Seniorzy z Przesieki

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Seniorzy z Przesieki

Postautor: Borowice.pl » pn mar 08, 2010 9:23 am

Prosimy o relacje spotkania z seniorami z Przesieki.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn mar 08, 2010 9:00 pm

Mnie nie było, ale słyszałem, że Hanus była, więc prosimy o relację :)
Wiem, że Seniorów było około 10, przyjęcie ciepłe, nawet szampan.
Przesieka.pl była sponsorem;) dyktafonu, więc nic nie zostanie zapomniane ani nie umknie.
Poprosiłem Stefana Ercharda o nagranie wypowiedzi Seniorów - zresztą nie trzeba Go było długo namawiać. Gdy przesłucham materiał, napiszę nieco więcej.
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » pn mar 08, 2010 9:45 pm

Napiszę kochani, ale nie wymawiając się zarobionam jest i w najbliższej wolnej chwili skrobnę co nieco wraz ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw mar 18, 2010 8:46 pm

Zdjecia ze spotkania są już tutaj:
http://www.przesieka.pl/zdjecia/seniorz ... index.html
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw mar 18, 2010 9:41 pm

fotoreportaż OK, ale czy nagrania już przesłuchane?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt mar 19, 2010 10:01 am

Borowice.pl pisze:fotoreportaż OK, ale czy nagrania już przesłuchane?

Bałem się, że o to zapytasz :)
Niestety nagrania nie mamy - był problem z obsługą sprzętu i nic z tego nie wyszło.
Ale mam pomysł jak temu zaradzić i za jakis czas postaram się nadrobić sprawę.
Awatar użytkownika
Margossa
Odznaka Popularna
Posty: 64
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Margossa » sob mar 20, 2010 1:39 am

Zdjęcia ze spotkania z Seniorami są swietne.
Kto robił za nadwornego fotografa?
Teraz będę czekać na pisemną relację :happy3:
Awatar użytkownika
Margossa
Odznaka Popularna
Posty: 64
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Margossa » ndz mar 21, 2010 7:05 pm

Margossa pisze:Kto robił za nadwornego fotografa?

Przepraszam za niedopatrzenie :notworthy:
Na głównej stronie przeczytałam, że autorkami zdjęć są dwie Panie :hello1:
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » ndz mar 21, 2010 9:52 pm

Michał umiescił informację o autorkach zdjęć jak zauważyła Margossa. Obie panie są mieszkankami Przesieki.
Czas na spóŸnioną relację z Wieczoru Wspomnień, bo tak postanowilismy nazwać spotkanie z seniorami. Idea spotkania narodziła się podczas jednego z zebrań stowarzyszenia przesieckiego - Rady Odnowy Przesieki. Pomysł na uchonorowanie tych najstarszych wsród mieszkańców tkwił we mnie już od dawna. Kilka lat temu zmarł mój cioteczny dziadek, który dożył sędziwego wieku 99 lat. Pomyslałam wtedy, że gdyby obchodził setne urodziny, to i tak pozostałby ten lubileusz w gronie rodziny, a wuj Stach - bo tak o Nim mówilismy - był niewyczerpaną skarbnicą wiedzy na temat czasów minionych. Był swiadkiem czasu, gdy ludzkosć zaczynała latać samolotami i pojawienie się takiego żelaznego ptaka nad głową małego chłopca było nie lada przeżyciem. Dwie wojny swiatowe, największa nowożytna wędrówka ludów, a u kresu życia doba komputerów osobistych i internetu. Niesamowity skok cywilizacyjny i to wszystko w ciągu jednego życia. Kiedy więc rozmawialismy już dosć luŸno pod koniec zebrania nagle narodził sie ten pomysł spotkania z naszymi najstarszymi. Zrobilismy listę , napisalismy i wydrukowalismy zaproszenia, których doręczenia w większosci podjęła sie nasza była sołtyska Danuta Wojnarowska. Spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Większosć zaproszonych potwierdziła przybycie. Powiesilismy plakaty. Salę udostępnili nam własciciele Zorzy. Ja zajęłam się zaopatrzeniem i koordynacją. 6 marca zaskoczył nas jednak zimowa aurą, która nastała po chwilowym ociepleniu dni wczesniejszych, a także ok. 7-mio stopniowym mrozem. Przyczyniło się to do mniejszej niż spodziewana frekwencji. Jednak Ci którzy przybyli nie żałowali. Po krótkim oniesmieleniu atmosfera zrobiła się niemal gorąca i stalismy się wszyscy swiadkami żywej historii przekazywanej przez naszych seniorów. Dla mnie największym odkryciem była pani Helena (Lotta) Gudowska. Bardzo dobrze przygotowana, z bystrym umysłem, chętna do opowiesci i ze wspaniałym poczuciem chumoru. Przyniosła kilka ze swych spisywanych wspomnień i przeczytała nam. Pani Helena jest autochtonką. Przed i w czasie wojny mieszkała w Borowicach. Po wojnie poznała swego przyszłego męża i postanowiła zostać w Polsce, chociaż cała jej rodzina wyjechała do Niemiec. Pierwszy raz zobaczyła ich dopiero po 13 latach. Z mężem zamieszkała w Przesiece. Zebranych obdarowała swymi szydełkowymi rękodziełami, które można zobaczyć na zdjęciach z Wieczoru. Opowiesciami dzielili się też inni, np.: Zdzisław Książkiewicz, Irena Caban, Tadeusz Małas. Przybywali na te tereny w różnych latach. Na historię przemijania trzeba też nałożyć historię ziemi, na której teraz żyjemy i bliskosć granicy. Te uwarunkowania powodowały dodatkową komplikację ludzkich losów, ale też stwarzały niepowtarzalny klimat, który znajduje teraz ujscie w opowiesciach. Ten Wieczór Wspomnień był dla mnie przeżyciem i zarazem poznaniem mieszkańców, którzy zwykle są, jak napisalismy w zaproszeniach, "w cienu wartko płynącej codziennosci". Spotkań z seniorami powinno być więcej. 6 marca uswiadomił to, jak myslę, wszystkim przybyłym. Chcielibysmy jako stowarzyszenie zorganizować następne spotkanie jeszcze w tym roku.
Dodam jeszcze, że w Wieczorze uczestniczyła nasza wójt, której obecnosć dodała rangi temu wydarzeniu.
Zapraszam też wszystkich forumowiczów do udziału w takich spotkaniach, Dzięki współpracy z serwisem przesieckim wszelkie ninformacje o inicjatywach lokalnych będą pojawiały się na stronie Przesieki.
Awatar użytkownika
Margossa
Odznaka Popularna
Posty: 64
Rejestracja: pt lut 19, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Margossa » ndz mar 21, 2010 10:52 pm

Bardzo dziękuję za relację i za pamięć o Seniorach.
Takie spotkania dostarczają niezapomnianych wrażeń i są swiadectwem tego, jak ważną rolę Seniorzy pełnią w naszym życiu.
Teraz jest szansa aby nie zostali
Hanus pisze:"w cienu wartko płynącej codziennosci".
Awatar użytkownika
Sylwester
Odznaka Duża Złota
Posty: 664
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 10:05 am
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postautor: Sylwester » pn mar 22, 2010 7:32 pm

Sympatyczne zdjęcia, no i Hanus widzę pięknie jest na kilku :) pozdrawiam Przesiekolubów
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » śr mar 24, 2010 9:32 am

Hanus dzieki za relację.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr mar 24, 2010 9:12 pm

Hanus - dzięki za relację i otrzymujesz punkt POMÓGŁ. Będę chciał się umówić z Panią Heleną Gudowską na spotkanie. Napisz mi emaila z kontaktem.
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » śr mar 24, 2010 10:29 pm

Dzięki! spotkanie z p.Gudowską planujemy jeszcze indywidualnie w Przesiece. Maila wyslę :icon_smile: oczywiscie też. Pozdrowienia dla Borowic - zapraszamy na koncert w Przesiece. Mam nadzieję, że już jutro ukaże sie na stronie P. więcej szczegółów.
hiacynta80
Spacerowicz
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 12, 2013 4:18 pm
Lokalizacja: Borowice

Postautor: hiacynta80 » wt lis 12, 2013 5:21 pm

:laughing5: swietny pomysł! trzeba by o tym poważnie pomysleć. Może nawet udałoby się takie reportaże podciągnąć pod jakis projekt unijny????

Wróć do „Sprawy lokalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości