Co tak swieci?

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
KornelO
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 333
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 9:58 pm
Lokalizacja: Spod Karkonoszy
Kontaktowanie:

Co tak swieci?

Postautor: KornelO » pt sty 06, 2012 10:59 pm

Gdy chmury są nisko nad Karkonoszami, to często zamieniają się w swietlną łunę. Tak mniej więcej, jak mi się wydaje, swiatło pochodzi z rejonów Malá Úpa - Pec pod Sněžkou.
Czy to oswietlone stoki narciarskie? To chyba jest tam jasniej niż w dzień. ;)
Zdjęcia zrobione dzisiaj:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » sob sty 07, 2012 4:02 pm

Mam wrażenie, że to może być łuna z górnej częsci Karpacza - to jest zdjęcie wykonane 30 grudnia 2011 spod koscioła w Przesiece. Łuna jest widoczna w rejonie Gołębiewskiego - może to ten słynny swietlik na dachu tak rozswietla niebo? ;)
Załączniki
przesieka.jpg
Awatar użytkownika
KornelO
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 333
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 9:58 pm
Lokalizacja: Spod Karkonoszy
Kontaktowanie:

Postautor: KornelO » sob sty 07, 2012 5:01 pm

Też się zastanawiałem nad Karpaczem, ale nic mi nie przychodziło do głowy, co miałoby tam tak swiecić. Jak się zastanawiam (dzisiaj jej nie ma, więc nie mogę sprawdzić), to w tej łunie nie widać nawet zarysu gór, więc faktycznie to może być po naszej stronie i Karpacz jest bardzo prawdopodobny.
Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » śr sty 18, 2012 4:02 pm

Obstawiam górny Karpacz i swiecący w niebo tzw. "Cannon" Gołębiewskiego. Odbijając sie w różny sposób od różnych chmur może dawać nieprzewidywalne efekty...
Awatar użytkownika
KornelO
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 333
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 9:58 pm
Lokalizacja: Spod Karkonoszy
Kontaktowanie:

Postautor: KornelO » czw kwie 12, 2012 9:54 pm

Po przemysleniach i paru wieczorno-nocnych spacerach doszedłem do wniosku, że nie jest to swiatło jednego konkretnego obiektu, tylko ogólnie Karpacza.
Mieszkając w Jeleniej, cały czas byłem w centrum emisji swiatła, gdzie trudno było dojrzeć jakiekolwiek inne Ÿródło z zewnątrz... chyba, że bardzo silne (typu reflektory lotnicze itp). Tutaj noc jest ciemniejsza a gwiazdy jasniejsze i widać wszelkie inne Ÿródła swiatła jak Karpacz, Jelenia, Sobieszów czy Piechowice. Szczególnie zimą, gdy emitowane przez te miejscowosci swiatło jest potęgowane przez odbicie w bieli sniegu.
Dopiero tutaj faktycznie zobaczyłem i zrozumiałem, co oznacza termin "zasmiecanie nieba swiatłem"... choć muszę przyznać, że często ciekawie, a nawet ładnie to wygląda. ;)
Obrazek

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości