Strona 1 z 1

pod namiot w Karkonosze

: wt kwie 24, 2012 8:50 am
autor: Liliana
Witajcie :)

mam pytanie odnosnie rozbijania namiotów w Karkonoszach - 4-osobową grupą chcemy wyjsć ze Szklarskiej, przez Szrenicę, Œnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoską, na Œnieżkę. Czy na tej trasie można gdzies legalnie rozbić namiot, np. przy któryms schronisku?

Pozdrawiam,

Lila

Re: pod namiot w Karkonosze

: wt kwie 24, 2012 7:58 pm
autor: m_ajk
Liliana pisze:Witajcie :)

mam pytanie odnosnie rozbijania namiotów w Karkonoszach - 4-osobową grupą chcemy wyjsć ze Szklarskiej, przez Szrenicę, Œnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoską, na Œnieżkę. Czy na tej trasie można gdzies legalnie rozbić namiot, np. przy któryms schronisku?

Pozdrawiam,

Lila


Na terenie KPN nie można nocować poza schroniskami:

http://www.kpnmab.pl/pl/zasady-udostepniania-kpn,197

4. Uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca), z wyjątkiem następujących szlaków turystycznych umożliwiających dojscie lub powrót ze schronisk turystycznych położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego do niżej położonych miejscowosci (ciach).

Przy schroniskach będzie trudno, ale można próbować w pobliżu chatek, które zdaje się są już za granicami parku.
Ma ktos takie doswiadczenia?

: wt kwie 24, 2012 8:05 pm
autor: Hanus
Niestety na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego nie ma możliwosci na legalne robicie namiotu. Nieważne, czy jest to teren przy schronisku, czy gdzies dalej. Jesli chcecie spać pod namiotem, to rozwiązaniem może być np. zejscie do Spindlerowego Młyna, zanocowanie na tamtejszym campingu i wjazd rano na Przełęcz Karkonoską czeskim autobusem (bilety w okolicach 40 kc). Zaoszczędzicie w ten sposób sporo czasu na podejscie. Wiąże się to z kosztami i trzeba przemysleć, czy gra jest warta swieczki, bo może nocleg w Odrodzeniu nie będzie wcale droższy.
Wybierając się w najbliższym czasie musicie liczyć się ze sniegiem na szlaku. Tzn. brnięciem w mokrej kaszy, która zalega teraz w wyższej częsci Karkonoszy (ale i tak jest fajnie :) )
Życzę udanego wypadu.

: wt kwie 24, 2012 8:14 pm
autor: Hanus
Przy schroniskach będzie trudno, ale można próbować w pobliżu chatek, które zdaje się są już za granicami parku.

Jedyna chatka, która jest poza granicami parku to Chatka AKT (mam na mysli oczywiscie chatki stricte górskie). Dojscie do niej może jednak być bardziej problematyczne niż proponowana przeze mnie wczesniej wersja zejscia do Spindlerowego. Wszystko zależy od tego, na ile znacie Karkonosze i własne możliwosci.

: śr kwie 25, 2012 3:46 pm
autor: Liliana
Dziękuję Wam bardzo za pomoc! W takim wypadku chyba jednak zrezygnujemy z namiotów i będziemy liczyć na miejsca w schroniskach. Ponieważ to nasz pierwszy wyjazd w Karkonosze, powiedzcie mi jeszcze proszę czy konieczna jest wczesniejsza rezerwacja miejsc w schroniskach czy spokojnie można liczyć na nocleg w spiworze na podłodze? Bardzo nie lubię być uzależnioną od rezerwacji ale wiem, że nie zawsze niestety schroniska chcą przyjmować turystów tak po prostu, ze szlaku.
Jesli chodzi o warunki pogodowe w Karkonoszach, to jaka jest teraz temperatura? Hanus pisała o sniegu na szlaku. Był ktos w ostatnich dniach i wie jak to teraz wygląda?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc!

: śr kwie 25, 2012 9:01 pm
autor: Hanus
Jesli dotrzecie do schroniska o porze, która wyklucza bezpieczne dojscie do innego miejsca noclegu, to nikt nie ma prawa odmówić zanocowania (przy braku miejsc, np. w spiworkach na podłodze, czy ławce). Sama nazwa schronisko wiele tu wyjasnia, chociaż obecnie wiele takich oczywistosci się dewaluuje. W Odrodzeniu, które jest bardzo po drodze ze Szklarskiej Poręby do Œnieżki nie będzie, myslę, takich problemów. Œnieg zaczyna się teraz na szlakach od wysokosci ok. 850 m, ale występuje miejscami. powyżej 1100 już tych przerw nie ma (stan na 24.04). Jest to mokra kasza, po której wędruje się w sposó podobny do chodzenia po plaży. Obecnie temperatura w dzień wynosi do 10 stopni, w nocy oscyluje w okolicach 0 z tendencją do lekkiego mrozu. Aktualna sytuacja pogodowa i stopień zagrożenia lawinowego znajdziesz na stronie GOPR-u: http://gopr.org/.
Tego lodu, o którym piszą teraz za wiele nie widać - przynajmniej, gdy przyswieci słonko. Wczesnym rankiem sytuacja wygląda inaczej niż np. o 10-13.

: czw maja 03, 2012 5:43 pm
autor: dado
pozdrawiam milosniczke gór, HANUS TE GÓRY sá wspaniale.samotnia tez jest fajna ,warto zwiedzic polecam. :icon_smile:

: pn sie 05, 2013 6:06 pm
autor: wawrzyniec
A czy "Lustra łazienkowe do łazienek każdych gabarytów i w każdym stylu!" - też trzeba mieć jak się wybiera pod namiot w Karkonosze?