Tyczki w górach

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

klin86
Spacerowicz
Posty: 30
Rejestracja: pt lip 24, 2009 2:08 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Tyczki w górach

Postautor: klin86 » wt lip 28, 2009 9:21 am

Jak powszechnie wiadomo, zimą w górach, na otwartych przestrzeniach ustawiane są tyczki oznaczające przebieg szlaku. Jest to prosty i często ratujący życie patent. Jednak zastanawiają mnie odstępy pomiędzy tyczkami. W Karkonoszach tyczki są rozstawione gęsto, na oko ok 10m. Jest to odległosć pozwalająca isć wzdłuż tyczek nawet przy zerowej widocznosci, wystarczą dwie osoby i >10m sznurka. Natomiast w Izerach, a konkretniej na Hali Izerskiej, tyczki "są bo są", odległosci między nimi są znacznie większe, o czym przekonalismy się pewnej lutowej nocy. W praktyce przy ograniczonej widocznosc tyczki są nieprzydatne, w srednio trudnych warunkach znalezienie każdej następnej graniczy z cudem. W lutym, mimo nocnej pory, mielismy nie najgorszą widocznosć, widzielismy kontury drzew leżących >100m od nas. Ale tyczki pozostawały niewidoczne, zlewały się z otoczeniem. A na koniec kilka pytań :hello1: Czy są jakies przepisy okreslające położenie tyczek :?: Jaki podmiot jest odpowiedzialny za ich ustawianie, czy leży to w gestii Parku Narodowego, czy może straży lesnej :?:
Ostatnio zmieniony śr sie 26, 2009 12:27 pm przez klin86, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » wt lip 28, 2009 12:22 pm

klin86
Spacerowicz
Posty: 30
Rejestracja: pt lip 24, 2009 2:08 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: klin86 » pt sie 28, 2009 11:08 am

Przeanalizowałem dostarczone przez Przemka linki, popytałem i poszperałem tu i tam. W efekcie dowiedziałem się, ze przepisy nie okreslają odległosci. O rozstawieniu tyczek decyduje znakarz. Ustawiając tyczki musi wziąć pod uwagę m.in. konfigurację terenu. W niektórych miejscach są ustawiane nawet co 5 m, w innych w znacznie większej odległosci. Panuje zasada, że jeden znak od drugiego powinien być na odległosć wzroku.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn wrz 07, 2009 1:43 pm

Pamiętam jak szedłem w trakcie zimowej zadymki snieżnej - drogą zimową z Kopy do Strzechy Akademickiej nad Białym Jarem. Wtedy odległosć 5 metrów pomiędzy tyczkami to było za dużo i musiałem bardzo uważać, aby nie zejsć ze szlaku.

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości