Remont cmentarzyka w Borowicach oraz tablica przy obozie!

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Remont cmentarzyka w Borowicach oraz tablica przy obozie!

Postautor: Borowice.pl » pt sie 03, 2007 6:49 pm

Bardzo się cieszę z rezultatów dzisiejszych spotkań w Nadlesnictwie Œnieżka w Kowarach i Urzędzie Gminy w Podgórzynie - będziemy remontować cmentarzyk jeńców wojennych przy Drodze Sudeckiej oraz wykonamy instalację wraz z tablicą informacyjną w rejonie obozu!

Ze swojej strony zajmę się koordynacją wszystkich działań, zakupem niezbędnych materiałów i narzędzi. Liczę na Waszą pomoc przy prostych pracach na terenie cmentarzyka - czyszczenie zardzewiałych elementów szczotką drucianą, szpachlowanie ubytków zaprawą cementową, malowanie pędzlem elementów metalowych i cementowych/betonowych, porządkowanie zieleni, itp. Są także do wykonania inne prace związane z ogrodzeniem - montaż siatki ogrodzeniowej, prace slusarskie, itd.

Jesli uda nam się szybko dopiąć wszystkie formalnosci, to planujemy rozpocząć prace już 10 sierpnia 2007 r., a zakończenie prac przewidujemy jeszcze przed jesienią br.

Wszelka pomoc jest bardzo mile widziana!
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz sie 12, 2007 8:52 pm

Przeglądam wszystko, co może mi pomóc w trakcie opracowania tablic informacyjnych przy cmentarzyku oraz przy obozie i widzę, że jak do tej pory mamy jedynie trzy artykuły:

1. Zbigniew Bartkowski - Obozy na ziemi jeleniogórskiej w latach 1939-1945 - Borowice - Rocznik Jeleniogórski 1972.
2. Andrzej Kański - Droga Sudecka - tygodnik sląski Panorama 1972 r. Zdjęcia: R. Siwecki.
3. Halina Cychol - Cmentarz w Borowicach - miesięcznik parafialny Sobieszowa Echo 8/96, str. 10.

Mamy także informację przekazaną przez internautów przesieka.pl - o duńskich jeńcach (Cieslak - kto i kiedy podał taką informację, czy masz kontakt do tej osoby?).

m_ajk, Przemek, Cieslak, Gawe oraz wszyscy inni forumowicze - czy mamy cos jeszcze? Bardzo Was proszę o sprawdzenie jeszcze raz, żeby żadnego Ÿródła nie pominąć!

Jutro spróbuję dobrać się do kolejnych informacji, w tym spróbuję odwiedzić ks. Frąca z Sobieszowa oraz zadzwonię do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » ndz sie 12, 2007 10:40 pm

Z trzech podanych powyżej Ÿródeł dwa są znane w całych i oryginalnych wersjach tekstowych. Mianowicie chodzi o artykuł z Rocznika Jeleniogórskiego 1972 r. i o artykuł Andrzeja Kańskiego w tygodniku "Panorama". Należałoby własnie zapoznać się z całym tekstem z miesięcznika parafialnego "Echo". Być może tam będzie jeszcze cos interesującego i ciekawego i faktycznie być może cos więcej powie nam ks. Frąc z Sobieszowa. Innych artykułów i informacji nie znam :dontknow: pomimo tego, że swojego czasu bardzo zaangażowałem się w poszukiwania.

PS. Pisząc tekst, który zostanie umieszczony na tablicy informacyjnej pamiętajmy, że artykuł z Rocznika Jeleniogórskiego zawiera jeden nieprawdziwy fakt. Andrzej Kański nie jest byłym jeńcem obozu jenieckiego koło Borowic jak podaje Rocznik Jeleniogórski 1972r. Pewnikiem jest natomiast to, że napisał on artykuł do miesięcznika "Panorama" pt. "Droga Sudecka" =;
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz sie 12, 2007 11:46 pm

Przemek pisze:(...) Należałoby własnie zapoznać się z całym tekstem z miesięcznika parafialnego "Echo".

Mam plik od m_ajk'a, to tekst artykułu z Echa, wykonany OCR'em: www.Borowice.pl/cmentarzyk/Borowice.doc
Zwracam uwagę na kilka błędów OCR'a - zamiast 1544 powinno być 1644, zamiast Markstelnera powinno być Marksteinera, zamiast Jeleniej Córy powinno być Jeleniej Góry, zamiast 108 powinno być 308.
Przemek pisze:(...) być może cos więcej powie nam ks. Frąc z Sobieszowa.(...)

Postaram się spotkać jutro z ks. Frącem.
Przemek pisze:(...) pamiętajmy, że artykuł z Rocznika Jeleniogórskiego zawiera jeden nieprawdziwy fakt. Andrzej Kański nie jest byłym jeńcem obozu jenieckiego koło Borowic jak podaje Rocznik Jeleniogórski 1972r. Pewnikiem jest natomiast to, że napisał on artykuł do miesięcznika "Panorama" pt. "Droga Sudecka" =;

Tego też nie jestesmy tak do końca pewni, to nasze przypuszczenia po lekturze obu tekstów. Ale tak jak w lutym, tak i teraz jestem tego samego zdania.

Przemek, zapytaj Tadeusza Seredina, wydawcy tygodnika Panorama, czy może wie lub pamięta, czy mieli jakikolwiek odzew na ich apel: "Może znajdzie się wsród czytelników ktos, kto przeżył lata wojny w tym obozie i mógłby nadesłać do "Panoramy" wspomnienia z tego okresu, lub ktos, kto stracił tutaj swoich najbliższych?".
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz sie 19, 2007 7:35 pm

Po wielu miesiącach przygotowań koncepcyjnych, w tym tygodniu rozpoczęlismy konkretne prace przy remoncie cmentarzyka.

Najpierw umiesciłem dwie kartki zafoliowane z informacją, że na terenie cmentarzyka prowadzone są prace remontowe. Potem sfotografowałem wszystkie tabliczki na krzyżach. Potem je zdjęlismy. Potem wykopalismy stare krzyże. Obecnie czyscimy tabliczki i metalowe uchwyty, które były wkopane w ziemię. Tabliczki będą umieszczone na nowych, dębowych krzyżach, przymocowanych do metalowych uchwytów, które wkopiemy w ziemię.

Zebralismy wszystkie smieci, które już nie miesciły się w kuble i dokoła uzbierało się już sporo reklamówek. Na moją prosbę wszystkie je wywieziono i teraz możemy znowu zapełniać kubeł odpadkami.

Spotkałem się z ks. Frącem, mam zdjęcia artykułu z Echa nr 8/96 (OCR wcale się nie pomylił, w tekscie są pomyłki) oraz wskazówkę, gdzie szukać autorki.

Udało mi się odnaleŸć autora artykułu z tygodnika Panorama - Pana Andrzeja Kańskiego. Rzeczywiscie, tak jak przypuszczalismy - nie był on więŸniem obozu pomiędzy Borowicami a Przesieką, ale był więŸniem oflagu na Zachodzie Europy. Nie ma wielu dodatkowych informacji, ale przekazał mi, że w odpowiedzi na jego apel 35 lat temu zgłosiły się dwie osoby z terenu Górnego Œląska, które pracowały przy budowie Drogi Sudeckiej i przeżyły wojnę.

Próbuję pozyskać dodatkowe informacje tak, aby od strony merytorycznej tablica była możliwie najlepszej jakosci. Udało mi się odnaleŸć zdjęcia z czasów ekshumacji w 1970 roku - być może wykorzystam jedno z nich do tablicy. Rafał Fronia z Planu JG przygotuje nam ładną mapkę przebiegu Drogi Sudeckiej do tablicy.

Odwiedziłem Nomi w Jeleniej Górze i stwierdziłem, że mają kiepski wybór materiałów budowlanych. Dlatego pojechałem do Wrocławia i w Castoramie kupiłem rękawiczki, szczotki druciane, pędzle, farby, rozpuszczalniki, klucze, sruby, gwoŸdzie, cement, kielnię i inne materiały i narzędzia.

Pan Lesniczy mi przekazał, że w poniedziałek, 20.08.2007, będą wycinać gałęzie zachodzące na siatkę i kilka małych drzewek samosiejek, rosnących przy siatce.

Wszystko wskazuje na to, że od wtorku 21.08.2007 do piątku 24.08.2007, będziemy pracowali na cmentarzyku. Będziemy przede wszystkim czyscić z rdzy i malować, ale nie tylko.
Jeżeli ktos z forumowiczów ma ochotę nam pomóc, to zapraszam serdecznie.

Będę się starał skończyć remont do końca sierpnia, tak, aby zdążyć na 68 rocznicę wybuchu II wojny swiatowej - 01.09.2007. Zobaczymy, czy to się nam uda.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw sie 23, 2007 9:22 pm

W tym tygodniu na cmentarzyku udało się wykonać następujące prace:

1. Œcięto gałęzie zachodzące na siatkę ogrodzeniową oraz wycięto kilka drzewek osłaniających tuje.
2. Skoszono trawę i chwasty.
3. Odkręcono metalowe uchwyty do drewnianych krzyży.
4. Oczyszczono i pomalowano metalowe uchwyty krzyży czarnym półmatowym Hammeritem.
5. Oczyszczono wszystkie aluminiowe tabliczki z farby.
6. Przycięto trochę krzewy różane przy wejsciu.
7. Okopano krawężniki celem naprostowania.
8. Zgrabiono sciętą trawę i chwasty.
9. Oczyszczono obmurówki grobów z luŸnego betonu i cementu i uzupełniono zaprawą cementową.
10. Oczyszczono maszty flagowe z rdzy i pomalowano brązowym młotkowym Hammeritem.
11. Zebrano kolejne smieci wypełniając kubeł.
12. Zamówiłem cztery flagi - polską, francuską, belgijską i rosyjską.
13. Kupiłem siatkę ogrodzeniową wraz z potrzebnymi akcesoriami.

Ponadto w międzyczasie zapoznano kilka grup turystów z historią Drogi Sudeckiej, cmentarzyka i obozu.

Forumowiczów ani innych chętnych do pomocy nie odnotowano.

W dniach od piątku 24.08.2007 do niedzieli 26.08.2007 nie będzie nas na cmentarzyku ze względu na obowiązki rodzinne: jestesmy we Wrocławiu, wyjeżdżamy w kieleckie, potem w Bieszczady.

W przyszłym tygodniu będzie się działo:
A. Mają już być gotowe krzyże dębowe - widziałem je w trakcie lakierowania, są trochę niższe, ale kolor mają fantastyczny. Co dąb to dąb!!!
B. Brama zostanie zdemontowana i przewieziona do remontu, wykonana zostanie nowa furtka.
C. Przygotujemy tresć tablicy i przekażemy do wykonania.
D. Pomalujemy obmurówki grobów.
E. Liczę na to, że nawet zdejmiemy starą siatkę, oczyscimy i pomalujemy słupki i założymy nową siatkę.
F. Wyremontujemy drogowskaz przy Drodze Sudeckiej.

No i jak dobrze pójdzie, to na 01.09.2007 będziemy cieszyć oko :)
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » pt sie 24, 2007 11:44 am

Kawał dobrej roboty.
ÂŻałuję, że z powodu wyjazdu na turnus psychoterapeutyczny (wyjeżdżamy jutro całą grupą z dziećmi ze stowarzyszenia) nie mogę wziąć udziału w tych pracach. Cały ostatni tydzień pochlaniały mnie sprawy formalne zwiazane z tym wyjazdem, przygotowania itp.

Jeżeli będzie jeszcze cos do zrobienia po naszym powrocie (po 10 wrzesnia) to na pewno się piszę.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » sob wrz 01, 2007 7:44 am

W tym tygodniu na cmentarzyku udało się wykonać następujące prace:

1. Zamontowano nowe krzyże dębowe razem z doczyszczonymi tabliczkami, metalowymi uchwytami przykręconymi nowymi srubami.
2. Wykonano drzewce do czterech flag i zamontowano je do masztów.
3. Przykręcono maszty nowymi srubami.
4. Zdjęto starą siatkę, która została zwinięta i wywieziona razem z drutami i kolejnym kubłem pełnym smieci.
5. Przycięto pozostałe drzewka i gałęzie oraz korzenie.
6. Oczyszczono podmurówkę ogrodzenia z mchu, trawy i ziemi.
7. Oczyszczono słupki ogrodzenia z rdzy.
8. Pomalowano częsciowo słupki ciemno zielonym młotkowym Hammeritem.
9. Oczyszczono obmurówki grobów ze starej farby i wapna.
10. Naprostowano krawężniki i je zabetonowano.
11. Uporządkowano groby - dosypując ziemi pod krzyże, usuwając chwasty i pielęgnując zieleń.
12. Wykonano polską wersję tekstu do tablicy.
13. Uzgodniono z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tekst tablicy oraz projektowane instalacje.
14. Wykonano wstępne tłumaczenie niemieckiej wersji tekstu.
15. Wykonano wstępną wersję mapki do tablicy.
16. Wykonano wstępny projekt tablicy.
17. Oczyszczono i pomalowano drogowskaz przy Drodze Sudeckiej.
18. Zdjęto starą oprawę tablicy informacyjnej.
19. Pomalowano częsciowo obmurówki grobów białą farbą do betonu.
20. Zdjęto bramę i zawieziono ją do naprawy.

Na granitowym głazie pali się duży znicz.

Dzisiaj jest 01.09.2007... nie wszystko zdążylismy zrobić, ale wykonano już bardzo dużo z zaplanowanych prac.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » sob wrz 01, 2007 5:34 pm

Borowice.pl pisze:zapytaj Tadeusza Seredina, wydawcy tygodnika Panorama, czy może wie lub pamięta, czy mieli jakikolwiek odzew na ich apel


No cóż, myslałem, że chociaż posrednio pomogę przy tak ważnej rzeczy, jaką Wy się zajmujecie. Niestety nie otrzymałem od Tadeusza Seredina żadnej odpowiedzi na maila. Może jest na urlopie, a może po prostu moja prosba troszkę była zbyt wygórowana. Ale z tego co widzę, to udało Ci się skontaktować z Andrzejem Kańskim, więc powinien on, jako autor artykułu wiedzieć na ten temat mniej więcej tyle samo co redaktor gazety Tadeusz Seredin.

Gdyby nie odległosć przyszedłbym z chęcią tam do Was jako ochotnik do wykonywania różnych prac. Ale ja w wakacje i ogólnie w sezonie letnim to mam zawsze "urwanie głowy" w pracy i ciężko jest mi wyłuskać wolne dni nawet na sredniej długosci odpoczynek. Z podziwem czytam o tym, co już udało się wam zrobić i już nie mogę doczekać się momentu, kiedy następnym razem będę w Karkonoszach. Odwiedzenie Cmentarzyka już wpisałem sobie do "harmonogramu" takiej wyprawy :)
Sławek
Odznaka Mała Złota
Posty: 237
Rejestracja: pt lis 10, 2006 3:50 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sławek » sob wrz 01, 2007 8:13 pm

Tak, tak byłem w Borowicach od 12 do 18 sierpnia, przyglądałem się nawet Tomkowi jak nadzorował kolejną edycję MTB, nie chcą przeszkadzać pojechałem rozejrzeć się na cmentarzyku i rzeczywiscie przedstawiał się w opłakanym stanie. Serce się raduje kiedy będę mógł niedługo wybrać się do Borowic, przejsć się na odrodzenie zachodząc na cmetarzyk będący tak pięknie wyremontownym. Moje gratulacje, i szczere podziękowania w imieniu wszystkich miłosników Karkonoszy. Szkoda, że nie miałem więcej urlopu i nie mogłem wam pomóc. :hello2:
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr wrz 05, 2007 12:08 pm

Poniżej tekst tablicy przy cmentarzyku w Borowicach, uzgodniony z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie:

CMENTARZ WIʏNIÓW NIEMIECKIEGO OBOZU W BOROWICACH
- JEŃCÓW WOJENNYCH RÓŻNYCH NARODOWOŒCI I ROBOTNIKÓW PRZYMUSOWYCH Z POLSKI, BUDOWNICZYCH DROGI SUDECKIEJ, ZMARŁYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 - 1945 PRZEZ NIEMIECKICH STRAŻNIKÓW


Bita droga lesna doliną rzeki Kacza, łącząca Podgórzyn z Borowicami, powstała dzięki nadlesniczemu książęcemu dóbr Schaffgotsch'ów - Mayntz'owi - w latach 1902-1904. Droga ta została pokryta asfaltem w 1937 roku. Czesi wybudowali drogę łączącą Szpindlerowy Młyn z Przełęczą Karkonoską w latach 1914-1921. Niemcy dokonali aneksji Czechosłowacji w 1938 roku i mieli zamiar połączyć sląską i czeską stronę Karkonoszy. Była to z pewnoscią inwestycja o charakterze strategicznym i miała znaczenie militarne. Pod koniec lat trzydziestych rozpoczęto budowę Drogi Sudeckiej od Borowic w kierunku Przełęczy Karkonoskiej (tam, gdzie znajdują się schroniska: polskie Odrodzenie i czeska Špindlerova bouda).

Prace zlecono legnickiej firmie H. Plüschke. Wzniesiono zabudowania dla robotników w lesie pomiędzy Borowicami a Przesieką, w Dolinie Myi, na obszarze około dwóch hektarów, na wysokosci 635 m n.p.m.

Obrazek
Obóz budowy Drogi Sudeckiej pod koniec lat trzydziestych, w tle góra Czoło 874 m n.p.m.

W czasie drugiej wojny swiatowej zabudowania przekształcono początkowo w obóz robotników przymusowych Arbeitskommando nr 374, a póŸniej w obóz jeniecki, którego więŸniowie w nieludzkich warunkach budowali Drogę Sudecką.

Już w paŸdzierniku 1939 roku przywieziono tam pierwszą grupę polskich robotników, którym zlecono budowanie baraków dla mieszkańców przyszłego stalagu.

20 kwietnia 1940 roku przybył do Jeleniej Góry transport 2000 Polaków ze Œląska, wywiezionych z Sosnowca, Będzina i Olkusza do prac przymusowych. Częsć z nich w liczbie około 100 osób osadzono w Borowicach z przeznaczeniem do prac ziemnych przy budowie Drogi Sudeckiej w pobliżu obozu oraz zatrudniono w warsztatach obozowych - slusarskim i stolarskim.

W lipcu 1940 roku na Przełęcz Karkonoską przybyło 250 belgijskich jeńców wojennych, którzy zamieszkali w budynku dawnego niemieckiego urzędu celnego oraz 500 jeńców wojennych, których ulokowano w obozie przy Borowicach. Jeńcy Ci byli wykorzystywani głównie do budowy Drogi Sudeckiej. Do końca lutego 1941 roku Wehrmacht zwolnił większosć jeńców belgijskich, a ich miejsce zajęło około 200 jeńców francuskich na kilka miesięcy. Jesienią 1941 sprowadzono około 400 jeńców radzieckich.

Obrazek
Jeńcy wojenni i przymusowi robotnicy przy budowie Drogi Sudeckiej

Cywilny obóz pracy zlikwidowano w roku 1943 i wtedy robotników polskich wywieziono, a na ich miejsce sprowadzono jeńców wojennych: polskich, rosyjskich, francuskich, belgijskich i duńskich ze Stalagów nr VIIIE i nr 308 w Œwiętoszowie oraz nr VIIIC z Żagania, nr VIII ze Zgorzelca i Wojcieszyc. Przeciętny stan osobowy wynosił około 700 mężczyzn, w tym około 300 Francuzów. Teren obozu był dobrze strzeżony, ogrodzony drutem kolczastym, z wieżyczkami wartowniczymi. Jeńców wojennych ulokowano w kilkunastu drewnianych barakach. Roboty budowlane nadal prowadziła firma z Legnicy, a nadzór nad robotnikami sprawowali oficerowie SS.

Praca przy budowie Drogi Sudeckiej była bardzo ciężka. WięŸniowie i jeńcy kruszyli kilofami skały na tłuczeń do budowy drogi głównej. Na Drodze Sudeckiej zbudowano trzy bardzo masywne mosty: nad Kaczą, Myją i Podgórną, z jezdniami szerokosci około 11 metrów. Przy marnym wyżywieniu, od ciężkiej pracy ponad siły i z zimna, ludzie umierali z wycieńczenia i chorób. Epidemia tyfusu plamistego dziesiątkowała ludzi. Niemcy nie zdążyli jednak urzeczywistnić swoich planów i na przełomie lat 1944 - 1945, na skutek przybliżania się frontu, doprowadzili do likwidacji obozu. Pozostałych przy życiu jeńców, którzy szczęsliwie przetrwali głód, bicie i maltretowanie - rozstrzelano. Łączną ilosć zmarłych jeńców ocenia się na 800 - 1000 osób. 40 jeńców pochowano we wspólnej mogile nieopodal obozu. W masowych grobach bez oznaczeń na tutejszym cmentarzyku pogrzebano około 500 - 600 osób różnych narodowosci. W 1945 roku około 70 osób przeniesiono do Przesieki. Ich los pozostaje nieznany. Baraki rozebrano i spalono tak, że pozostały tylko kamienie wskazujące miejsca, gdzie były usytuowane.

Obecnie na terenie dawnego obozu można rozpoznać fundamenty budynków murowanych np. kuchni, spłaszczenia po barakach oraz scieżki wyłożone kamieniami, a także dwa okrągłe obiekty - jakby zbiorniki lub cysterny.

Na terenie cmentarzyka dokonano dwóch częsciowych ekshumacji w 1956 i 1970 roku. Wiadomo, że pogrzebani byli żołnierzami. Œwiadczą o tym znalezione przy nich przedmioty: guziki wojskowych mundurów oraz identyfikatory ze Stalagu 308.

Obrazek
Szczątki jeńców odkryte w wyniku ekshumacji 27 paŸdziernika 1970 roku

Na cmentarzyku w Borowicach znajduje się 38 bezimiennych mogił z dębowymi krzyżami, oznaczonymi odnalezionymi identyfikatorami obozowymi, obudowanych cementowymi krawężnikami i jeden duży zbiorowy grób. Drogowskaz przy Drodze Sudeckiej i tablica pamiątkowa wmurowana w granitowy głaz informują turystów o charakterze tego miejsca.

W latach siedemdziesiątych projektowano dokończenie budowy Drogi Sudeckiej, która poprzez Przełęcz Karkonoską utworzyłaby kołową arterię komunikacyjną między Polską i Czechosłowacją. Projekt ten, na szczęscie, został zaniechany. W tym czasie jedynie pokryto nawierzchnię istniejącego odcinka Drogi Sudeckiej asfaltem.

Obrazek
Mapka przebiegu Drogi Sudeckiej, lokalizacji obozu i cmentarzyka w Borowicach

Obecnie za skrzyżowaniem Drogi Sudeckiej z niebieskim szlakiem, który wiedzie z Przesieki na Przełęcz Karkonoską, przez około kilometr droga jest szeroka, utwardzona i można byłoby rzec - gotowa do użytkowania. Przez następny kilometr Droga Sudecka zmienia się w scieżkę, przy której znajdują się wały kamieni - zapewne jest to materiał przygotowany ponad 60 lat temu do budowy dalszego odcinka. Potem scieżka staje się już trudna do przebycia i zawraca na północny-wschód przecinając niebieski szlak. Ostatni odcinek przed Przełęczą Karkonoską, długosci około półtora kilometra, jest także utwardzony na szerokosci kilkunastu metrów. Od strony czeskiej do Przełęczy Karkonoskiej prowadzi szeroka, asfaltowa szosa jezdna.

W 2007 roku cmentarzyk w Borowicach został gruntownie wyremontowany przez autorów portalu www.Borowice.pl przy współpracy karkonoskiego forum serwisów internetowych http://forum.Przesieka.pl , portalu www.Przesieka.pl oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Nadlesnictwa Œnieżka w Kowarach oraz Urzędu Gminy w Podgórzynie.
Ostatnio zmieniony wt wrz 25, 2007 10:32 pm przez Borowice.pl, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » śr wrz 05, 2007 6:44 pm

Borowice.pl pisze:CMENTARZ WIĘÂŹNIÓW NIEMIECKIEGO OBOZU W BOROWICACH - JEÑCÓW WOJENNYCH RÓÂŻNYCH NARODOWOŒCI I ROBOTNIKÓW PRZYMUSOWYCH Z POLSKI, ZMARŁYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 - 1945 PODCZAS BUDOWY DROGI SUDECKIEJ PRZEZ NIEMIECKICH STRAÂŻNIKÓW


a nie powinno być może tak:

....ZMARŁYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 - 1945 PRZEZ NIEMIECKICH STRAÂŻNIKÓW PODCZAS BUDOWY DROGI SUDECKIEJ.

Moje pierwsze skojarzenie po przeczytaniu tego kawałka zdania było takie, że to niemieccy strażnicy budowali tą drogę. Ale z języka polskiego nigdy nie byłem prymusem ;), więc może mam mylne wrażenie.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr wrz 05, 2007 9:27 pm

Ja tam nie lubię takich bardzo rozbudowanych zdań; sam proponowałem nieco krótszą wersję, ale Rada zaproponowała trochę inne sformułowania.

A może tak:

CMENTARZ WIĘÂŹNIÓW NIEMIECKIEGO OBOZU W BOROWICACH - JEÑCÓW WOJENNYCH RÓÂŻNYCH NARODOWOŒCI I ROBOTNIKÓW PRZYMUSOWYCH Z POLSKI, BUDOWNICZYCH DROGI SUDECKIEJ, ZMARŁYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 – 1945 PRZEZ NIEMIECKICH STRAÂŻNIKÓW
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr wrz 05, 2007 10:41 pm

Zgadzam się z Przemkiem i popieram tę drugą wersję zaproponowaną przez Tomka.
Czytelnosć tego zdania można znacznie poprawić robiąc na tablicy informacyjnej np. cos takiego:

[center]CMENTARZ WIĘÂŹNIÓW NIEMIECKIEGO OBOZU W BOROWICACH
- JEÑCÓW WOJENNYCH RÓÂŻNYCH NARODOWOŒCI I ROBOTNIKÓW PRZYMUSOWYCH Z POLSKI,
BUDOWNICZYCH DROGI SUDECKIEJ, ZMARŁYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 – 1945 PRZEZ NIEMIECKICH STRAÂŻNIKÓW
[/center]
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw wrz 06, 2007 8:07 am

Teraz tytuł mi się podoba. Zmieniłem powyżej i we wszystkich innych miejscach.

Wróć do „Turystyka w Borowicach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości