Wielkopolanie a Góry Olbrzymie

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Wielkopolanie a Góry Olbrzymie

Postautor: Lech » pt paź 15, 2010 2:04 pm

W wydanej współczesnie czyli w dwa wieki póŸniej książce "Marianna i róże", przedstawiającej dzieje wielkopolskiej ziemiańskiej rodziny, jej zwyczaje i tradycje, spisane z pamiętników Marianny z Malinowskich Jasieckiej dla jej dzieci, zawarty jest opis Warmbrunn (Cieplic Œl.) z 1895 roku (załączam fragment) oraz opis wycieczek w okolice. Ciekawostką jest, że wówczas poznano z nazwiska autorkę wydanej anonimowo książki pt. "Warmbrunn i Okolice Jego w 38 obrazach zebranych w 12 wycieczkach przez Pielgrzymkę w Sudetach" - Rozalię Saulsonową. Przez całe powojenne lata nie było nic wiadomo kto napisał i wydał ją własnym sumptem, a dopiero pod koniec lat 90 XX wieku autorkę odkrył na nowo Jacek Kolbuszewski. Utarło się błędne przekonanie, że z chwilą "odkrycia" Tatr i Zakopanego, Wielkopolanie nie interesowali się zbytnio Sudetami. Przy czasie przytoczę kolejne dowody zadające kłam temu przekonaniu.

Obrazek
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » śr gru 08, 2010 1:27 am

Lechu, a dałbys radę zaspokoić mą próżną ciekawosć i zeskanować fragment, w którym Pani Marianna wyjawia, jakąż to tajemnicę, podczas pobytu w Ciszycy, mimo woli odkryła?
PZDR.
janusz
Odznaka Popularna
Posty: 56
Rejestracja: wt paź 12, 2010 8:16 pm
Lokalizacja: z nizin

Postautor: janusz » czw gru 09, 2010 3:52 pm

"Sudety w literaturze i kulturze polskiej" - akurat w monografii Jacka Kolbuszewskiego nie znalazłem tekstu o zmianie zainteresowań wyjazdami kuracyjnymi Wielkopolan z kierunku cieplicko-karkonoskiego w stronę zakopiańsko-tatrzańską.
W jakich książkach i gazetach utarło się to błędne przekonanie?
Natomiast zasługi Wielkoplan dla rozwoju turystyki górskiej w Zakopanem i Tatrach w czasach TT-PTT - są nie do przecenienia.
Janusz
Adam Kowalski
Spacerowicz
Posty: 7
Rejestracja: wt mar 19, 2013 3:25 pm
Lokalizacja: Karpniki
Kontaktowanie:

Postautor: Adam Kowalski » pt mar 22, 2013 8:33 am

Witam wszystkich, Dziękuje Panie Lechu za artykuł, bardzo ciekawy temat. Generalnie mogę powiedzieć, co do Wielkopolski, że sam z niej pochodzę i z przyjemnoscią przeniosłem się w góry :) Także jesli ktos pyta to mogę potwierdzić, że my Wielkopolanie z przyjemnoscią spoglądamy na południe Polski. :hello2:
Pasjonat Gór, przeprowadziłem się tutaj niedawno, aby rozpocząć nowe życie http://www.karpacz.net/
Adam Kowalski
Spacerowicz
Posty: 7
Rejestracja: wt mar 19, 2013 3:25 pm
Lokalizacja: Karpniki
Kontaktowanie:

Postautor: Adam Kowalski » śr lip 31, 2013 10:44 am

Mieszkałem kiedys obok Jednej bardzo wysokiej górki, która miała może z 10 metrów nad poziomem morza :)
Pasjonat Gór, przeprowadziłem się tutaj niedawno, aby rozpocząć nowe życie http://www.karpacz.net/

Wróć do „Strona www.wkarkonosze.net”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości