Likier Karkonoski

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Prezentacja likieru Stonsdorfer w Staniszowie - 21 VI 2007

Postautor: Cieslak » śr cze 20, 2007 8:08 am

Berentzen-Gruppe AG
i
Pałac Staniszów

zapraszają na uroczystą prezentację likieru Stonsdorfer:

Stonsdorfer znów w Staniszowie

W programie:
- prezentacja marki
- koncert kwartetu Filharmonii Dolnosląskiej
- bankiet

21 czerwca (czwartek), Pałac Staniszów, godz. 19.00

Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o potwierdzenie przybycia pod nr tel. 075 7558445

Hotel Pałac Staniszów, Staniszów 100, 58-500 Jelenia Góra
tel. 0048 75 755 84 45, fax. 0048 75 755 85 34, hotel@palacstaniszow.pl
www.palacstaniszow.pl
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr cze 20, 2007 11:33 am

Szkoda, ja akurat nie dam rady tam być, a bardzo bym chciał...

Może Michał z www.wkarkonosze.net mógłby się tam zgłosić i pojawić się w Pałacu Staniszów z aparatem fotograficznym?

Kiedys kupiłem na Allegro oryginalną butelkę po Likierze Stonsdorfer, ale przez pomyłkę ktos mi ją wyrzucił na smieci :(
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr cze 20, 2007 2:06 pm

Gdyby to nie było w tygodniu nikt by mi nie musiał dwa razy powtarzać. Już bym zarezerwował miejsce w pierwszym rzędzie:D
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw cze 21, 2007 9:58 am

Liczę na Michała G., który ma bliżej...
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Echt Stondorfer

Postautor: Cieslak » pn paź 08, 2007 7:36 pm

Ostatnio odwiedziłem podkarkonoski Staniszów i zainspirowany rozmową z jego mieszkańcami o produkowanym w tej miejscowosci niegdys likierze ziołowym "Echt Stondorfer" postanowiłem poszperać w sieci w poszukiwaniu informacji o nim... to co znalazłe spisałem w kilku słowach poniżej...

Staniszów zasłynął w swiecie z powodu produkowanego w nim niegdys likieru ziołowego. Historia napitku rozpoczęła się w 1810 r. kiedy to miejscowy gorzelnik C.G Korner opracował recepturę trunku. Wynajął on budynek na cele gorzelni (budynek zamkniętej gospody między Witoszą, a kosciołem) i zaczął produkować ziołowy specyfik.

Likier był produkowany na bazie ziół zbieranych w Karkonoszach, które zasłynęły już wczesniej w całej Europie dzięki działalnosci laborantów wyrabiających z nich lekarstwa. Staniszewski trunek miał 32% Vol. i sprzedawał się swietnie. Nic więc dziwnego, że dosć szybko produkcję Echt Stondorfer'a musiano przeniesć z niewielkiego Gesellschaftshaus w Staniszowie do Jeleniej Góry. Wybrano lokalizację przy dzisiejszej ul. Wolnosci 150 (przez wiele lat zaplecze techniczne JPBM).
Co ciekawe, likier jest nadal produkowany, tyle, że w Niemczech. Na etykiecie butelki Echt Stonsdorfer'a jest przedstawiona jego dawna jeleniogórska wytwórnia. Na etykiecie znalazło się jednak pewne przekłamanie – jeleniogórska wytwórnia Echt Stonsdorfer'a pokazana jest na tle Karkonoszy ze Œnieżką, gdy w rzeczywistosci Œnieżka jest dokładnie po przeciwnej stronie, cóż – takie są prawa marketingu...

Jak twierdzą niektórzy Echt Stonsdorfer Smakuje trochę jak czeska Beherovka, jednak bez namysłu dodają, że jest od niej znacznie lepszy... i bardzo słodki. Żal tylko, że likieru nie można obecnie kupić w Polsce (chociaż chodzą plotki, że ta sytuacja może się zmienić).
Zdjęcie butelki Echt Stondorfer'a można zobaczyć na stronie gospodarstwa agroturystycznego SREBRNY LAS ze Staniszowa
www.przesieka.pl/srebrnylas/zdjecia/stonsdorfer.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn paź 08, 2007 9:30 pm

kiedys kupiłem butelkę po likierze stonsdorfowskim za 5 zł plus wysyłka, ale ktos mi ją "posprzątał" i już jej nie mam... do dzisiaj nie mogę odżałować

u mnie pod domem w Borowicach jest tyle ziół, że można zestawić mieszankę i zrobić likier borowicki, a wersję eksportową można nazwać likier baberhojzerski

za lasem pewnie można zrobić likier przesiecki, czyli hajnecki
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt paź 09, 2007 8:53 am

Borowice.pl pisze:za lasem pewnie można zrobić likier przesiecki, czyli hajnecki

Kusząca propozycja.
Zamówiłem sobie jedną butelkę Stondorfera, żeby sprawdzić, czy warto :D
Możemy pewnego jesiennego wieczora razem to sprawdzić :)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt paź 09, 2007 10:26 am

:) wspaniała propozycja
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » wt paź 09, 2007 12:09 pm

Bardzo wspaniała propozycja :headbang:
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » wt paź 09, 2007 8:54 pm

Ze strony: http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=47685

"Przedwojenna nazwa miejscowosci: Stonsdorf.

Browar istniał już na początku XIX w. Jak pisze I. Łaborewicz, w roku 1801 do Staniszowa przybył Chrystian Gottlieb Koerner, który był z zawodu gorzelnikiem i piwowarem. Koerner rozpoczął pracę w browarze należącym do księcia Reuss i otrzymywał za nią 1 talara i 3 srebrne grosze. Warzone przez niego piwo było cenione zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak i przez kuracjuszy z pobliskich Cieplic. Piwo ze Staniszowa pito także na dworze książąt Reuss, włascicieli browaru. Obok wytwarzania piwa drugą pasją Koernera była także produkcja ziołowych, wysokoprocentowych likierów. Gdy w roku 1810 opracował własną recepturę wydzierżawił browar i rozpoczął w nim, oprócz piwa, produkcję likieru "Echt Stonsdorfer". Produkcja likieru w browarze staniszowskim trwała do połowy XIX w., kiedy to syn Koernera przejął firmę od ojca i wybudował fabrykę pod Jelenią Górą.

O piwie staniszowskim w póŸniejszych latach (w roku 1849) Rosalia Saulson tak pisała:

"Stonsdorf jest wsią liczącą do osmiuset ludnosci, ma piękny zamek i park; własnoscią jest księcia Reuss. Zajeżdża się do browaru, w którym jest także zakład restauracyjny. Tutaj warzą owo słynne ze swej dobroci Stonsdorfskie piwo. Mała plantacya i niżej miejsce otwarte z altanami przy browarze przyjmuje gosci."

Browar od r. 1885 przechodził następuące zmiany nazwy:

Stonsdorfer Brauerei Rob. Arnold 1885-1903
Brauerei Stonsdorf, Fritz Volmeyer 1903-1906
Brauerei Stonsdorf, Hedwig Arnold 1906-1908
Brauerei Stonsdorf, O. Hannecke 1908-1920


(na podstawie książki M. Friedricha "Brauerei - Verzeichnis. Polen und Ostpreussen", Förderergemeinschaft von brauerei - werbemittel - sammlern e.V., Fürth und Essen 1996 oraz artykułu I. Łaborewicza , "Prawdziwy staniszowski i inne ... Trunki spod Karkonoszy", [w]: "Sudety", sierpień 2003.)"

Zajrzyjcie również tu:
http://wroclaw.hydral.com.pl/5249,obiekt.html
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr paź 10, 2007 7:54 am

Jak tylko dostanę butelkę likieru, to dam znać :)
Zawsze mi żal, jak takie regionalne produkty znikają z rynku. A jeszcze dziwniejsze jest gdy sprzedawane są wszędzie, tylko nie w regionie skąd pochodzą... przecież producent mógłby tu zrobić swietny interes!
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw paź 11, 2007 10:26 am

Hmmm... a może założymy mikrobrowar i wytwórnię likierów? :sign10:

(zanim napiszecie swoją odpowiedŸ ostrzegam: uważajcie na moje pomysły, bo jestem dosć konsekwentny)
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw paź 11, 2007 6:56 pm

Na razie prowadzę mikrowiniarnię korzystająć z winogron z ogródka babci :)
Winiarnia jest bardzo mikro, ale zaspokaja moje i żonki roczne zapotrzebowanie na ten trunek. Na likierach się nie znam, na ziołach karkonoskich też niestety nie.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw paź 11, 2007 8:01 pm

Jeszcze miesiąc temu nie wiedziałes co to wyrzynarka, a obecnie wszyscy się zachwycają rezultatami wyrzynania.

Moja szwagierka napisała pracę magisterską z produkcji piwa :)
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw paź 11, 2007 8:25 pm

Za to jakis wewnętrzy głos mówi mi, że podołałbym roli pełnoetatowego degustatora. W końcu ktos musi sprawdzać jakosć likieru :D

Wróć do „Sprawy regionu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości