Kamienie

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz kwie 01, 2007 1:17 pm

Dzięki, to jakis pomnik, a własciwie pozostały postument pomnika... Czy ktos cos wie na ten temat?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » ndz kwie 01, 2007 10:48 pm

Przypomina mi to tablice upamiętniające ofiary I wojny swiatowej, jakich wiele w okolicy. Zazwyczaj są własnie takie monumentalne, a na kamiennej tablicy wyryte były nazwiska żołnierzy z danej miejscowosci. Strzeliłem, więc całkiem prawdopodobne, że się mylę...
A tak przy okazji - czy takie kamienie - pomniki też uznajemy za "przydrożne" i mam je dorzucać do www.przesieka.pl/kamienie.html ?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn kwie 02, 2007 7:04 am

Uważam, że to osobna kategoria, ale także warta opisywania:

1. Kamienie z rokiem budowy drogi.
2. Drogowskazy.
3. Pomniki.
4. Krzyże przydrożne.
5. Kapliczki przydrożne.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn kwie 23, 2007 8:56 am

Dorzucam jeszcze dwa kamienie.
1. Kamień "Erbaut 1912" stojący dokładnie naprzeciwko Karłowiczówki (ex- Bärensteinbaude) na przełęczy między Przesieką a Zachełmiem.
2. Drogowskaz w Przesiece stojący przy rogu budynku dawnej Stokrotki (ex-Adolf Conditorei), tuż przy szosie. Na nim widoczne jeszcze nazwy Hainfall (Wdsp. Podgórnej) i Boberhäuser (Borowice) i ledwo widoczny znak niebieskiego szlaku.
Załączniki
Hainfall kamien.jpg
Erbaut 1912 Karlowiczowka.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn kwie 23, 2007 9:00 am

Na moscie w Podgórzynie (koło Woskaru) zauważyłem ostatnio wmurowaną tablicę: Erbaut von der Gemeinde Giersdorf 1874, czyli 'zbudowane przez gminę Podgórzyn 1874 r.'
Załączniki
IV 07 Giersdorf bruecke.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn kwie 23, 2007 9:25 am

Fajne :) tyle razy byłem na tym mostku, a tej tablicy nie widziałem...
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw kwie 26, 2007 3:21 pm

Najnowsza zdobycz z wczoraj (zauważyłem, że przez ten forumowy temat kamieni, gdziekolwiek nie pójdę, to już "węszę", żeby znaleŸć napisy i daty na kamieniach:) ).
Kamień znajduje się w Zachełmiu, niedaleko gospodarstwa Wisniowy Sad. Zaznaczony jest na mapce Planu w darmowym wydawnictwie PODGÓRZYN, gdzie sa mapki wszystkich wiosek gminy. Na kamieniu data 1911 i pod spodem inicjały H.S. Nie wiem, co oznaczają.
Załączniki
Zachełmie kamień 1911 HS small.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw kwie 26, 2007 3:37 pm

Co do pomnika w Zachełmiu, na pewno jest to pamiątka po poległych mieszkańcach miejscowosci w I wojnie swwiatowej. Niestety, czerwonej barwy napis główny zamazano poprzez roztarcie i naniesienie na niego warstwy zaprawy. Widac tylko początek, który wyglądał mi na ES LANDEN DEN HELDEN... (to ostatnie słowo bardzo niewyraŸne), tylko nie mam pojęcia co to ma znaczyć...

Pod spodem jest mniejszy napis i ten się jako tako zachował: DIE DANKBARE GEMEINDE SAALBERG KYNWASSER, czyli "Wdzięczna społecznosć Zachełmia i Podzamcza".

Czy ktos miałby stare zdjęcie tego miejsca?
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw kwie 26, 2007 3:50 pm

Zaznaczam na mapce oba kamienie z Zachełmia. Przy okazji wyszło jak niedokładna jest ta "nasza" mapa z serwisu przesieka .pl. Może by poprosić Plan o zgodę na zeskanowanie ich mapy, tym bardziej, że z tych naszych "odkryć' mogliby skorzystać przy kolejnych aktualizacjach.

I proszę Moderatorów o zaktualizowniae naszej mapy, a także o umieszczenie w końcu własciwej lokalizacji obiektu nr 5, który znajduje się dokłądnie naprzeciwko dzisiejszego Baru Pod Lipami w Przesiece, w miejscu gdzie niebieski szlak schodzi z szosy w doł. Bo na mapie wciąż widnieje tajemniczy znak zapytania.
Załączniki
fragment Zachełmia mapa.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz kwie 29, 2007 12:23 am

arkuba pisze:(...) zauważyłem, że przez ten forumowy temat kamieni, gdziekolwiek nie pójdę, to już "węszę", żeby znaleŸć napisy i daty na kamieniach:) ). (...)


Bardzo mnie to cieszy :)

Przy najbliższej okazji postaram się porozmawiać z PLAN'em JG o aktualizacji map, w tym także o lokalizacje kamieni wraz z latami.

Następnie, z pomocą PLAN'u, przygotowujemy Nadlesnictwu mapkę z kamieniami.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt maja 01, 2007 2:59 pm

Tuż obok pomnika w Przesiece, przy skręcie niebieskiego szlaku, stoi stary kamienny drogowskaz. Zauważyłem, że na dole zachowały się resztki niemieckich, napisanych gotycką czcionką napisów. Chyba to najniższe słowo to Giersdorf (Podgórzyn). Mam zdjęcie, ale to trzeba widzieć "w realu". Może ktos zobaczy cos więcej niż ja...
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt maja 08, 2007 10:54 am

Sprawdzę w weekend. Może cos odszyfruję.
Awatar użytkownika
ge_mi
Spacerowicz
Posty: 14
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 6:42 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: ge_mi » wt maja 08, 2007 3:20 pm

Wart uwagi jest dla mnie napis, który pokazała mi Dorotka, gdy byłysmy w weekend na przejażdżce rowerowej z Borowic do Cmentarzyka: na kamiennym mostku przy Myi jest odkuty z zaprawy napis z niemiecką nazwą rzeki Seifenwasser.
Podobno takich "odkrytych" napisów na mostkach jest więcej. Czy ktos ma zdjęcia i lokalizacje? Będę wdzięczna :)
mam w sobie dużo wewnętrznego dziecka... i nie zawaham się go użyć :)
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 09, 2007 7:17 pm

Tomek pewnie ma. Sam je odkrywał :)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » sob maja 12, 2007 6:29 pm

Te odkryte napisy na mostach Drogi Sudeckiej to było banalne, ale pozornie, bo przecież czekały sporo lat na to odkrycie (od 1950 roku minęło ponad 50 lat, a nawet od 1989 roku minęło już 18 lat).

Cieszę się, że wszyscy macie oczy otwarte. Ja postaram się to wszystko zebrać i może wydamy cos ciekawego...

"Dzis wydawać znaczy tyle, co drukować"
(Jacek Kaczmarski - Zmartwychwstanie Mandelsztama)

Wróć do „Turystyka w Borowicach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości