Spotkanie na Œnieżce

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Spotkanie na Œnieżce

Postautor: Lech » pn sie 09, 2010 5:15 pm

Komorowski i Klaus spotkają się na Œnieżce
luk, PAP
2010-08-09, ostatnia aktualizacja 2010-08-09 14:25

Msza sw. w intencji ratowników i przewodników górskich oraz rozmowy na temat relacji polsko-czeskich to główne elementy spotkania prezydentów Polski i Czech, Bronisława Komorowskiego oraz Vaclava Klausa, które odbędzie się we wtorek na Œnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy.


Prezydenci wezmą udział we mszy swiętej, która odbywa się na Œnieżce co roku, w dniu sw. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Nabożeństwo będą koncelebrowali biskup legnicki Stefan Cichy oraz prymas Czech abp Dominik Duka. Po nabożeństwie zaplanowano rozmowy na temat relacji polsko-czeskich oraz współpracy obu państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej oraz NATO - informuje kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wicedyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Przemysław Tołoknow poinformował, że Bronisław Komorowski wjedzie wyciągiem z Karpacza na Kopę, a stamtąd pieszo uda się na szczyt Œnieżki. Prezydentowi ma towarzyszyć m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz przedstawiciele władz samorządowych. Obaj prezydenci spotkają się na szczycie góry.

- Podejrzewam, że prezydent Klaus tradycyjnie wejdzie na Œnieżkę od strony czeskiej - powiedział Tołoknow i dodał, że Klaus uczestniczy w tych uroczystosciach co roku. - Bierze udział we mszy sw. i spotyka się z ratownikami, ponieważ w przeszłosci był członkiem czeskiego odpowiednika GOPR-u i pełnił dyżury w okolicach Œnieżki - tłumaczył Tołoknow.

Według wicedyrektora w uroczystosciach weŸmie udział około tysiąca pielgrzymów. Co roku w dzień sw. Wawrzyńca na najwyższym szczycie Karkonoszy spotykają się Polacy, Czesi i Niemcy.

Prezydent Republiki Czeskiej był Vaclav Klaus był bardzo blisko związany z Lechem Kaczyńskim. Po katastrofie smoleńskiej podkreslał, że Lech Kaczynski był wielką osobowoscią, synem polskiego narodu i nieprzeciętnym człowiekiem, który zrobił wiele dla stosunków polsko-czeskich. - Straciłem prawdziwego przyjaciela - mówił Vaclav Klaus po katastrofie smoleńskiej

Historia spotkania polskich i czeskich polityków na Œnieżce sięga lat 70. XX w. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy Havel spotykał się również z Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy póŸniej obaj opozycjonisci zostali prezydentami swoich krajów.


http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... iezce.html

W Czeskich Karkonoszach i innych czeskich górach nie ma absurdalnego obowiązku wynajmowania przewodników przez grupy. W Polsce natomiast zmusza się turystów do zakupu niechcianych usług i karze grzywną tych, którzy nie wynajmą przewodnika i w ramach obywatelskiej działalnosci dzielą się na szlakach swoją wiedzą i doswiadczeniem za darmo.

Warto przy okazji tego spotkania przypomnieć Prezydentowi RP, że u Prezydenta Czech jest o wiele bardziej prospołecznie w turystyce górskiej, że polskie władze cierpią na jakies rozdwojenie jaŸni, że trąbią o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a jednoczesnie zabijają turystykę społeczną w zarodku, w tym szczególnie turystykę młodzieżową.
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości