Kamienie

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
sirand
Spacerowicz
Posty: 28
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 7:59 am
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: sirand » pn maja 07, 2007 8:11 pm

Ja również zostałem zarażony wirusem poszukiwania przydrożnych kamieni, w trakcie ostatnich kilku spacerów, które odbyłem z rodziną na przełomie kwietnia i maja szczególną uwagą został objęty materiał skalny znajdujący sie na poboczach dróg i scieżek.
Efektem tych poszukiwań jest kilkanascie fotografii przydrożnych kamieni, z których czterech nie doszukałem się na przesieckiej stronie i w opisach zamieszczonych na forum.
Aby temat nie poszedł w zapomnienie pozwolę sobie zamiescić te cztery fotografie.

1. skrzyżowanie lesnych dróg na trasie pomiędzy Drogą Sudecką, a Polanką z wyrażnym oznaczeniem 1873
Obrazek
2. przy drodze prowadzącej z Cmentarzyka na północ do Drogi Sudeckiej, odczytałem litery FAD i datę 1939
Obrazek
3. przy końcu drogi, a własciwie już scieżki prowadzącej z Cmentarzyka Jeńców do potoku Myja, kamień w połowie przysłonięty rosnącym drzewem, dają się odczytać dwie ostatninie cyfry prawdopodobnie roku 1896.
Obrazek
4. przy czarnym szlaku Petrowka za odejsciem II Drogi w dół z wykutym rokiem 1860
Obrazek
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn maja 07, 2007 8:16 pm

Jeju, sirand, moja kopara jest przy podłodze... to ja już zarozumialczo myslałem, że w promieniu 5 km od Borowic nie ma kamienia z datą, co to bym go nie znał, a Ty mi tu takie rzeczy wypisujesz!!!???

Cieslak - tys autorem tego tematu - daj chłopu punkt "Pomógł", może się kiedys wymienimy na cos płynnego :)

Teraz jestem we Wrocławiu, ale już mam ochotę się wyrwać w Karkonosze, coby te odkrycia obejrzeć na własne oczy!
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn maja 07, 2007 8:46 pm

Wow, i to jakie ciekawe kamienie... Punkt piwa... tfu... pomógł dodany.
Awatar użytkownika
sirand
Spacerowicz
Posty: 28
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 7:59 am
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: sirand » wt maja 08, 2007 7:32 am

:iconbiggrin:

borowice.pl pisze:myslałem, że w promieniu 5 km od Borowic nie ma kamienia z datą, co to bym go nie znał

Jest nowy kop motywacji do dalszych poszukiwań, ja będę miał okazję dopiero w sierpniu :sad: jeżeli plany się nie zmienią.
Awatar użytkownika
sirand
Spacerowicz
Posty: 28
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 7:59 am
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: sirand » wt maja 08, 2007 5:33 pm

Próbując odczytać inicjały wyryte w kamieniu widocznym na fotce nr2 dogrzebałem się do informacji, że jest to skrót od nazwy paramilitarnej organizacji Freiwillige Arbeitsdienst - F.A.D. - Ochotnicza Służba Pracy, która powstała w Niemczech w roku 1931 i miała na celu dać zastępczą pracę wielu bezrobotnym młodym Niemcom w czasach recesji gospodarczej.
FAD uczestniczył głównie w pracach lesnych, rolnych i przy budowie dróg.
Organizacja dotrwała do końca kryzysu i w końcu roku 1933, w przeddzień wielkich robót publicznych w hitlerowskich Niemczech została przekształcona w Służbę Pracy Rzeszy - Reichsarbeitsdienst czyli RAD (przybliżony odpowiednik polskiej powojennej Służby Polsce).
Powyższe sugeruje, że rok wyryty na kamieniu to raczej 1933, a nie 1939.

Poniższy link pozwoli nam podziwiać chłopaków z F.A.D. :iconbiggrin:
foto FAD 1933

Powyższy tekst jest trochę OT ale myslę, że geneza napisów na przydrożnych kamieniach może kogos zainteresować.
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » wt maja 08, 2007 5:56 pm

Po powrocie z owocnej wizyty w Cieplicach i okolicach dokładam jeszcze jeden kamień (jakos nie mogłem dojrzeć, czy ktos już go wczesniej "wrzucał").

Znajduje sie on na Przeł. pod Œnieżką, na wprost schroniska (choć teraz pisze się "bufet"), tuż za jakąs tablicą z mapą.
Załączniki
Równia.JPG
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 09, 2007 6:20 pm

Tam jest wyryte 1830?? Czy raczej 1880?
1830 byłby chyba najstarszym z dotychczasowych...
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » śr maja 09, 2007 6:38 pm

Cieslak pisze:Tam jest wyryte 1830?? Czy raczej 1880?
1830 byłby chyba najstarszym z dotychczasowych...


1830, chyba że ktos przerobił z 1930 ?
Te z Czubka są z 1783 (tym razem zrobiłem fotki obu), tyle że poza Karkonoszami.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 09, 2007 7:12 pm

Fakt, z Czubka są starsze.
Awatar użytkownika
Jerzy
Spacerowicz
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 27, 2007 12:34 pm
Lokalizacja: Wrocław/Œwidnica

Postautor: Jerzy » śr lip 11, 2007 7:19 am

W nawierzchnię scieżki trawersującej Wielki Szyszak (czerwony szlak) jest wbudowany kamień z datą 1900. Niestety nie zrobiłem zdjęcia bo nie miałem ze sobą aparatu :cry:
Rock'n'roll Ain't Noise Pollution
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » ndz lip 15, 2007 9:18 am

To ja może wspomogę kolegę swoim zdjęciem ;)
Załączniki
IMG_2881.jpg
Awatar użytkownika
Jerzy
Spacerowicz
Posty: 19
Rejestracja: sob sty 27, 2007 12:34 pm
Lokalizacja: Wrocław/Œwidnica

Postautor: Jerzy » ndz lip 15, 2007 6:23 pm

Dzięki :iconbiggrin: Ciekawe gdzie pierwotnie stał ten kamień?
Rock'n'roll Ain't Noise Pollution
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » ndz lip 15, 2007 8:08 pm

Jerzy pisze:Dzięki :iconbiggrin: Ciekawe gdzie pierwotnie stał ten kamień?


http://www.przesieka.pl/kamienie.html
We fragmencie z "Karkonoszy":
"[...] W latach 1898-1899 powstaje ciekawa scieżka z Polany przez Pielgrzymy do Słonecznika, a w roku następnym, piękna scieżka z Michałowic obok Gawrów do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem a następnie wschodnią krawędzią Wielkiego Œnieżnego Kotła do drogi grzbietowej. "
Można przypuszczać, że mógł stać przy tymże trawersie, przy okazji jakiegos remontu ktos poszedł na łatwiznę...
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn lip 16, 2007 9:59 am

Jeszcze ze sto lat chodzenia turystów po kamieniu i z napisów nie będzie sladu...
Awatar użytkownika
sirand
Spacerowicz
Posty: 28
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 7:59 am
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: sirand » wt lip 24, 2007 6:22 pm

Dopiero dzisiaj ponownie spojrzałem na mapkę z usytuowaniem kamieni w temacie Przydrożne kamienie na stronie głównej serwisu i spieszę sprostować położenie kamyczka nr 37. W rzeczywistosci stoi on przy południowym końcu drogi dochodzącej do górnego biegu potoku Myja w przybliżeniu na przeciw skałki Słup. Œpieszę z korektą ponieważ mój poprzedni opis był nieprecyzyjny i faktycznie można go było różnie interpretować.

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości