Strona 1 z 2

Wodospady w Karkonoszach

: sob sty 16, 2010 9:18 pm
autor: cobretti
W tym roku przejeżdżałem przez Karkonosze i poszukiwałem wodospadów w tych rejonach. Jednakże ze względu na napięty grafik nie zdołałem dotrzeć do kilku wodospadów. Mianowicie chodzi mi o wodospad Modrzyka, Jodłówki, Pląsawy, Piszczaka, Srebrne Kaskady i Kaskady Myi.
Planuje to nadrobić jednakże aż mnie skręca bo nie wiem jak dany wodospad wygląda. I tu mam prosbę do was. Jeżeli ktos posiada zdjęcia tych atrakcji to byłbym wdzięczny za opublikowanie je tu

: ndz sty 17, 2010 9:23 am
autor: Borowice.pl
Wodospad Jodłówki: www.Borowice.pl/p/WdspJodl.mpg

Wodospad Modrzyka? Pierwszy raz słyszę...

: ndz sty 17, 2010 9:33 am
autor: cobretti
na stronie Borowice.pl jest napisane że występuje po silnych opadach

: ndz sty 17, 2010 10:13 am
autor: Borowice.pl
Ta informacja na stronie Borowice.pl znajduje się w sekcji słownik - na starej mapie był zaznaczony Brückenwasserfall i stąd pojawiło się tłumaczenie. Jest taki stopień na Modrzyku, ale nie nazwałbym tego wodospadem. Ostatnio na Modrzyku można zaobserwować dużo mniej wody niż kiedys.

Wodospad Jodłówki występował i występuje w literaturze i na mapach od co najmniej stu lat - kaskady znajdują się na większej długosci.

Kaskady Myi znajdują się przy Szwedzkich Skałach.

Srebrne Kaskady w rejonie Ptasich Skał, koło Smogorniaka.

: ndz sty 17, 2010 10:25 am
autor: cobretti
własnie znalazłem mapkę gdzie są rozmieszczone srebrne kaskady i kaskady Myi:
http://www.borowice.pl/Droga_Sudecka/index.html
Wodospadu Jodłówki na niej nie znajdę ale z tego co pamiętam jest on zaznaczony na mapie przy drodze w Borowicach (wraz ze zdjęciem). Jednakże nic mi to nie daje skoro dalej nie wiem jak te wodospady wyglądają. Naprawdę nikt nie ma żadnych zdjęć?

: ndz sty 17, 2010 10:37 am
autor: Borowice.pl
Zdjęcie Wodospadu Jodłówki: http://www.borowice.pl/pl/05.html

: ndz sty 17, 2010 10:57 am
autor: cobretti
Powiem szczerze że zdjęcie jest niezbyt podobne zarówno do tego na mapie w Borowicach przy drodze jak i do tego:
http://www.karkomega.pl/atrakcje/wodospad_jodlowki.html
Jednakże oba zdjęcia zapewne nie przedstawiają w pełni piękna tego wodospadu. na filmie już wygląda całkiem całkiem.

Dowiedziałem że wodospad Pląsawy jest tu:
http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s ... 9&t=h&z=16
Ale widziałem zdjęcia tylko od góry i nie mogę potwierdzić czy to rzeczywiscie jest wodospad, choć wygląda interesująco. nie publikuje zdjęć bo są to zdjęcia prywatne.

Podejrzewam że żaden z was nie zna wodospadu Piszczak w okolicy Kowar?

: ndz sty 17, 2010 1:09 pm
autor: Borowice.pl
Wodospad Jodłówki to seria kaskad na długosci ponad 100 metrów (u mnie w GPS'ie znacznik dolnego wodospadu od górnego są od siebie oddalone o 131 metrów). Stąd można mieć różne ujęcia Wodospadu Jodłówki.

: ndz sty 17, 2010 4:28 pm
autor: KornelO
cobretti pisze:Dowiedziałem że wodospad Pląsawy jest tu:
http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s ... 9&t=h&z=16
Ale widziałem zdjęcia tylko od góry i nie mogę potwierdzić czy to rzeczywiscie jest wodospad, choć wygląda interesująco. nie publikuje zdjęć bo są to zdjęcia prywatne.
Ponieważ chyba chodzi moją wypowiedŸ z innego forum, zacytuje to co tam napisałem.
Wodospad Pląsawy
Tu nie jestem pewny, czy to samo miejsce mamy na mysli. Jesli chodzi o wodospad przy punkcie widokowym, na drodze Bronka Czecha (szlak zielony z Polany do Białego Jaru) to mniej więcej tutaj:
http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s ... 9&t=h&z=16
Mam nawet jakies własne zdjęcia z 2005r. ;)
http://www.sudety.tu.info.pl/public/Forum/IM002821.JPG
http://www.sudety.tu.info.pl/public/Forum/IM002822.JPG
http://www.sudety.tu.info.pl/forum/viewtopic.php?t=1874

: ndz sty 17, 2010 4:53 pm
autor: cobretti
Sądziłęm że w końcu tu się odezwiesz jak znajdziesz ten temat. chyba rozumiesz że nie chciałem publikować twoich zdjęć ale tak de facto to nie bardzo wiadomo czy to faktycznie jest ten wodospad. z góry ciężko to obadać. Co innego jakby zdjęcia były pod górę

: ndz sty 17, 2010 5:25 pm
autor: KornelO
cobretti pisze:Sądziłęm że w końcu tu się odezwiesz jak znajdziesz ten temat. chyba rozumiesz że nie chciałem publikować twoich zdjęć ale tak de facto to nie bardzo wiadomo czy to faktycznie jest ten wodospad. z góry ciężko to obadać. Co innego jakby zdjęcia były pod górę
Zdjęcia są z góry, bo robione z opisanego punktu widokowego. Gdzies miałem zdjęcie większą perspektywą, ale nie mogę znaleŸć. Ten punkt widokowy jest jednak na tyle znany, że zaraz na pewno ktos potwierdzi lub zaprzeczy, czy to omawiany wodospad.

: ndz sty 17, 2010 6:13 pm
autor: Przemek
Jeżeli chodzi o Kaskady Myi, to trudno tutaj zaprezentować jakiekolwiek zdjęcie z mojego archiwum i powiedzieć, że to własnie są owe kaskady. Jest tak dlatego, że rozciągają się one na dosć znacznej długosci. Tak ja to oceniam po pobycie w tamtym miejscu. Prawdą jest to, że znajdują się (przynajmniej częsć) u podnóża Szwedzkich Skał. Brakuje tam jednak swobodnego dojscia.

Srebrne Kaskady natomiast na mapie Planu zaznaczone powinny być troszkę wyżej niż jest to teraz zrobione. Na mapie Planu są zaznaczone tuż przy połączeniu się rzek Podgórna i Srebrny Potok. Moim zdaniem kaskady te znajdują się w połowie odcinka między tym rozwidleniem, a Smogorniakiem. Są też sporej długosci, wiec nie ma jak zrobić zdjęcia ich całosci. Również brak swobodnego dojscia. Poniżej zdjęcie jednej z częsci Srebrnych Kaskad. Ta częsć była najbardziej pochylona, o ile pamiętam. A skoro już rozmawiamy o kaskadach, to czy one podlegają pod pojęcie wodospadu. Jak je mierzyć, skoro niektóre takie rozciągnięte i na którym miejscu wsród wodospadów w Karkonoszach uplasować się powinny Srebrne Kaskady w rankingu wysokosci?

: ndz sty 17, 2010 6:57 pm
autor: cobretti
Zdjęcie jest zachęcające :iconbiggrin:

Co do nazewnictwa to nie będę się wypowiadał bo znam wodospady przypominające chociażby tę kaskadę:
http://www.panoramio.com/photo/25359014
a i znam kaskady przypominające wodospady:
http://www.panoramio.com/photo/24499628
to wszystko zapewne zależy od humoru osoby która dany twór nazwała

własnie na wikipedii znalazłem takie znaczenie słowa wodospad:

Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraŸnego progu skalnego o wysokosci od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.

Nijak się to ma do rzeczywistosci bo jesli byłaby to prawda to wodospad kamieńczyka byłby kaskadą a Kaskada Myi wodospadem

: ndz sty 17, 2010 9:44 pm
autor: Borowice.pl
cobretti pisze:... nie chciałem publikować twoich zdjęć ...


A co to będzie za publikacja?

: pn sty 18, 2010 6:32 am
autor: m_ajk
Grzebnąłem trochę w archiwum i znalazłem fotkę wodospadu Piszczaka.
Fotka jest z 1988 roku, więc może być trochę nieaktualna (przynajmniej jesli chodzi o otoczenie).

Obrazek