Cos co było, a już nie ma

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn maja 07, 2007 8:20 pm

To co - piszecie monografię czy nie?

Może cos Wam pomóc???
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn maja 07, 2007 8:48 pm

No, myslę, że zestawienie tych wszystkich domów kiedys-teraz byłoby ciekawe. Jeszcze trochę pomyszkuję...
A co do zdjęć nierozszyfrowanych, to np. to: gdzie to jest? Brotbaude?
Załączniki
Blick gegen Brotbaude.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn maja 07, 2007 8:52 pm

Albo ciągle nie wiem, gdzie stała skocznia. Czy dawna nazwa Coghoschanze (w okolicach pensjonatu Marzenie) odnosi się własnie do skoczni?
Załączniki
skocznia 1945.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn maja 07, 2007 10:21 pm

arkuba pisze:No, myslę, że zestawienie tych wszystkich domów kiedys-teraz byłoby ciekawe. Jeszcze trochę pomyszkuję...
A co do zdjęć nierozszyfrowanych, to np. to: gdzie to jest? Brotbaude?


To jest widok Przesieki w kierunku wschodnim, widać dobrze Czoło z charakterystyczną lesną przesieką, a po prawej stronie na siodle była Brotbaude w BrĂźckenberg, dzisiaj jest to dom wczasowy Stokrotka w Karpaczu Górnym ( http://www.naturatour.pl/ow.php/ow=40/ ).
bondido
Odznaka Popularna
Posty: 63
Rejestracja: pt lut 09, 2007 10:57 pm
Lokalizacja: Wrocław :(

Postautor: bondido » pn maja 07, 2007 10:46 pm

arkuba pisze:No, myslę, że zestawienie tych wszystkich domów kiedys-teraz byłoby ciekawe. Jeszcze trochę pomyszkuję...
A co do zdjęć nierozszyfrowanych, to np. to: gdzie to jest? Brotbaude?


Według mnie zdjęcie zrobione jest gdzies ze stoku pomiędzy Zorzą a ul. Droga do Wodospadu - w kierunku Karpacza. Gdyby ujęcie było o 1/3 'szersze' w lewo to zobaczylibysmy 'Grażynę'.

Co do skoczni narciarskiej - widziałem już kiedys to zdjęcie i uważam że nie jest to Przesieka. Zarys gór i ich wysokosć względna są inne niż w Przesiece. Gęstosć i kubatura widocznej zabudowy również całkowicie 'nieprzesiecka' w mojej opinii.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn maja 07, 2007 10:59 pm

Dzięki za wyjasnienie z tym Brotbaude. Tylko co to za dom na pierwszym planie?!
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » wt maja 08, 2007 5:43 am

bondido pisze:Co do skoczni narciarskiej - widziałem już kiedys to zdjęcie i uważam że nie jest to Przesieka. Zarys gór i ich wysokosć względna są inne niż w Przesiece. Gęstosć i kubatura widocznej zabudowy również całkowicie 'nieprzesiecka' w mojej opinii.


W artykule nt. skoczni w Przesiece napisano:

"[...] Podobnie niewielkie skocznie znajdowały się w Przesiece. Większą z nich wybudowano pod koniec 1922 r. w pobliżu Kotła Smogorni.
[...] Wykorzystywano również skocznię w Kotle Smogorni koło schroniska „Odrodzenie", na której 13 kwietnia 1958 r. rozegrano już trzecie zawody narciarskie o puchar Przesieki"

Natomiast podczas wędrówek z s.p. M. Holzem wydaje mi się, że wspominał On cos o łące między OW "Chybotek" a OW ""Łucznik", jest tam takie wzgórze ze skałką. Poszukujący powinni także "wyrzucić" z głowy widok współczesnych skoczni, ostatnio trafiłem na pozostałosci takiej o punkcie "K" około 15 m w okolicach... Łodzi ! (fotka poniżej)

Co do zdjęcia - jestem już w Łodzi, więc może ktos z Jeleniej Góry wyjrzy przez okno czy przełęcz to nie przypadkiem Sowia? Wówczas byłby to Karpacz.
Załączniki
Skocznia_ŁódŸ.JPG
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt maja 08, 2007 5:31 pm

Dzięki za podpowiedzi! Chyba już jest wszystko jasne. Budynek na pierwszym planie to Polo. Ta łukowata droga to zielony i czarny szlak do Kurosiówki. Na łuku po prawej stoi dom Na Skałkach 1, dawny RĂźbezahl. PO drodze, w górę po prawej stojący do dzis budynek w okolicy Kaskady Myi. Się jednak nieco pozmieniało!

A co do skoczni, to faktycznie chyba musi być błąd - czegos takiego to tutaj naprawdę nie ma...
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 09, 2007 7:11 pm

Nadal mowa o tym zdjęciu z 1945 r? Ja już nic nie rozumiem :P
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » śr maja 09, 2007 7:52 pm

Nie-mowa o tym "Blick gegen Brotbaude"
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt maja 11, 2007 10:39 am

A no to wszystko się zgadza. Ciekawe, że dom stojący po prawej stronie od stromego podejscia szlaków zielonego i czarnego ma główne dojscie od strony dzisiejszej furtki, przez którą niektórzy dochodzą do Kaskad Myi. Dzisiaj dochodzi się do niego od uliczki prowadzącej do Kurosiówki.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt maja 11, 2007 10:41 am

I jeszcze jedno - przed mostkiem na Myi w prawo odchodzi widoczna dobrze scieżka - to chyba nieistniejące już dojscie do kaskad?
harey
Spacerowicz
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 12, 2007 2:33 pm
Lokalizacja: Pogórze Sudeckie

Postautor: harey » sob lip 07, 2007 12:51 am

Myslę, że moje pytanie też pasuje do tematu "było, a nie jest" :). Otóż w "Słowniku geografii turystycznej Sudetów" w tomie "Karkonosze", a dużo wczesniej w przewodniku Stecia o Karpaczu (z 1966 r.) jako nazwa oboczna Kazalnicy koło Przesieki pojawia się nazwa Góra Smętka. I własnie, była taka nazwa? Może jeszcze jest? Czy ktos cos wie na ten temat?
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw sie 23, 2007 11:11 am

Ja jeszcze wrócę do w sumie niewyjasnionej sprawy z tym urzędem celnym. Ostatnio koło Kalińca w tamtejszej galerii starych zdjęć zobaczyłem tę fotkę "Partie Am Zollamt". Na pierwszym planie (tzn. za siedzącymi kobietami) stoi dawny pensjonat Stilles GlĂźck (dzis Zacisze). W tle widać nieistniejący WaldschlĂśsschen. Zdjęcie zrobiono spod lesniczówki. To gdzie ten Zollamt? Jedyne nienazwane przed wojną budynki w tej okolicy do nr 159 i 163 czyli Irys i Narcyz. Czy to o nie chodzi?
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw sie 23, 2007 11:16 am

Oto zdjęcie
Załączniki
Partie am Zollamt (Stilles GlĂźck)small.jpg

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości