Strona 1 z 1

Granica Polsko-Czeska...

: czw kwie 07, 2011 11:51 am
autor: FourtyFour
Za dzisiejszym onetem:

Z powodu błędu popełnionego w latach 50. XX wieku przy wyznaczaniu granic państwowych, Czechy mają oddać Polsce 365 hektarów terenów położonych w Sudetach Zachodnich - poinformowało czeskie radio publiczne.

Według rozgłosni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Pradze zamierza przekazać Polsce fragment województwa libereckiego, leżący na tzw. cyplu frydlandzkim, między Œwieradowem-Zdrojem a Bogatynią.

Z pomysłem czeskiego MSW nie zgadzają się władze regionalne i lokalne. Wojewoda liberecki Stanislav Eichler proponował odkupienie terenów błędnie przypisanych Czechom.

- Jesli chodzi o powierzchnię, jestesmy najmniejszym województwem. Dlatego też zabiegalismy, by - jesli ma dojsć do jakichkolwiek reparacji - doszło do nich w kraju morawsko-sląskim albo innych, większych województwach - powiedział.

Z Polską na długosci 800 km graniczy pięć czeskich województw: libereckie, hradeckie, pardubickie, ołomunieckie i morawsko-sląskie. Problem regulacji granicy dotyczy niemal wszystkich, choć nie wszędzie powodem jest pomyłka demarkacyjna, lecz tzw. dług graniczny, także z lat 1950.

Dług powstał w 1958 roku przy ostatecznym wytyczaniu granicy między Polską a ówczesną Czechosłowacją. Czesi od Polaków otrzymali 1205,9 ha, Polacy od Czechów - 837,46 ha. Różnica 368,44 - na niekorzysć Polski - do dzis nie została uregulowana.

Rozwiązaniem sprawy zajmuje się od 1992 roku Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna przy MSW w Warszawie.


:laughing6: Jakies propozycje? Może Izerka, albo Smrk? :laughing4: A może poprosić o Zaolzie a w zamian w Przesiece ogłosić osobną Wspólną Republikę pod Czeskim Protektoratem?... :love2: ;)

: czw kwie 07, 2011 8:35 pm
autor: Hanus
No własciwie to szkoda, że nie jest na odwrót z tym długiem granicznym. Od razu byłabym za Presekou "zczeszczając " , czy też Pasekou - tłumacząc wiernie nazwę. Przyłączenie do braci Czechów pomogłoby nam rozwiązać kilka problemów :icon_smile: . .... a z Zaolziem lepiej nie zaczynać, bo rozdrapywanie blizn Ÿle wpływa na gładkosć całej tkanki ;)

: pt kwie 08, 2011 10:11 am
autor: FourtyFour
Jasne- z tym Zaolziem to żart...
Gdyby jednak ktos usłyszał o planach przesunięcia gdzies granicy w taki sposób, że to Polska musi Czechom oddać jakis kawałek terenu, to uprzejmie proszę o informację - pojadę tam natychmiast się zameldować ;D (choćby to był kawałek lasu i łączka na południe od Przedziału) :laughing5:

: pt kwie 08, 2011 1:49 pm
autor: KornelO
onet pisze:Minister wyjasnia sprawę korekty granicy Polski
Dyskutowana obecnie korekta polsko-czeskiej granicy na korzysć Polski wiąże się ze zmianami koryt rzek granicznych; to sprawa procedur administracyjnych, a nie "długu granicznego" - wyjasnił minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/minister ... omosc.html

: pn gru 05, 2011 3:58 pm
autor: Bawarka
Przesuniecie granicy choćby o kawałek raczej na m nie grozi,tak więc nie mamy sie czego obawiać,ale postraszyć zawsze można:)

: śr sie 21, 2013 5:53 am
autor: m_ajk
Tak przy okazji, wczoraj minęła pewna rocznica...

Včera, dne 20. srpna 1968, kolem 23. hod. večer překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice ?seskoslovenské socialistické republiky.

Obrazek

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Pamiętam jak przez mgłę ryk czołgów w niedalekich Piechowicach, samoloty przelatujące nad Górzyńcem (moja mama pracowała tam w osrodku kolonijnym).

: wt sie 27, 2013 3:45 pm
autor: wawrzyniec
Tak się jakos złożyło, że 5 lat temu miałem okazję odwiedzić Pragę – akurat w rocznicę. Na Placu Wacława, przed frontem Muzeum Narodowego ustawiona była rocznicowo – okolicznosciowa instalacja, której clou była skorupa czołgu T-55 pomalowana w inwazyjne, białe pasy. Skorupa ta przemawiała - dzięki zainstalowanej w niej zmyslnej aparaturze - do odwiedzających wystawę pomrukiem pracującego czołgowego silnika, który co jakis czas przechodził na wysokie obroty. Nie powiem, robiło to wrażenie…

Ale za to powiem , że w tym akurat czasie i w tym akurat miejscu było mi cokolwiek łyso porozumiewać się z towarzyszącą mi Xiężną Małżonką (niewiastą gadatliwą z natury rzeczy, a w dodatku polonistką) w naszym ojczystym narzeczu…

A o Praskiej Wiosnie (i nie tylko) parę słów jest tu: http://www.youtube.com/watch?v=dutgGRbvXdw

@m_ajk: Podobno przy jednym z piechowickich zakrętów stoi nadal chałupa, której narożnik został scięty przez jeden z czołgów idących Braciom Czechom z internacjonalistyczną pomocą (zasłyszane w Barze Pod Wesołym Misiem ;-)).