Erich Fuchs konkurs z nagrodami

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Erich Fuchs konkurs z nagrodami

Postautor: olo » sob sty 08, 2005 12:47 am

W tym roku mija 115 rocznica urodzin Ericha Fuchsa. Znakomitego malarza który mieszkał w Przesiece. Całkiem niedawno dyskutowalismy sobie o pisaniu artykułów do "przesieka.pl". Nie wypada mi teraz czekać aż ktos zacznie. Więc poniżej przedstawiam tekst o Erichu Fuchsie.(wiem że niezdarny, ale to jakis początek).Bo i to okazja i materiały łatwe do zdobycia. Was Szanowni Moderatorzy proszę o załączenie reprodukcji prac (które jak się zgodzicie wyslę emilem) :roll:

A dla wszystkich którzy uzupełnią tekst, dopiszą nie znane mi lub nie podane informacje ufundowałem nagrody w postaci map wydawnictwa PLAN z Jeleniej Góry oraz kalendarze (dla szczęsliwców nawet z tego roku).
Ostatnio zmieniony sob sty 08, 2005 6:45 pm przez olo, łącznie zmieniany 1 raz.
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » sob sty 08, 2005 12:51 am

Całkiem niedawno a może relatywnie niedawno to znaczy w 1983 r zmarł jeden z najwybitniejszych mieszkańców Przesieki Erich Fuchs. Nikt inny nie potrafił grafiką albo szkicem czy rysunkiem oddać klimatu życia z przed 100 laty z wrażliwoscią malarza i precyzją fotografa. Erich Fuchs urodził się w Magdeburgu w 1890 roku. Na Dolnym Œląsku znalazł się jako młody człowiek za sprawą swojego brata który to mieszkał w Lubawce. Fuchs początkujący malarz zamiast otaczających go widoków z zapałem rysował szkice robotników, chłopów i pewnie też tkaczy sląskich co zapewne wpłynęło na kształt jego póŸniejszej twórczosci. Jak przeczytałem w pismie Sudety rysunki te miały niebagatelny wpływ na przyjęcie go do Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku.
Podczas studiów Fuchs stracił oboje rodziców. Trochę z miłosci do Karkonoszy trochę z powodu braku możliwosci powrotu do Magdeburga Erich Fuchs zamieszkał w Gruszkowie ,wioski leżącej w obrębie gminy Mysłakowice (całkiem niedaleko Przesieki). Przemierzając Karkonosze i Œląsk zatrzymał na swych obrazach swiat który odchodził. Swiat ludzi gór (cykl „Œląski lud gór”) który nigdy już nie powróci. To był ostatni gwizdek, pamiętajmy że w tych czasach do władzy doszedł Adolf Hitler a w1945 roku ludzi tych nie było już w ogóle.
W 1938 roku Erich Fuchs wybudował dom w Przesiece. Mieszkał tam do 1945 roku. Zapewne nie miał tyle szczęscia co Gerhard Hauptmann laureat nagrody Nobla z Jagniątkowa (wies dalej) którego to książki ilustrował Erich Fuchs. Hauptmann opuszczał Karkonosze w eskorcie oficerów radzieckich ze wszelkimi udogodnieniami. Fuchs pewnie uciekał jak wszyscy inni. Wrócił do Magdeburga i tam po latach zmarł. Nie wiem czy kiedykolwiek póŸniej odwiedził Przesiekę. Podobno były tam jego córki. Dom który wybudował stoi do dzis. Prace Fuchsa można oglądać w wielu miejscach np. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w muzeum w Jelenej Górze, Łodzi (znalazłem 1) w muzeum w Magdeburgu.
Przy odrobinie szczęscia można kupić je na aukcjach. Najwięcej prac obejrzeć można w Kątach Bystrzyckich w gospodarstwie Gotwaldówka ale chyba tylko latem (http://www.grafschaft-glatz.de/archiv/akt-0307.htm). I tak by można zakończyć ale historia lubi zataczać koła. W poszukiwaniu informacji na temat Ericha Fuchsa trafiłem na strone Jeleniogórskiego BWA. Znalazłem tam notatkę
„JERZY KUROWSKI
58 - 563 Przesieka
ur. w Nowym Targu 22 12 1967 r.
Studia: wydział malarstwa ASP w Krakowie.
Początkowo studia u prof. Janiny Kraupe - Œwiderskiej, dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1993 r.
Jerzy Kurowski pomimo młodego wieku wydaje się być artystą ukształtowanym, pejzażystą zakochanym w Karkonoszach. Jego obrazy tchną optymizmem, spokojem i melancholią. Za kilka lat prace Jerzego Kurowskiego wejdą w skład muzealnej kolekcji malarstwa Karkonoszy.
Gabriela Zawiłowa’’

I kto wie może znalazł się już następca. Może duch Ericha Fuchsa chodzi sobie po Przesiece zaglądając do okien podpatruje i robi szkice.
Cos musi w tym być bo Jerzy wychował się w domu który wybudował Erich Fuchs.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

115 rocznica urodzin Przesieczanina - Ericha Fuchsa

Postautor: Cieslak » sob sty 08, 2005 6:02 pm

Jestem pod wrażeniem inicjatywy, artykułu, o propozycji nagród już nie wspomnę! Artykuł o Fuchsie dodałem na stronie http://www.przesieka.pl/fuchs.html (jest dostępny z działu historia - http://www.przesieka.pl/historia.html ).
Do strony z tekstem o Erichu Fuchsie oczywiscie chętnie dodamy reprodukcje prac (adres przesieckiego serwisu to : serwis@przesieka.pl). Co do szczegółów skontaktujemy się odpowiadając na maila.
Gdy już wszystko będzie gotowe, o całosci operacji "115 rocznica urodzin Przesieczanina - Ericha Fuchsa" poinformujemy na stronie głównej serwisu.
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

gerhard hauptman

Postautor: olo » ndz sty 09, 2005 10:19 pm

drobna uwaga do wyjazdu Hauptmana.Prawdą jest ze opuszczał Karkonosze w obstawie radzieckich oficerów ale trochę się zagalopowałem i nie napisałem ze w 1946 roku zmarł w Jagniątkowie i został przetransportowany. W 1945 roku Hauptman otrzymał od władz polskich list zelazny i do smierci pozostał w Karkonoszach. Pochowany jest na wyspie Hiddensee gdzie znajduje się tez jego muzeum

http://www.hiddensee.de/kultur/hauptmann.html

A co do uzupełnienia informacji o Fuchsie. Nagrody czekają - to bardzo fajne mapy,najlepsze w regionie.Zapraszam do współpracy
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

fertig

Postautor: Cieslak » śr sty 12, 2005 6:51 pm

Ok, artykul o Fuchsie gotowy, news dodany nawet jest banner reklamowy. Ciekawe co by na to Fuchs powiedział... :-)
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » śr sty 12, 2005 9:50 pm

jak zobaczy w nim jeszcze swoje prace to wróci z zaswiatów po tantiemy(chyba tak się pisze)
Awatar użytkownika
wik
Spacerowicz
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:36 pm
Lokalizacja: dawniej Przesieka

Erich Fuchs

Postautor: wik » śr mar 09, 2005 11:02 pm

Olo, cierpliwosci! Mam ksiazke o Erichu Fuchsie, tylko na przeczytanie ciagle brakuje czasu. Obiecuje jednak zabrac sie za nia wkrotce i dodac to co jeszcze nieznane do jego biografii. Przy tej okazji wspomne jeszcze jedno nazwisko zwiazane z dawna Przesieka, a raczej z Hain. Mieszkal tu przez pewien czas Guenther Grundmann, znany historyk sztuki, nauczyciel w Cieplickiej szkole rzezbiarskiej, pozniejszy konserwator zabytkow Prowincji Dolnoslaskiej i od konca lat trzydziestych profesor na Uniwersytecie Wroclawskim. Opublikowal wiele ksiazek, m.in. dwie poswiecone Karkonoszom: "Kunstwanderungen im Riesengebirge" (wlasnie tu we wstepie wspomina, ze mieszkal w Przesiece) i "Das Riesengebirge in der Malerei der Romantik".
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

admin

Postautor: Cieslak » pt mar 11, 2005 10:31 am

...informację o Grundmanie chętnie dodam do strony o historii Przesieki :)
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » pt mar 11, 2005 9:03 pm

O RANY Ruszyło się
WIKU wysyłaj adres do moderatorów.Nagroda to 3 dowolne mapy wydawnictwa PLAN z aktualnej "kolekcji" do wyboru.
W nagrode jestes nowym i w dodatku pierwszym członkiem KAPITUŁY KONKURSÓW WSZELAKICH z pomysłu na konkurs.
Proponuje WIKA na przewodniczącego komisji.
Awatar użytkownika
wik
Spacerowicz
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 09, 2005 10:36 pm
Lokalizacja: dawniej Przesieka

Erich Fuchs

Postautor: wik » czw mar 31, 2005 9:26 pm

To znowu ja, ale tym razem o Erichu Fuchsie. Olo, masz racje, ruszylo sie! Moje "wypracowanie" jest na ukonczeniu i przesle je wkrotce na adres serwisu. W tym miejscu jednak chce wspomniec o jednym ciekawym aspekcie zwiazanym z jego osoba. Otoz istnieje watek wroclawski tej historii! W jednym z arykulow przeczytalam, ze z koncem lat 50-tych polskie Ministerstwo Kultury i Sztuki zdecydowalo sie zwrocic prace autorowi, ktore po wojnie przechowywala Biblioteka Ossolineum (2175 grafik, 409 rysunkow, 13 akwarel i obrazow olejnych, 177 fotografii). Fuchs przyjal ta wiadomosc z wdziecznoscia, ale jak sie mialo pozniej okazac, nie wszystkie prace wrocily rzeczywiscie do artysty. Zabraklo m.in. akwarel i obrazow olejnych oraz w calosci jego tekstow z opisami rysunkow, komentarzy do nich. Stad moja prosba do Wroclawian w naszym gronie. Kto mialby chwile czasu i ochote udac sie na Szewska, zeby zasiegnac informacji? Moze udaloby sie dopowiedziec cos do tej ciekawej historii. Zycze powodzenia i czekam z niecierpliwoscia na odzew!
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » ndz kwie 03, 2005 8:53 am

jak tak dalej pogrzebiemy to starczy na książkę. Co mysliszy o encyklopedi Przesieki? :idea:
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Encyklopedia i konkurs wodospadowy

Postautor: Cieslak » śr kwie 06, 2005 10:51 am

Popieram pomysł encyklopedii Przesieki:) Póki co proponuję zbierać informacje w serwisie - dzięki temu będziemy mogli obserwować czy zebrała się słuszna ilosć materiałów.

Co do konkursów - może nie czekając na rozwiązanie konkursu o Erichu Fuchsie ruszyć z konursem na najlepsze zdjęcie wodospadu? Proszę o głosy KAPITUŁY, a szczególnie Ola - fundatora nagród :)
olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 188
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Postautor: olo » pt kwie 08, 2005 4:24 pm

jestem za co na to Przewodniczący
Awatar użytkownika
Gawe
Administrator
Posty: 359
Rejestracja: ndz gru 05, 2004 6:40 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Gawe » pn kwie 18, 2005 9:30 pm

Gawe pisze:mam takie pytanie troche poza tematem :!:

czy mielibyscie cos przeciwko temu zebym troche zaporwadzil porzadku w tym temacie? moge wydzielic osobny temat np o wystawie w przesiece i przeniesc tam odpowiednie posty z tego tematu



sporo osob tylko czyta nasze forum nie piszac nic (nie wiem czy sie wstydza czy co) i uporzadkowanie tematyczne byloby moze przydatne

wasz admin 8)


olo pisze:Myslę ze trzeba podzielic tematy bo Erich Fuchs tego nie wytrzyma.


Cieslak pisze:Gawe, to może w SPRAWACH LOKALNYCH dodasz temat o wystawie, a w STRONIE WWW o konkursach ? Tak oto wymigałem się od sprzątania forum


tak wiec tamat zostal podzielony wedlug tego co napisal Cieslak (i wedlug tego jak udalo mi sie powybierac odpowiednie posty do odpowiedniego tematu)(mam nadzieje ze mi sie to udalo :wink: )

i teraz piszemy w tym temacie tylko o Erichu Fuchsie, a o pozostalych rzeczach w odpowiednich tematach

pozdrawiam
wasz admin :)

ps. posty o podziale tamatu umiescilem w tym jednym, a reszte kasuje

Wróć do „Sprawy lokalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości