Wątpliwy obowiązek przewodnicki w KPN

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Wątpliwy obowiązek przewodnicki w KPN

Postautor: Lech » pt lis 16, 2012 11:03 am

Warto tu przekopiować jedną z wypowiedzi pod wątkiem o obowiązku przewodnickim w Karkonoskim Parku Narodowym z blogu „Prawo turystyczne”

Jacqb | Wrzesień 11, 2012 o 9:22 am | Odpowiedz

Bardzo ciekawa kwestia. Pomijając problematykę lobby, mafii i innych kwestii typowo branżowych, przepis wydaje się mocno kontrowersyjny. Rozumiem to tak, kupując bilet do KPN zgadzam się na regulamin parku, czyli również zgadzam się z tym, że komercyjna turystyka grupowa osób dorosłych w KPN jest możliwa wyłącznie z przewodnikiem.
Pytanie pierwsze: czy taki przepis jest w ogóle wiążącym?
Wydane zarządzenie odwołuje się do ustawy o przyrodzie. Wspomniany art.8e faktycznie daje dyrektorowi parku kompetencje do wydawania zarządzeń ws zarządzenia sposobu udostępniania obszarów parku narodowego. Jest to jednak bardzo ogólna delegacja, która nie w mojej opinii nie może służyć jako podstawa do nakładania dodatkowych ciężarów na organizatorów turystyki. Tym bardziej, że powoływany również w zarządzeniu art.12 ustawy bardzo dokładnie precyzuje inną formę wprowadzanych obciążeń, a więc opłata za wstęp na teren parku. Wnioskować można z tego, że intencją ustawodawcy było uregulowanie kwestii dodatkowych ciężarów już na poziomie ustawowej regulacji.
Powyższą tezę wspierają również niedawne wyroki Sądu Najwyższego dotyczące nieprawidłowego wykorzystywania delegacji ustawowych własnie, gdzie przyjmuje się stanowisko, iż decyzje organów administracji nie mogą wykraczać poza scisłe wskazania ustawy czy rozporządzenia. Należy się również kierować zasadą konstytucyjną nakładania ciężarów wyłącznie w drodze ustaw.

Jesli zatem organ przekroczył swoje uprawnienia i wymusza poza ustawowo obowiązek korzystania z usług przewodnickich (sprawa nie dotyczy wycieczek szkolnych), należy postawić pytanie czy przepis taki jest obowiązujący.
Zarządzenie dyrektora KPN jest przepisem wewnętrznym, jednak w zakresie korzystania z urządzeń (szlaków) znajdujących się na terenie jednostki zarządzanej (tj. KPN) przez osoby trzecie mają charakter obowiązujący. To nie jest kwestią mojego rozważania.
Zastanawiam się jednak nad wadliwoscią przepisu. Czy we wspomnianym przypadku mamy do czynienia z ciężką wadą przepisu, która powoduje automatyczną jego nieważnosć, czy tylko potencjalną wzruszalnosć?
KPA wyróżnia w art. 156. § 1. pkt 2, że: Organ administracji publicznej stwierdza nieważnosć decyzji, która została wydana bez podstawy prawnej.
Ponawiam więc pytanie: czy w waszej opinii mamy do czynienia z taką sytuacją w powyższym wypadku? Czy organ nadużył swoich kompetencji i wydany akt nie jest wiążący?

Ciekaw jestem czy przekonuje Was moje rozumowanie czy może znajdujecie w nim błędy i niescisłosci?

Wiem, że dyskusja została przerwana jakis czas temu, więc jesli ktos ma ochotę na trochę dywagacji na ten temat zapraszam na maila: [email protected]
> http://prawoturystyczne.wordpress.com/2 ... /#comments
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość