Jubileusz

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

olo
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 14, 2004 6:08 pm

Jubileusz

Postautor: olo » wt lis 15, 2005 12:51 am

Nie wiem jak to się stało i dlaczego nie przyszło mi to wczesniej do głowy
ale przegapilismy jubileusz 50 lecia pracy twórczej mieszkanki Przesieki
Pani Urszuli Broll pozwalam więc sobie na razie na roboczo (bo to powinno być na pierwszej stronie) złożyć Pani Urszuli zyczenia następnych 100 lat tak owocnej pracy oraz zdrowia na jeszcze dłużej.

Pozwalam też sobie (mysle że nikt nie będzie miał mi tego za złe że bez zgody autora) przekopiować kilka słów ze strony http://www.cjg.pl aby przybliżyć tak zacne wydarzenie.Proponuję również odwiedzić stronę
http://galeria-bwa.karkonosze.com/wyst/ ... /index.php

Urszula Broll
50-lecia pracy twórczej
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Zamek Książ

Wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej artystki uznawanej za Mistrza Polskiego Malarstwa Współczesnego, związanej z działalnoscią Grupy St-53. Absolwentki krakowaskiej ASP – Oddział w Katowicach, miasto z którym przez wiele lat była związana, póŸniej zamieszkała w Przesiece pod Jelenią Górą. Podróż z Katowic do Przesieki była w jej życiu symboliczną wędrówką, poszukiwaniem siebie i swojej drogi w swiecie. W góry artystka przyjechała z ukształtowaną w pełni wizją swiata i swej drogi artystycznej i nadal nią podążała. Przesieka w życiu Urszuli to czas spokoju, a jej sztuka ten spokój odzwierciedla. Tam powstają akwarele geometryczne i rysunki tuszem. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystki ukazujące tę drogę twórczą, poczynając od tych najwczesniejszych z lat 50. Początkowo są to tematy sląskie, o syntetycznej, naturalnej ekspresji, jak portret „Stara Œlązaczka”. Następnie twórczosć artystki jest związana z działalnoscią Grupy St-53. Pojawiają się kubistyczne realizacje, gdzie jak zalecał Władysław Strzemiński odnajdywano drogę „ewolucyjnego rozwoju sztuki”, rozwiązując problemy zawarte w Teorii widzenia, której założenia teoretyczne Grupa St-53 postanowiła sprawdzić w praktyce. Powstają obrazy pojmowane jako energia przenikających się form i barw (z cyklu „Przekształcenia”), następnie swobodnie kształtowane, odrealnione pionowe kompozycje przerodziły się w cykl „Alikwoty”, nawiązujące do dzieł muzycznych i w latach 70 akwarele związane z życiem duchowym, nawiązujące do indyjskich mandali, aż po mistyczne akwarele geometryczne i rysunki tuszem, z czasu pobytu w Przesiece. Urszula Broll wypracowała swój własny swiat ezoteryki, magii oraz prawd życiowych, okreslający absolutną jednosć swiata oraz harmonii.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1588
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

ups

Postautor: Cieslak » sob lis 19, 2005 11:57 pm

Ups, przegapilem tego posta. Chętnie dodam tą informację na stronę główną...

Wróć do „Sprawy lokalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość