Dziwna tablica informacyjna w Ciszycy

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Dziwna tablica informacyjna w Ciszycy

Postautor: Lech » wt cze 30, 2015 9:13 am

Przy szlaku rowerowym obok dawnej rezydencji pałacowo-parkowej w Ciszycy, uznanej za Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej" stoi tablica informacyjna z opisem jak na fotografii. Dlaczego brak jest choćby skromnej wzmianki, że obiekt ten należał do polskich rodzin magnackich Rodziwiłów i Czartoryskich?

Obrazek

Już przed ponad dwoma laty wysłałem w tej sprawie uwagi m.in. do Urzędu Miasta w Kowarach i Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej i jak dotąd - bez żadnego skutku. Przecież napis, że obiekt leży na północny zachód od przedmiesć Kowar, że park pałacowy przylega do pól i opiera się o podnóże wzgórza Radziwiłłówka itd. jest dobry dla kogos, kto nie wie jak tam trafić, a nie dla turysty, który już tam dotarł i stoi obok pałacu pod tablicą z której chciałby się cos o tym miejscu dowiedzieć. Teren jest ogólnodostępny i nie ma żadych przeszkód, aby Fundacja DPiOKJ, która w swoim statucie deklaruje opiekę nad tym obiektem, postawiła tam drugą tablicę z opisem historii obiektu, w tym o jego dawnych włascicielach itp. Wszak są miejsca, i to całkiem blisko w Bukowcu, gdzie obok siebie stoi po kilka tablic informacyjnych.
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Dziwna tablica informacyjna w Ciszycy

Postautor: Lech » ndz kwie 10, 2016 11:33 am

Obrazek
PozdrawiamLech RugałaObrazek
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Dziwna tablica informacyjna w Ciszycy

Postautor: Lech » sob sie 20, 2016 8:10 am

Dla przypomnienia przed ponad rokiem otrzymałem z UM w Kowarach następującą odpowiedź:

"Dziękujemy Panu za te cenne uwagi. Wiem, że temat ten jest Panu bardzo bliski. Czytałem Pana artykuł pt. "ANIOŁ" Z CISZYCY I PRUSKI KSIĄŻĘ WILHELM". Oczywiście wymieniając oznakowanie przy Pałacu Ciszyca zostaną te Pana uwagi uwzględnione. Niestety z powodów budżetowych prawdopodobnie nie stanie się to w tym roku, ale spróbujemy uwzględnić taki wydatek w kolejnym budżecie naszej gminy. Planujemy na przyszłej tablicy rozszerzyć informacje o szereg ciekawostek związanych z pałacem oraz postacią Antoniego Henryka Radziwiłła i jego dzieci. Z pewnością znajdą się tam wiadomości o Radziwille - namiestniku Wielkiego Księstwa Poznańskiego, utalentowanym kompozytorze i twórcy muzyki do opery Faust. Nie zabraknie także informacji o romansie jego córki Elizy z późniejszym królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III oraz o filme Preußische Liebesgeschichte, który został nakręcony na podstawie tej historii. Sięgniemy również do wiadomości z publikacji Bauera Oswalda pt. "Engel von Ruhberg". Sam zreszta Pan wie, że Ciszyca i Radziwiłłówka to "temat rzeka"
Jeszcze raz dziękujemy za Pańskie uwagi.

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Weinke
Biuro Promocji, Rozwoju i Przedsiębiorczości
UM Kowary"


PS. W odpowiedzi są pewne błędy. Eliza Radziwiłłówna miała romans nie królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III, a z jego synem. Natomiast autorem powieści "Engel von Ruhberg" był Baer Oswald, a nie Bauer Oswald.

Byliśmy przed kilkoma dniami w Ciszycy i niestety nadal bez zmian. Poniżej zdjęcie przy kuriozalnej tablicy, kilkakrotnie mniejszej od licznych tablic poglądowych w Bukowcu.

Obrazek
PozdrawiamLech RugałaObrazek

Wróć do „Sprawy regionu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość