Tunel w Karpaczu

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Tunel w Karpaczu

Postautor: m_ajk » wt wrz 18, 2012 7:02 pm

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw, ... 76904.html

Dołem samochody, górą narciarze. Tunel w Karpaczu prawie gotowy.

Zamiast zakorkowanej szosy, w centrum Karpacza pojawi się deptak. Samochody przeniosą sie na obwodnicę, której najważniejszym i najtrudniejszym w realizacji elementem jest stumetrowy tunel. Jeszcze tej zimy dołem pojadą samochody, a nad nimi szusować będa narciarze.

Miłosnicy narciarstwa dobrze pamiętają ten obrazek z Karpacza: wąska, wijąca się między domami i osrodkami wypoczynkowymi ulica Konstytucji 3 Maja stojąca w korku. Smog, klaksony i nerwy - tak wyglądał dojazd do stoków i kwater.

Jesli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tej zimy częsć problemów zniknie. I to dosłownie, bo pod ziemią. W centrum miejscowosci kończy się własnie trudna budowa stumetrowego tunelu, fragmentu tak zwanej małej obwodnicy Karpacza.

Zasypują problem

Na razie tunel wygląda, jak potężna, stalowa gąsienica. Nie jest bowiem drążony - powstał w wykopie, który teraz jest stopniowo zasypywany.

- Teren jest trudny, nie mamy dojazdu do placu budowy. JeŸdzimy wzdłuż konstrukcji i obsypujemy 100-metrowy tunel od boków - opisuje prace Maciej Ignaciuk, kierownik budowy. - To duże wyzwanie, ale i duża radosć z budowania i z patrzenia jak tunel z dnia na dzień rosnie w oczach - cieszy się.

Stara jezdnia zmieni się w deptak

Entuzjazm zrozumiały tym bardziej, że inwestycja realizowana jest w ekspresowym tempie. Prace zaczęły się wiosną, a stalowa konstrukcja tunelu jest już gotowa. Pierwsi kierowcy przejadą nim już w paŸdzierniku. Na inwestycji skorzystają jednak nie tylko oni - fragment ulicy Konstytucji 3 Maja zostanie zmieniony w deptak.

Obwodnica zacznie się pomiędzy starym kosciołem, a domem wczasowym Bachus. Skończy się obok Perły Karkonoszy. Jej koszt to prawie 19 milionów złotych. 14 milionów udało się zdobyć z funduszy europejskich. - Takiej inwestycji drogowej w regionie nie było od wojny - ocenia Ignaciuk.
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt wrz 25, 2012 3:12 pm

Tak sobie myslę... jesli "stało się" w korku i smogu, a ulica Konstytucji 3maja jest identycznej przepustowosci poniżej i powyżej przebudowanego odcinka (szumnie nazywanego obwodnicą -500m w srodku miasta) to... chyba się będzie stało w takim samym korku i smogu, tylko w tunelu... Czy nie?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt wrz 25, 2012 7:50 pm

Myslę, że przepustowosć wzrosnie, bo ograniczają ją w dużym stopniu włączenia do ruchu z posesji, parkingów i piesi. Karpacz zyska pieszy pasaż w najbardziej zatłoczonym miejscu. Natomiast "obwodnica" to faktycznie może zbyt szumna nazwa :)
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt wrz 25, 2012 8:34 pm

Posesji i wyjazdów praktycznie tyle samo, a w połowie wręcz te same... Tunel przebiega pod stokiem Kolorowej, z którego żadnych wyjazdów na ulicę i tak nie było. Piesi? Być może na chodnikach było tłoczno, ale nie oni powodowali korki... Rzeczywiscie chodziło o "kawałek deptaka" i to był główny (jedyny?) cel budowy tunelu, a nie usprawnienie ruchu samochodowego. Co do jednego nie mamy wątpliwosci - wszystko i tak wyjdzie jednak w praniu...
Ostatnio zmieniony pt paź 26, 2012 1:00 am przez FourtyFour, łącznie zmieniany 1 raz.
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » czw paź 25, 2012 3:59 pm

Bardzo dobry pomysł z tym tunelem. Ale faktem jest że bardziej przydała by się droga dojazdowa do Jeleniej Góry bo Gołębiewski nigdy nie zapełni hotelu. I tunel nie pomoże.Myslę że za tą kase można by było zrobić z 10 pasów wyprzedzania od A4 do Jeleniej (takich jak w Kaczorowie). Choć pomysł deptaka ekstra. W końcu UE pewnie zapłaciło to trzeba rwać co się da.
Awatar użytkownika
Rina
Spacerowicz
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 13, 2012 10:06 am
Lokalizacja: Stąd :)

Postautor: Rina » wt lis 13, 2012 10:25 am

Mnie też jakos nie do końca przemyslana się wydaje ta inwestycja...
"Kto ojczyŸnie swej służy, sam sobie służy" - Piotr Skarga
Projekty domow
Buziaczki, Rina
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt gru 04, 2012 8:14 pm

Wykonałem "dogłębną" analizę tunelu. Zastanowiły mnie chodniki wzdłuż jezdni - czy będą dostępne dla pieszych? Fajny efekt daje wyciąg narciarski nad tunelem.
Ciekawe czy są już plany zamiany na pasaż handlowy "uwolnionej" dzięki tunelowi ulicy.
Faktycznie szkoda, że dzięki tej inwestycji udało się ominąć zaledwie tak krótki fragment zatłoczonego centrum, ale dobre i to.
Załączniki
P1190398.JPG
P1190402.JPG
karpaczanin
Spacerowicz
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 12, 2012 5:40 pm
Lokalizacja: Karpacz
Kontaktowanie:

Postautor: karpaczanin » czw sty 17, 2013 11:13 am

Tunel niestety nie będzie dostępny dla pieszych. Również koniki muszą omijać to przejscie.
Jedyna okazja do przemarszu otwartym tunelem była na uroczystosci przecięcia wstęgi czyli zakończenia budowy tunelu www.tunel.karpacz.pl
Najważniejszym celem jaki przyswiecał pomysłodawcą przy projektowaniu tunelu było własnie utworzenie deptaka w centrum Karpacza. Deptak powstanie najwczesniej za 5 lat. Urzędnicy chcą skorzystać jeszcze z dotacji unijnych dlatego spieszą się z ogłoszeniem przetargu na projekt deptaku. Niewątpliwie Karpacz dzięki tej kolejnej inwestycji zyska bardzo dużo. Oby tylko projekt deptaka był na miarę miasta europejskiego.
Znajdziesz mnie na Karpaczanie.pl
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » wt lut 19, 2013 5:57 pm

Niechciana obwodnica centrum Karpacza

Od dwóch miesięcy Karpacz ma swoją długo oczekiwaną obwodnicę centrum. Czy jednak na pewno oczekiwaną? Wydawałoby się, że to strzał w dziesiątkę, że wreszcie będzie można spokojnie spacerować po centrum, usiąsć w przykawiarnianym ogródku, zjesć obiad, kupić pamiątkę bez narażania się na wpadnięcie pod samochód. Tymczasem jednak... Do władz miasta wpłynęła petycja podpisana przez 250 osób, które chcą... przywrócenia ruchu samochodowego w centrum!

Argumentem za przywróceniem ruchu samochodowego jest spadek dochodów przedsiębiorców mających swe lokale w centrum, na zamkniętym obecnie dla ruchu odcinku. Przedsiębiorcy uważają, że goscie i mieszkańcy omijają teraz centrum Karpacza, przez co spadły obroty w ich sklepach i restauracjach. Burmistrz Karpacza odpiera ataki, stwierdzając że zakaz wjazdu samochodów nie może być przyczyną spadku obrotów, bo wczesniej w centrum miasta obowiązywał przecież zakaz parkowania...

Sprawą niechcianej obwodnicy zajęli się nawet dziennikarze Polsatu. Ich relację i komentarz można obejrzeć na: www.ipla.tv/2013-02-14-niechciane-obwodnice/vod-5657933.


ródło: http://naszesudety.pl/index.php?p=artyk ... ykul=10429
karpaczanin
Spacerowicz
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 12, 2012 5:40 pm
Lokalizacja: Karpacz
Kontaktowanie:

Tunel w Karpaczu jest faktem

Postautor: karpaczanin » wt lut 19, 2013 7:35 pm

Firmy mieszczące się przy deptaku muszą postarać się o skuteczną reklamę, bo przywrócenie ruchu nic nie da. Starzy bywalcy wiedzą gdzie jest największe zgromadzenie restauracji i sklepów, nowi już nie. No chyba, że mają na mysli przywrócenie ruchu po staremu czyli po prostu zamknąć tunel. Ale to byłaby już paranoja...
Znajdziesz mnie na Karpaczanie.pl
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr lut 20, 2013 9:18 am

Ostatnio potrzebowałem odwiedzić bankomat w strefie wyłączonej z ruchu. Potrzebne są miejsca, aby na chwilę można było bezpłatnie zatrzymać samochód w rejonie kosciołów na załatwienie takich spraw.
karpaczanin
Spacerowicz
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 12, 2012 5:40 pm
Lokalizacja: Karpacz
Kontaktowanie:

Bankomat w Biedronce i Hotelu Gołębiewski

Postautor: karpaczanin » śr lut 20, 2013 10:11 am

W pobliżu masz parkingi płatne i bezpłatne, a bankomat np. w Biedronce i Hotelu Gołębiewski.
Znajdziesz mnie na Karpaczanie.pl
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr lut 20, 2013 11:46 am

Borowice.pl pisze:Ostatnio potrzebowałem odwiedzić bankomat w strefie wyłączonej z ruchu. Potrzebne są miejsca, aby na chwilę można było bezpłatnie zatrzymać samochód w rejonie kosciołów na załatwienie takich spraw.

Na pewno są potrzebne jasne oznaczenia parkingów wokół wyłączonego z ruchu "deptaka" (cudzysłów, bo na razie to tylko deptak z nazwy). W sobotę też szukałem miejsca postojowego blisko centrum i gdybym nie znał Karpacza, to naprawdę trudno byłoby mi się zorientować gdzie najlepiej zaparkować, żeby stanąć blisko centrum i w którą stronę isć, po wyjsciu z auta. Ale rozumiem, że to co jest teraz, jest stanem przejsciowym i wraz z przebudową ulicy na deptak powstaną parkingi i dojscia z nich do centrum.

Wróć do „Sprawy regionu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość