ewakuowano pracowników obserwatorium. W sobotę okazało się, że naruszona została konstrukcja obserwatorium, ale już w niedzielę znów udostępniono szlak wspinaczom. Teraz trasa ponownie zostanie zamknięta.

Jak przypomniałOstojski, w dolnej częsci stacji znajduje się restauracja; częsć położona nad nią, gdzie są pomieszczenia obserwatorów i pomieszczenia przesyłania danych - to dysk srodkowy; a najwyżej położona częsć obserwatorium, w której znajdowała się większosć urządzeń pomiarowych - to dysk górny. Konstrukcje dysków są stalowe.

Dysk górny grozi zniszczeniem srodkowego

- To własnie dysk górny złamał się w taki sposób, że w tej chwili grozi zniszczeniem dysku srodkowego. Teraz czekamy, aż rzeczoznawcy z Politechniki Wrocławskiej przygotują raport na ten temat i zasugerują, co należy zrobić, żeby nie dopuscić do opadnięcia dysku górnego na dysk srodkowy - powiedział Ostojski. Raport ma być gotowy za 10-14 dni.

Przyczyny katastrofy nie są na razie znane - podkreslił Ostojski. - Obserwatorzy mówili, że w czwartek słyszeli hałas, cos w rodzaju tąpnięcia. Ale obserwatoria sejsmologiczne zlokalizowane w sąsiedztwie nie odnotowały żadnych większych ruchów - przypomniał.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Œnieżce zostało wybudowane w latach 1968-74. "Na razie nie wiadomo, czy trzeba będzie odbudowywać tylko górny dysk, czy też robić jakies prace przy dysku srodkowym i dolnym. Mogę jednak zapewnić, że zrobimy wszystko, żeby to obserwatorium wróciło do swojej swietnosci" - podsumował Ostojski.

: pn mar 16, 2009 9:12 pm
autor: Sławek
Poniżej link do strony gdzie można obejrzeć krótki film, na którym widać obserwatorium po katastrofie.
http://www.tvn24.pl/12690,1591036.1,0,1 ... omosc.html