Pikniki integracyjne w Borowicach

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Pikniki integracyjne w Borowicach

Postautor: Docent » pt mar 02, 2007 11:15 am

Jak wiecie, z Borowicami związany jestem od lat, głównie poprzez współdziałanie przy organizacji
koncertów "Gitarą i Piórem", ale nie tylko.
Znam niemal wszystkich mieszkańców Borowic, a z niektórymi jestem na bardzo przyjacielskiej stopie. Uczestniczyłem w niezliczonej ilosci przeróżnych imprez, spotkań, uroczystosci, ognisk... i tak wymieniać możnaby godzinami.

Los zrządził, że od czerwca 2004 roku organizuję na terenie Borowic kolejne, cykliczne przedsięwzięcie, które, mimo tego, że dotyczy okreslonej grupy osób, trwale wpisało się już w kalendarz borowickich imprez.

Otóż w tymże 2004 roku grupa rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa z Jeleniej Góry i okolic utworzyła Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, którego mam zaszczyt i przyjemnosć być Prezesem. Ci, którzy mnie znają bliżej wiedzą, że od paru lat wychowuję wnuczka Michałka z zespołem Downa.
Zespół Downa, to szczególna wada genetyczna. Nie jest to choroba, a odmienna forma ludzkiej egzystencji. Osoby nim dotknięte w zasadzie są zdrowe, jednak nadmiar materiału genetycznego (w 21 parze zamiast 2 są 3 chromosomy) powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu w różnych obszarach.
Nie będę tutaj wdawał się w szczegóły, jest to temat bardzo obszerny. Zainteresowanych zapraszam na naszą stronę internetową, gdzie uzyskać można szersze informacje.

Ponieważ za bardzo ważną i istotną rzecz uważalismy wewnętrzną integrację srodowiska osób z rodzin dzieci z zD, a także pokazanie społeczeństwu takich przykładów ich funkcjonowania, które pomogłyby przełamać obiegowe stereotypy dotyczące zespołu Downa padła propozycja spotkania integracyjnego i od razu na mysl przyszły mi Borowice.
Piękne tereny, ludzie nastawieni pozytywnie do niepełnosprawnosci dzieci, wielokrotnie odbywały się na terenie Borowic różnego rodzaju kolonie integracyjne, państwo Kwiecień z OW SKALNIK wychowywali syna Pawełka z mózgowym porażeniem dziecięcym, chłopiec był ogólnie lubiany i nikogo nie raziła jego innosć.
W czerwcu 2004 roku, jeszcze przed rejestracją stowarzyszenia w KRS zorganizowalismy na terenie własnie OW SKALNIK spotkanie całych rodzin dzieci z zD, które póŸniej okreslalismy, jako Pierwszy Integracyjny Piknik „Powitanie Lata” w Borowicach.
Pomimo kaprysnej pogody do Borowic przybyło łącznie 41 osób, przygotowalismy szereg atrakcji, jak jazda bryczką, ognisko, grill, zabawy dla dzieci. I chociaż spotkanie trwało tylko około 5 godzin stała się rzecz wspaniała: na te kilka godzin znikły troski, kłopoty, problemy. Dzieci poznawały się wzajemnie, rodzice coraz częsciej usmiechali się opowiadając historie związane z codziennym wychowywaniem tych niezwykłych dzieci.
Postanowilismy, ze spotkania takie będą w Borowicach kontynuowane. Kolejne wyznaczylismy na wrzesień, dodając hasło spotkania: „Pieczenie ziemniaka w Borowicach”. Tym razem zorganizowalismy spotkanie dwudniowe, z noclegami w OW SKALNIK. Poza wieloma atrakcjami dnia pierwszego doszła jazda konna wierzchem na terenie OW ŁOKIETEK.
W organizacji tych pikników pomogli ludzie dobrej woli: własciciele osrodków, mieszkańcy Borowic, jeleniogórskie hurtownie i piekarnie, osoby prywatne. Relacje z tych imprez przekazywało parokrotnie Muzyczne Radio Jelenia Góra w raportach regionalnych oraz tygodnik Nowiny jeleniogórskie. Od grudnia 2004 roku w sieci pojawiła się nasza strona internetowa, gdzie można zapoznać się z relacjami i galeriami zdjęć z naszej działalnosci - w większosci własnie z borowickich pikników.

Dotychczas zorganizowalismy 6 takich spotkań, w ostatnim brało udział 80 osób i imprezy te stały się już sporym przedsięwzięciem logistycznym. Trzeba uczestników nakarmić, zapewnić im atrakcje na dwa dni, przenocować. Z roku na rok spotkania udają się coraz lepiej, a we wspólnej zabawie coraz częsciej biorą udział dzieci z Borowic, którym nie przeszkadza fakt, że osmiolatek nie mówi, czy gorzej chodzi. Po prostu razem bawią się w piaskownicy, na hustawkach, czy grają w piłkę.
Ostatnio dwukrotnie atrakcją był pokaz motocykli ciężkich i wożenie dziatwy po Borowicach, tu również zaprosilismy borowickie dzieci do wspólnej zabawy.

Na podkreslenie zasługuje ciepłe podejscie wielu mieszkańców Borowic, szczególnie rodziny Kwiecień z OW SKALNIK, którzy goszczą nas u siebie, pomagają w organizacji, dekoracji miejsca, przygotowują grillowe dania i służą wszelką, niezbędną pomocą, wprowadzając przy tym rodzinną, domową wręcz atmosferę, którą uczestnicy wspominają jeszcze długo po zakończeniu borowickich spotkań, które na stałe weszły już do kalendarza stowarzyszeniowych i borowickich imprez.

Jeżeli ktos jest zainteresowany, to zapraszam na naszą stroną internetową, gdzie można znaleŸć
relacje z borowickich pikników.
Pod każdą z relacji jest przekierowanie do odpowiedniego miejsca w galerii zdjęć.

Pokażę Wam na zachętę parę fotek:

1 piknik 12 czerwca 2004 r - pogoda nas nie rozpieszczała:

Obrazek


2 piknik 18 i 19 wrzesnia 2004 r. - plener młodych rysowników i jazda konna w OW ŁOKIETEK:

Obrazek
Obrazek


3 piknik - 18 i 19 czerwca 2005 r. - karuzela w OW SKALNIK oblegana, jak to karuzela, na okrągło :lol:

Obrazek


4 piknik - 10 i 11 wrzesnia 2005 r. - bryczka przed OW SKALNIK, a niżej ciekawy duet (zadanie: kto to gra?):

Obrazek
Obrazek

i jeszcze grupka najmłodszych (wówczas) dzieciaczków:

Obrazek


5 piknik - 17 i 18 czerwca 2006 r. - dzieci podziwiają stalowe rumaki

Obrazek


6 piknik - 16 i 17 wrzesnia 2006 r. - przygotowanie do konnej jazdy i sama jazda, niżej: składamy podziękowania włascicielowi OW ŁOKIETEK Jerzemu Jaroszewskiemu:

Obrazek Obrazek
Obrazek


Sporo tego, jak na początek, jeżeli tutaj doszliscie, to gratuluję wytrwałosci.
Zapraszam do odwiedzania naszej strony internetowej, a może ktos chciałby wesprzeć nasze dzialania.
Wszelkie bieżące informacje znaleŸć można na stronie Aktualnosci.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.
Ostatnio zmieniony czw wrz 22, 2011 3:11 pm przez Docent, łącznie zmieniany 2 razy.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn mar 12, 2007 2:00 pm

Bardzo mi się podobało na pikniku i bardzo popieram organizację kolejnych pinkników w Borowicach! Szczególnie miło zapamiętałem jedną czarnooką dziewczynkę (kurcze, zapomniałem jak miała na imię), z którą spiewalismy piosenki z bajek dla dzieci, w tym o listonoszu Pat :)

W tym roku postanowiłem przeznaczyć 1% z podatków na organizację pożytku publicznego:

Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa
ul. Rataja 18/31
58-560 Jelenia Góra
BZ WBK I/O Jelenia Góra
08 1090 1926 0000 0001 0261 0082

Polecam takie rozwiązanie także innym płatnikom podatków!

Kiedy będzie kolejny piknik?
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » pn mar 12, 2007 5:43 pm

Dzięki, każda wpłata nas cieszy, gdyż pomaga zrealizować działania na rzecz naszych dzieci.

Kolejny piknik odbędzie się 16 i 17 czerwca br.
A jesli chodzi o małą, czarnooką, to zapewne utkwiła Ci w pamięci Jagoda:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jagoda mieszka w Tychach, ale jej Mama jest członkiem naszego Stowarzyszenia i przyjeżdża na większosć naszych spotkań.
W tym roku jadą z nami na sierpniowo-wrzesniowy turnus psychoterapeutyczny do Mrzeżyna.
Ostatnio zmieniony ndz gru 15, 2013 11:15 pm przez Docent, łącznie zmieniany 3 razy.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn mar 12, 2007 6:53 pm

Jagoda jest super muzykalna! :-"

A termin pikniku już notuję w kalendarzu. No, proszę - kiedy będzie piknik w Borowicach wiemy na trzy miesiące naprzód, a kiedy będzie powitanie wiosny nie wiemy na 10 dni przed początkiem kalendarzowej wiosny!
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » ndz kwie 29, 2007 11:21 pm

Nastąpiła pewna zmiana planów.
Ostateczny termin czerwcowego pikniku dzieci z naszego Stowarzyszenia, to 9 i 10 czerwca br i to jest informacja oficjalna.

Pierwszy dzień będzie równoczesnie naszymi obchodami Dnia Dziecka, myslę, że i dzieci z Borowic nie zabraknie.

Atrakcji będzie co niemiara, tylko pogodę trzeba już czarować.

Pozdrawiam wszystkich.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz kwie 29, 2007 11:50 pm

W tym terminie to chyba większosć z nas będzie w okolicy, bo 7 czerwca to Boże Ciało i to będzie fragment długiego weekendu.
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » pn kwie 30, 2007 6:59 am

Tomku, a może w wolnej chwili poszperasz w pogodynkach i pocieszysz nas lub pomartwisz, jak to z czerwcowymi pogodami na przełomie 1 i 2 dekady w Borowicach bywało?
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn kwie 30, 2007 8:07 am

Zobacz tutaj: http://www.borowice.pl/meteo/dane2004.html
Na górze są linki do danych z kolejnych lat oraz wykresów.

O tej porze roku najczęsciej jest już ciepło, srednia temperatura dnia 10-13 st. C, max. nawet 23 st. C.
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » pn kwie 30, 2007 10:12 am

Dzięki, już sobie wydrukowałem zestawienie z ostatnich lat na interesujące mnie dni.

Oczywiscie, punkt za pomoc - przyda mi się to przy innych okazjach też.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » wt cze 05, 2007 7:44 am

No, zdaje się, że z pogodą nam się uda.
Na sobotę przewidują około 30 stopni.

To dobrze, bo tym razem wszędzie są komplety i nie można skorzystać ze stołówki, jako ze swietlicy w razie niepogody.

Trzymajcie kciuki, żeby wszystko poszło dobrze, impreza komentowana ma być w lokalnych i regionalnych mediach.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt cze 05, 2007 8:12 am

W Borowicach będzie ok. 25 stopni, zachmurzenie małe, czyli słonecznie, bez opadów, wiatr słaby.
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » wt cze 05, 2007 9:54 pm

Qrde, nie ma to, jak prywatna pogodynka.
Dzięki i trzymam kciuki, zebys miał rację :lol: :headbang:
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt cze 05, 2007 10:41 pm

Jak już tutaj na forum wspominałem, mój ojciec był pilotem szybowcowym i samolotowym, także Szefem Wyszkolenia Aeroklubu w Jeleniej Górze. Prawie 30 lat temu zdałem meteorologię na kursie szybowcowym :)

Będzie fajna pogoda... co za weekend - piknik, slub, wyscig rowerowy... czyli dla każdego cos miłego!

Do zobaczenia,

T.
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » pn lip 16, 2007 2:37 pm

Siódme integracyjne spotkanie pod hasłem "Powitanie Lata i Dzień Dziecka w Borowicach" już za nami, odbyło się zgodnie z planem 9 i 10 czerwca 2007 r. na terenie OW SKALNIK i OW ŁOKIETEK w Borowicach.
Chętnych zapraszam do przeczytania na naszej stronie internetowej relacji z pikniku, jest tam też przekierowanie do galerii, a w niej mnóóóóóóstwo zdjęć z tej imprezy.

Podczas pikniku miało miejsce też ważne dla nas wydarzenie: przekazanie przez fundację Banku Zachodniego WBK Bank Dziecięcych Usmiechów symbolicznego czeku na kwotę 4.000,00 PLN, którą nasze stowarzyszenie otrzymało na dofinansowanie wyjazdu dzieci na turnus psychoterapeutyczny do Mrzeżyna.
Temu wydarzeniu poswięcilismy osobną galerię, a informacja o tym jest na stronie Aktualnosci, tam jest też przekierowanie do osobnej galerii.

Ponieważ podziękowań nigdy nie za wiele, pragnę w tym miejscu podziekować włascicielom osrodków HOTTUR, ŁOKIETEK i SKALNIK za pomoc w organizacji tej imprezy, a udział tym razem wzięło 117 osób.
Podczas imprez dla dzieci, konkursów i gier prowadzącą wspierały wolontariuszki z Borowic Martyna Gruszecka i Roksana Czajka, dzięki pomocy których wszystkie konkurencje przebiegły sprawnie i szybko.

A oto mały przedsmak tego, co mamy w galerii:
(kliknij na zdjęcia, żeby powiększyć)
Goscie przy jednym z piknikowych stołów:

Obrazek


Zawody sportowe z okazji dnia Dziecka:

Obrazek


Dzieci z czekiem od fundacji Bank Dziecięcych Usmiechów:

Obrazek


Przybyli nasi piknikowi goscie:

Obrazek


Szybujemy w przestworza:

Obrazek


Zapraszam na relacje na naszej stronie internetowej.
Ostatnio zmieniony czw wrz 22, 2011 3:14 pm przez Docent, łącznie zmieniany 1 raz.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » wt kwie 15, 2008 11:02 am

Piszę tutaj, żeby nie zakładać nowego wątku, a koniecznie chcę Wam przekazać pewne informacje:

Wszystkich członków i sympatyków Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa zapraszam przed telewizory.


W tym tygodniu polecam dwa programy telewizyjne, obydwa związane z naszym Stowarzyszeniem.

sroda, 16 kwietnia, godz. 17:00 i 19:30,
TVP3 Wrocław


(program dostępny na Dolnym Œląsku i w sieciach kablowych w pasmie emitującym program TVP INFO, w tzw. blokach regionalnych.

W dokumentalnej serii "Pełnosprawni" pokazany zostanie materiał przedstawiający jeden dzień z życia chłopca z zespołem Downa, w tym przypadku będzie to nasz "duży" Michał ze Szklarskiej Poręby.
Częsć materiału nagrywano podczas zajęć muzycznych w klubie Orlik.

Być może materiał dostępny będzie w Sieci, wtedy podam link.


niedziela, 20 kwietnia, godz. 17:20, TVP1
"Jaka to melodia", odcinek specjalny


Polecam ten program szczególnie. Z uwagi na regulamin tej audycji nie mogę przed emisją podać szczegółów, ale naprawdę warto obejrzeć, a zapewniam, że się nie zawiedziecie. Przekażcie tę informację rodzinom i znajomym, im więcej osób te programy obejrzy, tym lepiej.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)

Wróć do „Sprawy lokalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości