Remont cmentarzyka w Borowicach oraz tablica przy obozie!

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn lut 11, 2008 1:23 pm

Przemek pisze:http://spindelmuehle.riesengebirgler.de/Kriegsgefangene.htm


To o belgijskich jeńcach na Przełęczy Karkonoskiej.

"Jeńcy Ci byli wykorzystywani głównie do budowy Drogi Sudeckiej."

Przemek pisze:http://spindelmuehle.riesengebirgler.de/KG.htm


To o jeńcach w Szpnidlerowym Młynie.

"Do końca lutego 1941 roku Wehrmacht zwolnił większosć jeńców belgijskich..."

Przemek pisze:http://spindelmuehle.riesengebirgler.de/KG-1.htm


To o belgijskich jeńcach w Szpindlerowym Młynie.

"W lipcu 1940 roku na Przełęcz Karkonoską przybyło 250 belgijskich jeńców wojennych, którzy zamieszkali w budynku dawnego niemieckiego urzędu celnego oraz 500 jeńców wojennych, których ulokowano w obozie przy Borowicach."

Wysłałem Panu Bartierowi fotki, w tym z flagą belgijską powiewającą na cmentarzyku.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » wt lut 12, 2008 1:17 pm

dzięki za objasnienie
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt mar 18, 2008 9:45 am

Dzięki mojemu przyjacielowi Radovanovi (Hradec Kralove) mamy także czeską wersję:

Hřbitov vězňů německého tábora v Borovicích - válečných zajatců různých národností a polských účastníků nucených prací na výstavbě Sudetské silnice, kteří zahynuli nebo byli zavražděni německými dozorci v letech 1939-1945

Zpevněná lesní cesta údolím řeky Kacza, spojující Podgórzyn a Borovice byla zbudována díky nadlesnímu Mayntzovi hraběte von Schaffgotsch v letech 1902-1904. V roku 1937 byla vyasfaltována. ?seši vybudovali silnici spojující Špindlerův Mlýn s Krkonošským sedlem v letech 1914-1921. V roce 1938 dovršili Němci anexi ?seskoslovenska a měli záměr propojit slezskou a českou stranu Krkonoš. Jednalo se zajisté o investici strategického charakteru a vojenského významu. Již před koncem třicátých let byla započata stavba Sudetské cesty z Borovic směrem ke Krkonošskému sedlu (v místech, kde se nachází polská bouda Odrodzenie a česká Špindlerova bouda).

Práce byly svěřeny legnické firmě H. Plüschke. V lese mezi Borovicemi a Przesiekou, v údolí řeky Mya, byla ve výšce 635 m n. m. na ploše kolem 2 hektarů vybudována četná ubytovací zařízení pro dělníky.

Pracovní tábor Sudetské cesty na konci třicátých let, na pozadí hora Czoło 874 m n. m.

V době 2. světové války byly budovy užívány zpočátku jako tábor nucených prací (Arbeitskommando č. 374) a později jako zajatecký tábor, jehož vězni budovali v nelidských podmínkách Sudetskou cestu.

Již v říjnu 1939 byla na místo dopravena první skupina polských dělníků, kteří museli postavit baráky pro obyvatele budoucího lágru.

20. dubna 1940 dorazil do Jelení Gory transport 2000 Poláků ze Slezska, svezených ze Sosnowce, Bedziny a Olkusze na nucené práce. ?sást z nich, v počtu asi 100 osob, byla nasazena v Borovicích na zemní práce při stavbě Sudetské cesty poblíž tábora nebo zaměstnána v táborových dílnách jako zámečníci a truhláři.

V červenci 1940 přišlo na Slezské sedlo 250 belgických válečných zajatců, kteří byli ubytováni v budově někdejší německé celnice a dále 500 válečných zajatců umístěných do lágru u Borovic. Vězni byli nasazováni zejména na budování Sudetské cesty. Do konce února 1941 propustil Wehrmacht většinu belgických zajatců a na jejich místo na několik měsíců nastoupilo kolem 200 zajatců francouzských. Na podzim 1941 osídlilo lágr asi 400 zajatců sovětských.

Váleční zajatci a účastníci nucených prací při stavbě Sudetské cesty

Civilní pracovní tábor byl zrušen v roce 1943, polští dělníci byli odvezeni a byli nahrazeni polskými, francouzskými, belgickými a dánskými válečnými zajatci z lágrů č. VIIIE a č. 308 ve Swietoszowu, jakož i č. VIIIC v Zagani, č. VIIIA ve Zgorzelci a Wojcieszycích. Průměrný počet osob činil kolem 700 mužů, z toho asi 300 Francouzů. Území tábora bylo pečlivě střeženo, bylo obehnáno ostnatým drátem, se strážními věžemi. Váleční zajatci bydleli v několika dřevěných barácích. Stavební práce nadále prováděla firma z Legnice a dozor dělníků prováděli důstojníci SS.

Práce na výstavbě Sudetské cesty byla velmi těžká. Vězňové a zajatci krumpáči drtili kámen na štěrk pro stavbu hlavní silnice. Na Sudetské cestě byly vybudovány tři velmi pevné mosty: přes Kaczu, Myju a Podgórnu s šířkou vozovky kolem 11 metrů. Mizerně stravovaní a těžkou prací sužovaní lidé podléhali vysílení a nemocem. Také je decimovala epidemie skvrnitého tyfu. Němcům se však nepodařilo jejich plány uskutečnit a na přelomu let 1944 1945 v důsledku přibližování se fronty tábor zlikvidovali. Zbývající přeživší vězně, kteří šastně přečkali hlad, bití a špatné zacházení, postříleli. Celkový počet zahynulých vězňů se odhaduje na 800 až 1000. ?styřicet zajatců bylo pochováno ve společném hrobě nedaleko tábora. V masových hrobech bez označení na zdejším hřbitově bylo pochováno 500-600 osob různých národností. Roku 1945 bylo asi 70 osob přeneseno do Przesieky. Jejich osud zůstává neznámý. Baráky byly rozebrány a spáleny tak, že zbyly pouze kameny označující místa, kde byly budovy umístěné.

V současnosti lze na území někdejšího tábora rozeznat základy zděných budov, např. kuchyně, baráků, jakož i kameny vykládané spojovací chodníky a též dva kruhové objekty - snad nádrže nebo cisterny.

V areálu hřbitova byly provedeny dvě částečné exhumace, v letech 1956 a 1970. Je známo, že pohřbení byli vojáci. Svědčí o tom předměty u nich nalezené: knoflíky vojenských uniforem a také označení z trestního lágru 308.

Pozůstatky zajatců odkryté při exhumaci 27. října 1970.

Na hřbitově v Borovicích se nachází 38 bezejmenných hrobů s dubovými kříži označenými táborovými značkami, obestavěnými betonovými obrubníky a jeden velký masový hrob. Ukazatel u Sudetské cesty a pamětní deska osazená do žulového bloku informují turisty o příběhu tohoto místa.

V sedmdesátých letech 20. století se projektovalo dokončení Sudetské cesty, která by přes Krkonošské sedlo vytvořila dopravní tepnu mezi Polskem a ?seskoslovenskem. Naštěstí byl tento projekt zastaven a dostalo se pouze na pokrytí nejvrchnější části cesty asfaltem.

Mapka vývoje Sudetské cesty, umístění tábora a hřbitova v Borovicích

Za křížením Sudetské cesty s modrou turistickou značkou, která vede z Przesieky na Krkonošské sedlo, je dnes v úseku asi jednoho kilometru cesta široká, zpevněná a, dalo by se říci, připravena k využití. V dalším kilometru se cesta mění ve stezku, podél které leží hromady kamení - zajisté materiál připravený před více než 60 lety pro stavbu dalšího úseku. Poté se stezka již stává špatně schůdnou a zatáčí na severovýchod, protínajíc modrou značku. Poslední úsek před Špindlerovým sedlem v délce asi půldruhého kilometru je také zpevněný v délce několika set metrů. Z české strany na Špindlerovo sedlo vede široká sjízdná asfaltová silnice.

V roce 2007 byl hřbitov v Borovicích díky autorům portálu www.Borowice.pl, Radě ochrany válečných památek a hrdinství ve Varšavě, Lesní zprávě Sněžka v Kowarech a Místnímu úřadu v Podgórzyně od základu opraven.

?seská verze pochází od přátel z Hradce Králové, ?sesko.
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » czw kwie 10, 2008 7:40 am

A w kwietniowym numerze "Sudetów" jest artykuł "Remont cmentarza przy Drodze Sudeckiej w Borowicach" :).
Czy ktos się zna na prawie autorskim? Mogę go zeskanować i tu wrzucić?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pt kwie 11, 2008 7:30 pm

Dzisiaj nabyłem ten numer Sudetów. Autor Michał WoŸniak w ogóle nie wspomniał o naszych stronach internetowych www.Borowice.pl , www.Przesieka.pl oraz o forum internetowym forum.Przesieka.pl - a przecież to własnie to dzięki Internetowi i tutejszemu forum udało się opracować koncepcję remontu cmentarzyka. Panie Michale - wstydŸ się Pan!!! Nie mogłes Pan edytować naszych tekstów z wyczuciem?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt cze 10, 2008 11:36 am

W dniu 24 maja 2008 r. stwierdziłem, że ktos ukradł FLAGĘ BELGIJSKĽ z masztu na cmentarzyku oraz 4 sruby mocujące maszty. Poprzednio byłem na cmentarzyku w dniu 2 maja 2008 r. i wtedy wszystko było na swoim miejscu. Zdjęcia tutaj:

http://www.borowice.pl/cmentarzyk/index.html
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt cze 10, 2008 3:14 pm

Wspominałes mi już o tym smutnym wydarzeniu. Pomijając oburzenie i obrzydzenie jakie wywołuje ten czyn, wchodzą chyba w grę dwa rozwiązania - społeczna zbiórka na sruby i flagę i wycieczka w celach naprawczych lub remont wykonany przez jedną z instytucji zaangażowanych w ubiegłoroczną odbudowę cmentarza.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt sie 05, 2008 7:40 pm

Informuję, że od kilku tygodni na czwartym maszcie ponownie wisi nowa flaga belgijska oraz ponownie zamocowałem nowe sruby do masztów.

Na cmentarzyku posadzono ładne, czerwone kwiaty - to inicjatywa Urzędu Gminy.

Ostatnio spotkałem Marysię, która pozostawiła przy obelisku słoik ze swieczkami z karteczką "DO UŻYTKU ODWIEDZAJĽCYCH CMENTARZ". Bardzo dziękujemy!

Będąc w ostatnią sobotę na wysokim stołku w barze w Hotturze usłyszałem od p. Klemensa Grzesika, że "za te olbrzymie pieniądze z Unii to można było zrobić cos porządnego, a nie jakis tam płot". Zatkało mnie... kompletny bełkot... no, szkoda... pewnie nie powinienem się tym przejmować, ale to bardzo krzywdząca opinia i to powoduje, że jeszcze mi nie przeszło...
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr sie 06, 2008 9:46 am

Nie wierzyłem własnym oczom i czytałem Twojego posta kilka razy... Jestes ostatnią osobą, która powinna usłyszeć taką "opinię". To naprawdę przykre - także dla innych osób zaangażowanych społecznie w remont. Ale tak to już jest, że jesli ktos chce cos zdziałać (a co gorsze, jak jeszcze cos mu się uda!), to jest temu "winny" i dostaje niejednokrotnie po głowie. Na szczęscie jedna taka opinia nie jest w stanie przykryć dziesiątek opinii pozytywnych. Gdyby nie generalny remont to za parę lat nie byłoby po cmentarzyku sladu.
Chyba jeszcze raz przeczytam powyższego posta... może jednak czegos nie zrozumiałem... :shock:
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » sob sie 09, 2008 6:15 pm

pozwólcie, że nie skomentuję i nie pytajcie, dlaczego mnie Tomka post nie dziwi.

Ale może cos przyjemniejszego:
Warto było włożyć tyle pracy, co wy, żeby sfotografować zadumanego mojego wnuczka (parę dni temu):

Obrazek

Wszystkim, którzy tam pracowali, kiedy mnie nie było, ogromnie za to dziękuję.
Ostatnio zmieniony czw wrz 22, 2011 3:31 pm przez Docent, łącznie zmieniany 1 raz.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » ndz sie 10, 2008 12:47 pm

Witam !
Panie TOMKU
to bełkot osoby, która nie kiwnęła zapewnie nawet palcem u nogi.
Szkoda nerwów - my wiemy ile serca i pracy włożył PAN w to DZIEŁO i czuwa nadal nad porządkiem. JESZCZE RAZ GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA !!!!
Sławek
Odznaka Mała Złota
Posty: 237
Rejestracja: pt lis 10, 2006 3:50 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Sławek » pn sie 18, 2008 8:33 am

Ciężko jest ocenić taką wypowiedŸ Pana Klemensa, tym bardziej, że jest to człowiek, który sam bardzo dużo pracuje mając pod sobą tyle tyle osrodków. Starając się być obiektywny myslę, że jest to tylko stwierdzenie schorowanego już człowieka o wielkich ambicjach lub poprostu nieporozumienie ewentualnie niedoprecyzowanie wypowiedzi. Nie sądzę, aby tak wspaniałą pracę przy cmentarzu borowickim ktokolwiek Ÿle oceniał. Z tej wypowiedzi zresztą to nie wynika.
A swoją drogą o jakich ogromnych pieniądzach z Unii jest tam mowa i kto je otrzymał, czy trafiły rzeczywiscie na remont cmentarzyka, czy może znowu zostały zagarnięte przez jakiegos urzędnika i remont był przeprowadzany za fundusze zebrane przez mieszkańców i przyjezdnych.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw sie 21, 2008 8:25 pm

Unia Europejska nie dała żadnych pieniędzy na remont cmentarzyka w 2007 roku.

Po moich wielu telefonach, a także - jak uważam - korzystając ze sprzyjającego klimatu politycznego - Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie przyznała Gminie Podgórzyn dotację celową we wnioskowanej kwocie 7000 złotych. Niestety, ale wniosek był przygotowany 2-3 lata wczesniej, w nieco innych realiach gospodarczych (szczególnie chodzi o ceny materiałów i usług) i w 2007 roku okazało się, że za te pieniądze nie da się zrealizować pierwotnie zaplanowanych prac. Wówczas odbyłem szereg spotkań z Panem Nadlesniczym Jerzym Majdanem, Panią Wójt Anną Latto i potencjalnymi podwykonawcami prac takich, jak mapa (Wydawnictwo Turystyczne Plan - Rafał Fronia), tablica (Pracownia Reklam - Robert Œwierad), brama (slusarz Tomasz JuŸwina), projektant (Michał Ciesielski), itd. Dzięki temu, że Nadlesnictwo Œnieżka podjęło się wykonania nowych krzyży oraz niemal wszyscy, z którymi się kontaktowałem, deklarowali pomoc, przedstawiłem swoją ofertę w sprawie realizacji zadania remontu cmentarzyka. Z tego co wiem, to nikt inny nie był zainteresowany realizacją tego przedsięwzięcia za te pieniądze, bo obecnie to Gmina niejednokrotnie szuka wykonawców, a nie odwrotnie, natomiast wykonawcy wybierają co ciekawsze i lukratywniejsze zlecenia. W porównaniu do innych inwestycji realizowanych z mocy decyzji Urzędu Gminy Podgórzyn remont cmentarzyka to drobiazg (dla porównania: nowe boisko w Podgórzynie to koszt ok. 1 mln zł).

Zaplanowałem realizację dziewięciu grup zagadnień, z których w ramach dostępnych srodków udało nam się zrealizować osiem:

1. Ogrodzenie.
2. Brama i furtka.
3. Krzyże.
4. Obmurówki.
5. Tablica.
6. Drogowskaz.
7. Zieleń.
8. Tablica przy obozie. (niestety, jeszcze nie zrobione)
9. Opracowanie podstrony w internecie.

Z uwagi na bardzo skromny budżet wszystkie możliwe prace wykonalismy własnym sumptem, wykorzystując życzliwosć i pomoc bardzo wielu osób. Większosć srodków finansowych została przeznaczona na materiały, usługi obce i transport, najwięcej kosztowała nowa siatka - ponad 1000 zł. Dodam, że samą tylko tego typu tablicę wykonuje się w rejonie Jeleniej Góry za 3000-4000 zł. Łącznie na remont poswięcono co najmniej 239 roboczogodzin, głównie na terenie cmentarzyka. Nieco póŸniej udało się przygotować kilka wersji językowych tekstu na tablicy i teraz dostępna jest całemu swiatu w internecie.

W dniu 31.08.2007 wystawiłem fakturę bezposrednio do Rady w Warszawie i dostałem pieniądze 01.10.2007. Mogę zapewnić, że w przypadku cmentarzyka urzędnicy Urzędu Gminy Podgórzyn pomagali i nie skonsumowali przyznanych srodków.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw paź 30, 2008 8:48 pm

Wszystkich serdecznie zapraszamy na

[center]Apel Poległych 2008[/center]

który odbędzie się na terenie cmentarzyka w dniu 6 listopada 2008 roku o godz. 10:30.

Zdjęcia z Apelu Poległych 2007: http://www.borowice.pl/gal/2007/Apel_Poleglych/

O cmentarzyku: http://www.borowice.pl/cmentarzyk/index.html
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pt paź 31, 2008 6:14 pm

Dzięki kreatywnym i zaprzyjaŸnionym ludkom związanym z Przesieka.pl na cmentarzyku pojawił się dyżurny słoik ze swieczkami i zapałkami - do użytku odwiedzających cmentarz. Dziękujemy!
Załączniki
Sloik.jpg
Sloik2.jpg
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 1:00 am przez Borowice.pl, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Turystyka w Borowicach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości