Strona 1 z 12

Elektrownia zamiast Wodospadu Podgórnej !

: wt lip 17, 2007 7:28 am
autor: Cieslak
Początkowo myslałem, że to nie może być prawda, ale sprawa staje się coraz poważniejsza, więc poniżej umieszczam APEL i zarazem informację o najnowszych zamiarach wobec wodospadu w Przesiece.

Apel

Do wszystkich przyjaciół i miłosników Karkonoszy o przeciwstawienie się bezsensownemu pomysłowi unicestwienia jednego z najpiękniejszych wodospadów Karkonoszy


Wodospad Podgórnej to ostatni z trzech karkonoskich wodospadów, nie skażony jeszcze komercją i piętnem cywilizacji. Wodospad leży na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych i stanowi największą z atrakcji Przesieki. Przyciąga on rzesze turystów i wczasowiczów i wprost nie można sobie wyobrazić, że ten barbarzyński pomysł pozbawienia wodospadu 70 % wody zyskał aprobatę władz odpowiedzialnych za ochronę walorów turystycznych regionu. Prywatny inwestor z Poznania, prawdopodobnie w oparciu o fundusze unijne, postanowił wybudować na potoku Podgórna małą elektrownię wodną. Woda ma być czerpana z ujęcia ponad wodospadem i poprowadzona rurami, omijając sam wodospad, do turbiny zlokalizowanej niecały kilometr poniżej wodospadu, u zbiegu potoków Podgórna i Myja. Miłosnicy i mieszkańcy Przesieki są zaszokowani tym absurdalnym pomysłem. Elektrownia dostarczy znikomą ilosci energii, a jej znaczenie będzie miało charakter wybitnie lokalny o nikłym zasięgu. Straty wynikające z pozbawienia całego regionu niewątpliwej atrakcji turystycznej oraz z zakłócenia ekosystemu będą natomiast niepowetowane. Nie można uwolnić się od mysli, że jedynym celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie funduszy unijnych i przysporzenie dochodu osobie prywatnej oraz wykonawcom projektu. Gdyby pomysł ten nie godził w tak oczywiste i uniwersalne wartosci, nie byłoby to naganne. Jest jednak inaczej. Dodatkowym argumentem przeciw tej inwestycji jest tryb przeprowadzania postępowania prawnego w tej sprawie. Zawiadomienia do osób zainteresowanych zostały wysłane bardzo póŸno uniemożliwiając im w ten sposób skuteczną reakcję, lub też zostały przesłane na nieaktualne adresy. Nie przeprowadzono też bezposrednio przed wszczęciem postępowania wodnoprawnego konsultacji z mieszkańcami Przesieki oraz włascicielami pensjonatów i osrodków wczasowych. Nie przedstawiono również ogółowi zainteresowanych założeń projektu, a w szczególnosci informacji, że woda napędzająca turbinę zostanie poprowadzona rurami, omijając koryto potoku i pozbawiając wodospad ponad 2/3 przepływającej przezeń wody.

Grono oburzonych i zbulwersowanych tą nieprzemyslaną inwestycją osób zamierza zorganizować protest społeczny i akcję zbierania podpisów pod petycją do władz i zainteresowanych instytucji. Informacje o planowanej akcji postaramy się umiescić na stronie internetowej Przesieki www.przesieka.pl

W załączeniu zamieszczam fotokopię pisma z informacją o wszczęciu postępowania wodnoprawnego z zaczernionymi danymi osób prywatnych. Informacja ta została podana na oficjalnych tablicach ogłoszeniowych Urzędu Gminy w Podgórzynie i Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, nie widzę więc przeszkód w jej opublikowaniu.

Osoby, które chciałyby przyłączyć się do protestu proszę o kontakt mailowy lub zamieszczenie swojej opinii na stronie internetowej Przesieki. Postaram się przygotować i rozesłać w najbliższym czasie formularz listu z interwencją kierowaną do władz i zainteresowanych instytucji oraz przesłać każdemu chcącemu poprzeć ten apel dodatkowych informacji, zdjęć oraz pocztówek Wodospadu Podgórnej.

Z poważaniem
dr inż. Maciej Popkiewicz
[email protected]

: wt lip 17, 2007 7:43 am
autor: Docent
No, niesamowite.
Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

: wt lip 17, 2007 8:19 am
autor: waterlo
No to już jest skandal poprostu za takiie nie odpowiedzialne decyzje powinno sie isc do więzienia to może paru idiotów trzymało by swoje głupie pomysły tylko dla siebie jak cos to Prosze o jask najszybsze informowanie co się w związku z tym dzieje bo jak będzie tak jak z Rospudą to zwykłe apele nie pomogą.

: wt lip 17, 2007 9:48 am
autor: Sławek
To co mogłoby się stać po wybudowaniu tej elektrowni to nie tylko tragedia dla wodospadu i Przesieki czy Borowic to jest wtargnięcie w naturalne srodowisko i naturalny ekosystem, który zmieniłby się diametralnie.
Nie możemy na to pozwolić. To co chcą zrobić to jest najgorsza rzecz dla srodowiska, brońmy Karkonoszy, nie dajmy się.
Zwracam się z prosbą, zeby ten temat był gorącą linią i wszystkie informacje były na bierząco przekazywane na forum, może będziemy wspólnie z mieszkańcami i wszystkimi turystami, którym zależy na tym pięknym zakątku, wpłynąć na władze. Mam nadzieję, że wykażą się rozsądkiem i nie pozwolą na taką ingerencję i zniszczenie :help: :boxing:

: wt lip 17, 2007 4:31 pm
autor: Cieslak
Jutro, czyli 18 lipca, o godzinie 9.00 na mostku u zbiegu potoków Myja i Podgórna zbierają się osoby zainteresowane sprawą elektrowni. Na miejscu mają się pojawić przedstawiciele Polskiego Radia Wrocław i Telewizji Polskiej. Zachęcam do wzięcia udziału w spotkaniu!

: śr lip 18, 2007 9:52 am
autor: Jerzy
To skandal jest! Komus chyba rozum odebrało!

: śr lip 18, 2007 11:03 am
autor: Sławek
Nawiązując do spotkania na mostku. Z uwagi na fakt, że moja obecnosć będzie niemożliwa bardzo proszę o informacje jak przebiegło spotaknie i co ustalono w sprawie elektrowni. :hello2:

: śr lip 18, 2007 11:32 am
autor: Cieslak
W spotkaniu wzięło udział około 60 osób - myslę, że to duży sukces i wyraz wagi tej sprawy dla mieszkańców Przesieki. Z tego co się dowiedziałem, dotychczas zebrano około 100 podpisów pod pismem do Starosty jeleniogórskiego. Tekst pisma postaram się wnet dodać na forum.
Jutro w Polskim Radiu Wrocław (96,7 MHz) pomiędzy godziną 7.00, a 9.00 pojawi się reportaż o sprawie wodospadu. Z tego co wiem, informacje pojawiły się też w Radiu WAWA.
Jest też duży odzew z różnych instytucji związanych z ochroną srodowiska, turystyką i regionem.
Wnet więcej szczegółów.

: śr lip 18, 2007 3:00 pm
autor: Sławek
Dzięki za informacje.
Jeżeli tylko można jakos pomóc w sprawie wodospadu to daj znać. Każda pomoc myslę, że jest na wagę złota. :salute:

: śr lip 18, 2007 8:32 pm
autor: Cieslak
Starostwo Powiatowe już wydało pozwolenie na tą budowę.
Własnie trwa spotkanie na którym mieszkańcy Przesieki piszą protest.

: śr lip 18, 2007 10:04 pm
autor: Gawe

: śr lip 18, 2007 10:33 pm
autor: Borowice.pl
Te nasze urzędy... może lepiej byłoby wszystko zburzyć, aby porządnie wszystko zbudować od nowa...

: śr lip 18, 2007 11:18 pm
autor: Cieslak

: czw lip 19, 2007 8:49 am
autor: Docent
Wysłałem.
Dobrze byłoby, gdyby we wzorcowym tekscie były polskie znaki diakrystyczne, bo dużo poprawiania było.

: czw lip 19, 2007 2:21 pm
autor: Sławek
czy ktos mi może podać adresy e-mail, na które mają być wysyłane protesty bo ze strony nie można wysłać maila, nie wiem co się dzieje ale nie otwiera mi się link. :help: