MPZP dla Przesieki

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Piotr
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 24, 2010 4:25 pm
Lokalizacja: Toronto

MPZP dla Przesieki

Postautor: Piotr » śr lut 24, 2010 4:59 pm

Witam, jest to moj pierwszy post na forum, ale sledze juz od trzech lat odkad bylem pierwszy raz w Przesiece.

Mam pytanie, czy ktos ma kopie planu zagospodarowania przestrzennego dla Przesieki i moglby go udostepnic w sieci? Skontaktowalem sie oczywiscie z gmina, ale maja tylko w wersji papierowej (na podgorzyn.pl sa dostepne MPZP, ale akurat nie dla Przesieki), a niestety mieszkam zagranica, i nie bardzo moge wpasc osobiscie.

Ewentualnie moze ktos jest na tyle zorientowany w planie ze moglby mi odpowiedziec na pare pytan. Chodzi o mozliwosci zabudowy dzialki przeznaczonej pod budownictwo mieszkalno-uslugowe.

Dziekuje z gory,

Piotrek

Ps. Poniewaz to moj pierwszy post, a niestety nic nie wnoszacy, to zalacze jeszcze pare swoich fotek z 2007.

Obrazek

Obrazek

A tu juz bardziej ogolne Karkonoszy:

Obrazek
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr lut 24, 2010 8:50 pm

Kopii planu niestety nie mam - z tego własnie powodu o którym piszesz, czyli trudnosci powielania dużej wersji papierowej.
Ale kopię fragmentu można zapewne zdobyć w Urzędzie Gminy w Podgórzynie.
Z tego co pamiętam plan jest już dosyć stary i wiele jego zapisów może być trudna do przełożenia na dzisiejszą rzeczywistosć prawną, ale postaramy się pomóc :)

P.S Dopiero niedawno odkryłem malowniczosć tego widoku na Różaną z szosy, na pierwszym zdjęciu. Oddaje charakter miejscowosci - serpentyna szosy i piętrzące się jeden nad drugim budynki...
Piotr
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 24, 2010 4:25 pm
Lokalizacja: Toronto

Postautor: Piotr » śr lut 24, 2010 9:52 pm

Dokladnie, jest to piekny widok. w tym roku jak bede w Przesiece bede mial lepszy aparat i wiecej czasu, to poszukam kolejnych. Zdecydowanie za malo jest zdjec Przesieki w necie.

Ja osobiscie zerknalem na plan 3 lata temu przy zakupie dzialki, ale nie bardzo wiedzialem czego szukac, a w dodatku po polsku u mnie tak sobie (wybaczcie, wyjechalem jak mialem 3 lata). Wiem tylko ze dzialka byla przeznaczona na budynek mieszkalny lub nieuciazliwe uslugi.

Teraz sie troche bardziej orientuje, i mam pod reka MPZP Staniszowa ktory sadze ze jest podobny. Dla zainteresowanych, plan sie znajduje
tu.

Rozdzial ktory mnie interesuje to Rozdzial III, Zasady Zagospodarowania Terenu i Charakterystyka Zabudowy dla terenow MN/U:

-Maksymalny wskasznik zabudowy
-Minimalny wskaznik powierzchni czynnej biologicznie
-Dopuszczlana ilosc kondygnacji naziemnych

Jest rowniez w tym dziale jedno ustalenie ktore chyba nie do konca rozumiem:

3. Zasady zagospodarowania terenu (dla terenow 1MN/U - 7MN/U):
1) minimalna powierzchnia nieruchomosci - 1500m2, z zastrzeżeniem ustaleń zawartych
w $ 9., ust. 3., pkt. 2,
2) minimalna szerokosć frontu nięruchomosci 22m...


Czy to oznacza ze na dzialce ponizej 1500m^2 i 22m szerokosci nie mozna budowac w Staniszowie?
Czy jest rowniez takie ustalenie w MPZP Przesieki? Ja mam dzialke 800m^2, z frontem 20m, glupio by bylo jak by sie okazalo ze domu sie nie da postawic.

Dziekuje za wszelka pomoc.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw lut 25, 2010 6:59 pm

Mpzp Staniszowa jest z 2008 roku, Przesieki jest chyba sporo starszy więc mogą się bardzo różnić pod względem i konstrukcji i zapisów.
Zresztą własnie o to między innymi chodzi w planach miejscowych, żeby się od siebie różniły w zależnosci od tego jakiego miejsca dotyczą.
Przyznam, że kupowanie działki bez wiedzy na temat zapisów dla niej w mpzp jest dosć ryzykownym ruchem.
Przytoczone zapisy dotyczące minimalnej powierzchni nieruchomosci oraz szerokosci frontu działki znaczą mniej więcej własnie to, że na mniejszych i węższych działkach nie można budować (mniej więcej oczywiscie, bo trzeba by dokładnie przeanalizować cały plan, żeby być wszystkiego pewnym). Z tego co wiem, w Przesiece jest jakis podobny zapis ograniczający minimalną powierzchnię działki budowlanej, tylko nie pamiętam jaka to powierzchnia.
Podobne zapisy są w bardzo wielu planach w Polsce - chodzi o ograniczenie powstawania bardzo gęstej zabudowy, która zmienia charakter miejscowosci i powoduje konflikty.
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » czw lut 25, 2010 7:45 pm

PZP dla Przesieki pochodzi z roku bodaj 2001. Podstawowe ustalenia dla chcących budować to:
minimalna powierzchnia działki (ale tu uwaga, jesli posiadasz działkę wydzieloną przed uchwaleniem planu te ograniczenia nie obowiązują) to 18 arów +- 5%, co oznacza w praktyce możliwosć budowy już przy posiadaniu ok. 1720 m2,
kąt nachylenia dachu od 40 do 60 stopni,
liczba kondygnacji to parter plus poddasze użytkowe - dla budownictwa mieszkaniowego,
odległosć między budynkami 20m,
odległosć budynku od granicy sąsiedniej działki zabudowanej 10m,
odległosć od działek będących użytkami lesnymi ( w zależnosci od rodzaju budynku) 12 - 16 m,
zakaz stosowania okładzin plastikowych,
oraz wymóg nawiązania wyglądu budynku do miejscowej tradycji ( z tym niestety bywa bardzo róznie).
Jesli te informacje choć trochę pomogą rozwiać twoje wątpliwosci, to dobrze. Przy powierzchni działki, którą posiadasz może się okazać niestety, że ciężko będzie spełnić np. wymóg odległosci. Najprosciej zwrócić się do gminy o wydanie decyzji lokalizacyjnej.
Piotr
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 24, 2010 4:25 pm
Lokalizacja: Toronto

Postautor: Piotr » czw lut 25, 2010 8:04 pm

Cieslak pisze:Przyznam, że kupowanie działki bez wiedzy na temat zapisów dla niej w mpzp jest dosć ryzykownym ruchem.


Racja. We wlasnej obronie przyznam ze bylem jeszcze mlody i glupi. Ceny juz szybowaly, czas uciekal, a w okolicy sie zakochalem. Nie wiedzialem ze moze istniec taki zapis, jak budowlana, to budowlana.

Swoja droga sledze caly czas lokalne aukcje nieruchomosci na Allegro, i zdazaja sie dzialki "budowlane" o zblizonej powierzchni.

Wyslalem prosbe do gminy o informacje dot. podobnego zapisu. Mam nadzieje ze od otrzymam odpowiedz.
Piotr
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 24, 2010 4:25 pm
Lokalizacja: Toronto

Postautor: Piotr » czw lut 25, 2010 8:12 pm

Hanus dziekuje za sczegolowa odpowiedz. Rozpalcelowanie, jezeli takie mialo miejsce, bylo napewno przed 1989r kiedy nastapila ostatnia transakcja zwiazana zdzialka.

Co do reszty, faktycznie moze byc trudno. Bede na miejscu w lecie to sprobuje wyjasnic sprawe.

Dziekuje wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » pt lut 26, 2010 9:42 am

W Przesiece, jak Hanus napisała wyżej, działka, by być budowlaną musi mieć 1800 m2.
Oczywiscie są mniejsze działki - niektóre z nich mają wydane decyzje o warunkach zabudowy więc nie ma porblemu, by tam cos postawić.
Plan zagospodarowania dla gminy Podgórzyn został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnosląskiego Nr 18 poz. 187 r. 2001.
Plan zagospodarowania
Piotr
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 24, 2010 4:25 pm
Lokalizacja: Toronto

Postautor: Piotr » pt lut 26, 2010 3:18 pm

Słuchajcie, po pierwsze to nauczyłem sie wstawiać Polskie znaki. Mam nadzieje że przyjemniej będzię sie czytało moje posty.

Po drugie to jest dobrze.

Po zapoznaniu się dokładniej z planem który podała Anka, to nie ma żadnego problemu. Mnie dotyczą zapisy M/U. Czyli zapisy typu 10m od granicy, lub 20m od budynku mnie nie dotyczą (To dla terenu M). Faktycznie nie miałyby sensu w moim przypadku, biorąc pod uwagę sąsiednią zabudowe.

Jeszcze wpadne do gminy, ale jestem pozytywnej mysli. Dziękuję wszystkim.

Ps. Mam nauczke. Na szczęscie tym razym obyło sie bez konsekwencji.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt lut 26, 2010 7:45 pm

No to całe szczęscie :)

P.S Zastanawiam się o co chodzi w tym zapisie:
"minimalna powierzchnia działek – 1800 m2 z tolerancją do 5%, wynikającą z lokalnych warunków lokalizacyjnych".
Jesli zapis okresla minimalną działkę, to zamiast pisać o jakiejs tolerancji 5% można poprostu napisać "minimum 1710m" - efekt taki sam, a mniej kombinowania ;)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pt lut 26, 2010 8:39 pm

ale tak łatwiej cos zakombinować :)
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » sob lut 27, 2010 9:03 am

Albo to (też na terenach M/U):
"Wprowadza się zakaz stałej lokalizacji jednokondygnacyjnych, typowych kiosków i pawilonów handlowych, a istniejące obiekty tego typu przeznacza się do docelowej likwidacji".
Jak ocenić, czy kiosk jest typowy czy nietypowy? :) Możemy ogłosić przesiecki konkurs na najbardziej nietypowy kiosk - aż strach pomysleć, co mogłoby powstać ;)
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » sob lut 27, 2010 10:50 am

A czy przesiecki Bibosz to typowy pawilon?
na marginesie: czy ktos posiada zdjęcia z czasu zanim Bibosz został Biboszem ? Przypomnę, że był stojącymi obok siebie dwoma pawilonami - w jednym miescił się wczesniej sex shop, w drugim - mięsny, co dawało bardzo piękne połączenie o nieco perwersyjnym zabarwieniu :iconbiggrin:
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » sob lut 27, 2010 11:57 am

A jeszcze wczesniej stał tam poniemiecki budynek mieszkalny zamieszkały (jeden poziom plus poddasze). Spłonął we wczesnych latach 80-tych ubiegłego wieku. Mieszkańcom nic się nie stało. Ruina stała niezbyt długo - rozsypała się, a reszta została "zagospodarowana". Długo stał pusty plac.
A potem to już znamy ciąg dalszy...
Piotr
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: śr lut 24, 2010 4:25 pm
Lokalizacja: Toronto

Postautor: Piotr » sob lut 27, 2010 2:46 pm

Faktycznie kuriozalny mejscami, ale ogólnie plan chyba niezły. Przydałyby sie bardziej szczegołowe zapisy dot. architektury, np, stosowane materiały i kolory.

Wróć do „Sprawy lokalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości