Historia sudeckich blach przewodnickich

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Historia sudeckich blach przewodnickich

Postautor: Lech » ndz mar 18, 2007 9:23 pm

Dzień 18 paŸdziernika 1953 roku można chyba przyjąć jako datę formalnego powstania pierwszej powojennej organizacji przewodników górskich w Sudetach. W tym dniu założone zostaje Koło Przewodników Górskich w Jeleniej Górze, którego przewodniczącym był Zygmunt Piotrowski, a członkami Wanda Tengli, Maria Sadowska, Tadeusz Steć i Stanisław Banas. W tym czasie "wykonano we własnym zakresie pierwszych 20 blach przewodnickich, z których 17 przyznano zweryfikowanym członkom koła" [*]. Być może wzór był własnie taki, jak na widocznym na starej fotografii emblemacie niesionym przez jeleniogórskich przewodników podczas pochodu 1-majowego.

Obrazek

Przewodnicy ze swoim emblematem na pochodzie 1-Majowym
w okolicy dworca PKP w Jeleniej Górze


Na prezentowanej wyżej fotografii widać, że przewodnicy mają już przypięte do swetrów jakies jednolite odznaki. Kto zaprojektował wzór, kto wykonał pierwsze blachy i jaką techniką, oraz jak one wyglądały? - Nie wiadomo. Nie jest też znana lista osób, którym je wręczono.

ObrazekObrazek

Używana powszechnie "blacha" przewodników sudeckich z centralnym
motywem gałązki kosodrzewiny zaczerpniętym z odznaki TOPR


Zastrzeżony przez PTTK w urzędzie patentowym wzór odznaki przewodnika sudeckiego, która oficjalnie obowiązuje, jest bez doczepionej gałazki kosodrzewiny. Pytanie: który wzór był wczesniejszy? Czy przyczepienie gałązki kosodrzewiny miało na celu upodobnienie tej odznaki do odznaki TOPR (GOPR)? Czy noszenie odznaki z gałazką jest zgodne z prawem, skoro przewodników sudeckich obowiązuje wzór odznaki bez gałązki?

ObrazekObrazek

Ponizej kilka innych historycznych już odznak przewodnickich związanych z terenem Sudetów.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Historia powojennego przewodnictwa sudeckiego z pewnoscią jest warta bardziej pogłębionych studiów i oczekuje pełnego i spójnego opracowania.
_____________________________

[*] - Andrzej Mateusiak, Kalendarium, str.14, w: "50 lat przewodnictwa PTTK na Ziemi Jeleniogórskiej", Jelenia Góra, 2003
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości