I stało się - jest nowe rozporządzenie...

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

I stało się - jest nowe rozporządzenie...

Postautor: Lech » pn mar 21, 2011 9:48 pm

W wielkich bólach 18 marca 2011 z 3 miesięcznym opóŸnieniem i ponad dwutygodniowym poslizgiem (od podpisania do podania do publicznej wiadomosci) ogłoszono nowe "Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 4 marca 2011 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Rozporządzenie dostępne jest na stronie => http://dokumenty.rcl.gov.pl/items.jsp?id=3517

Zapisy nowego rozporządzenia MSiT w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek ograniczają m.in. kompetencje przewodników terenowych. Wg § 17. 2) wycieczki piesze na wskazanym w tym zapisie terenie poza obszarem zabudowy miejscowosci mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni. Wynika z tego, że poza obszarami zabudowanymi przewodnicy terenowi mogą prowadzić np. wycieczki rowerowe lub motorowerowe albo zimą narciarskie. Pieszych już nie. Ciekawe czy mają tu znaczenie, lub nie, znaki drogowe D-43 oznaczające koniec obszaru zabudowanego i D-42 oznaczające jego początek??? Żeby było smieszniej w rozporządzeniu jako tereny reglamentowane i zastrzeżone dla przewodników górskich wykazano pogórza, przedgórza i kotliny sródgórskie.

Kiedys reglamentowano cukier (był na kartki), natomiast ocet kupowało się bez problemu. Dzis cukru się nie reglamentuje, a podwyższa jego cenę. Reglamentuje się za to oprowadzanie po miastach, parkach narodowych i krajobrazowych czy terenach mianowanych przez urzędowych "znawców" geografii Polski jako "górskie". Jak chodzi szczególnie o parki krajobrazowe, to wiele z nich nie posiada odpowiednio wyspecjalizowanych przewodników i organizator turystyki takiego z wymaganą licencją nie znajdzie. Ale ważne, że jest zapisana reglamentacja a nie to, że brakuje reglamentowanego produktu. Rozporządzenie to jest przepełnione wieloma innymi nonsensami. To całe kuriozalne rozporządzenie musieli opracowywać naprawdę "wybitni" specjalisci od komplikowania ludziom organizowania turystyki i zwiedzania kraju.
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » pt kwie 01, 2011 9:52 pm

Czyli co... "obywatelskie nieposłuszeństwo".. ? :iconbiggrin: :iconbiggrin: :happy7: :laughing1:
waterlo
Odznaka Popularna
Posty: 98
Rejestracja: wt lut 27, 2007 10:42 am
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: waterlo » czw maja 19, 2011 4:08 pm

Mam pytanie do wszystkich osób zainteresowanych tym dokumentem, czy są jeszcze jakies sprawy problematyczne i nie jasne bądŸ utrudniające pracę przewodników, w porównaniu z wczesniej obowiązującymi przepisami lub czy macie jakies sugestie jak to powinno wyglądać?

Proszę o potraktowanie sprawy poważnie i szybko, ponieważ chce się tym tematem zając na studiach, podczas tworzenia pracy badawczej... I pytam dlatego tylko przewodników jako grupy interesu w tej tematyce...
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1567
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pt maja 20, 2011 4:27 pm

Regulacje prawne często nie są przystające do rzeczywistosci. Życie swoje, przepisy swoje... nie chce mi się na ten temat dyskutować. Niech się tym zajmują inni.

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość