Nasze dokonania i sukcesy w innych dziedzinach.

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Nasze dokonania i sukcesy w innych dziedzinach.

Postautor: Docent » czw maja 17, 2007 1:16 pm

Utworzyłem ten wątek niejako wywołany do tablicy przez Tomasza.
Niektorzy z nas, a może większosć lub wszyscy mają swoje pięć minut w różnych dziedzinach, niekoniecznie związanych z Karkonoszami i sprawami tematycznie związanymi z naszym forum.

Niech to będzie miejsce, gdzie bedziemy mogli takie sukcesy przedstawić wirtualnym (no, nie tylko) przyjaciołom.

~~~~~~

11 marca Kapituła australijskiej Fundacji POLCUL z Sydney przyznała mi, jako Prezesowi Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa nagrodę za dzialalnosć społeczną na rzecz niepełnosprawnych oraz budowę podstaw spoleczeństwa obywatelskiego.

Uroczyste rozdanie nagród 19 maja o 11:30 w Domu Wspólnoty Polskiej w Warszawie, przy Krakowskim Przedmiesciu.
Fundacja została założona w Sydney (Australia) i - zgodnie z prawem obowiązującym w stanie Nowa Południowa Walia (New South Wales) - zarejestrowana jako Company Limited by Guarantee pod nazwą POLCUL FOUNDATION LIMITED, pod nr 265495-19. Celem Fundacji jest wyróżnianie indywidualnych osób w Polsce czynnie zaangażowanych w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego; swą postawą i działalnoscią wyrażających poszanowanie i tolerancję dla innych, poswięcających swój czas i energię dla wspólnego dobra, podejmujących inicjatywy służące demokracji i budowaniu społecznosci lokalnych.
Dochody Fundacji składają się z:
- odsetek od zainwestowanego kapitału,
- rocznych składek
- dotacji, oraz ewentualnych darów czy zapisów.
Od chwili założenia Fundacji przystąpiło do niej kilkadziesiąt osób z Australii, USA oraz innych krajów. Indywidualne roczne składki ($25), dotacje oraz drobne wpłaty pozwalają pokryć bieżące koszty operacyjne (opłaty urzędowe, poczta itp.). Wszelkie funkcje Fundacji sprawowane są na zasadzie honorowej. POLCUL nie zatrudnia żadnego personelu.
Do roku 2004 Fundacja wyróżniła ponad 1200 osób. Indywidualne wyróżnienia przyznawane są w wysokosci 3,000-5,000 PLN.

Kapituła

O wyróżnieniach Fundacji decyduje kapituła , w skład której wchodzą
następujące osoby:

Zofia Bartoszewska - Warszawa, Polska
Czesław Bielecki - Warszawa, Polska
Agnieszka Bogucka - Warszawa, Polska
Mirosław Chojecki - Warszawa, Polska
Jacek Fedorowicz - Warszawa, Polska
Jan Hanasz - Toruń, Polska
Leon Kieres - Wrocław, Polska
Janina Ochojska - Warszawa, Polska
Jan Pakulski - Hobart, Australia
Józef ÂŻyciński - Lublin, Polska

Trochę informacji o tym będzie w naszych mediach lokalnych.
Wczesniej laureatami byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak Jeziorański, Andrzej Drawicz, Maja Komorowska, Adam Michnik, Anna Dymna, Janina Ochojska i wiele innych, znanych osób.
Wielki to dla mnie honor i zaszczyt znależć się w tak szacownym gronie laureatów z lat ubiegłych.

Jadę w piątek, zatrzymuję się u siostrzeńca w Zalesiu Górnym i chciałbym chociaż ze trzy dni spędzić w moich rodzinnych stronach.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Awatar użytkownika
wkarkonosze
Odznaka Mała Złota
Posty: 211
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 7:40 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: wkarkonosze » czw maja 17, 2007 2:38 pm

Serdeczne gratulacje!!!
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » czw maja 17, 2007 5:17 pm

SERDECZNE GRATULACJE SZACOWNY LAUREACIE !!!
Awatar użytkownika
Sylwester
Odznaka Duża Złota
Posty: 664
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 10:05 am
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postautor: Sylwester » czw maja 17, 2007 5:31 pm

bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesów :iconbiggrin:
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt maja 18, 2007 2:35 pm

GRATULACJE !
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz maja 20, 2007 3:26 pm

Wspaniale Docent! Gratulacje!
Awatar użytkownika
ge_mi
Spacerowicz
Posty: 14
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 6:42 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: ge_mi » ndz maja 20, 2007 8:29 pm

Docent - jestem pod wrażeniem. Oby było coraz więcej takich ludzi jak Ty - z wrażliwoscią i empatią na drugiego człowieka.
mam w sobie dużo wewnętrznego dziecka... i nie zawaham się go użyć :)
waterlo
Odznaka Popularna
Posty: 98
Rejestracja: wt lut 27, 2007 10:42 am
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: waterlo » pn maja 21, 2007 12:17 pm

Wyrazy szacunku z mojej strony i Serdeczne gratulacje:)
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » czw maja 24, 2007 11:21 am

Jak już zapewne wiecie z wczesniejszych informacji, w dniu 11 marca 2007 r. Kapituła australijskiej Fundacji POLCUL z Sydney przyznała mi, jako Prezesowi Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa nagrodę za działalnosć społeczną na rzecz niepełnosprawnych oraz budowę podstaw społeczeństwa obywatelskiego.

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się19 maja o 11:30 w Domu Wspólnoty Polskiej w Warszawie, przy Krakowskim Przedmiesciu 64, w pięknej sali lustrzanej na 2 piętrze.
Specjalnie na tę okazję przybyła z Australii sekretarz Fundacji POLCUL, pani Barbara Zagała, która osobiscie wręczała dyplomy laureatom.
Przed rozpoczęciem własciwej uroczystosci mielismy nieco czasu, aby wstępnie poznać uczestników spotkania: laureatów oraz przedstawicieli Fundacji. Zebrani zasiedli przy wielkim stole, były także osoby towarzyszące, konieczne było nawet dostawianie dodatkowych krzeseł.
Laudacje odczytywał przedstawiciel POLCULU w Polsce pan Jan Hanasz. W kolejnosci alfabetycznej podchodzili laureaci i po wysłuchaniu uzasadnienia przyznania nagrody odbierali dyplom i wydawnictwo POLCULU, zawierające m.in. nazwiska dotychczasowych laureatów, łącznie z tegorocznymi.

(kliknij na zdjęcia, żeby powiększyć)
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A tak prezentowała się sala, na której odbyła się uroczystosć:

Obrazek


Po częsci oficjalnej były krótkie prezentacje w nieoficjalnej dyskusji. Była to wspaniała częsć uroczystosci, podczas której bliżej poznalismy laureatów, którzy przybliżyli nam swoje srodowisko.
Każdy z nagrodzonych opowiedział pokrótce o swojej działalnosci, motywach i celach swoich dzialań. Nie brakowało też bardziej lub mniej smiesznych anegdotek z codziennych zmagań z rzeczywistoscią:

Obrazek


Obszary działalnosci wyróżnionych osób są bardzo szerokie. Wsród nagrodzonych znalazły się osoby działające na rzecz osób niepełnosprawnych, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci z domów dziecka, mniejszosci narodowych, bezdomnych i ubogich, ale też animatorów kultury integrującej różne srodowiska narodowosciowe, ratujących zabytki kultury, kultywujących tradycje regionalne, a wszystkie te osoby łączy jedna cecha: to co robią, robią całkowicie bezinteresownie, nie oczekując profitów, poswięcając swój czas na działalnosć społecznie użyteczną.
Na tej sali, jak nigdzie indziej, poczuć można było, jak wiele robią zwyczajni ludzie na rzecz potrzebujących, jak potrafią bezinteresownie dzielić się sobą.

Fundacja Jerzego Bonieckiego POLCUL swoją nagrodę, znaną i cenioną w kręgach organizacji społecznych przyznaje dwa razy w roku. Honoruje w ten sposób osoby zaangażowane w budowę społeczeństwa obywatelskiego, swą postawą i działalnoscią wyrażające poszanowanie i tolerancję dla innych.
Jerzy Boniecki, współpracownik paryskiej „Kultury” i działacz Amnesty International był zamieszkałym w Australii poetą, biznesmenem i działaczem polonijnym. W 1959 roku wyjechał do Australii w podróż służbową i tam już pozostał. Założył dobrze prosperującą firmę, a zyskami z niej postanowił dzielić się z innymi, przeznaczając 200 tys. dolarów na kapitał fundacji.
W pierwszych latach działalnosci Fundacja POLCUL wspierała osoby zaangażowane w działalnosć opozycyjną i twórców niezależnej kultury. Po roku 1989 Jerzy Boniecki postanowił zmienić kryteria nagrody i kontynuować działalnosć fundacji. W jednym z wywiadów powiedział:
„Dzis szukamy małych bohaterów, którzy budują zręby społeczeństwa obywatelskiego, promują dbałosć o wspólne dobro, pomagają niepełnosprawnym, rozwijają kulturę lokalną”.
Laureatami nagrody POLCUL byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Władysław Frasyniuk, Jan Maria Rokita, Donald Tusk, Anna Dymna, Janina Ochojska, Maja Komorowska, Jacek Kaczmarski, ks. Arkadiusz Nowak i szereg innych osób poswięcających swoje życie działaniu na rzecz potrzebujących.

Jak już wczesniej pisałem, wielki to dla mnie zaszczyt i honor znaleŸć się w gronie tych wspaniałych osób, a zarazem stanowi to motywację do dalszej działalnosci i utwierdza mnie w przekonaniu, że to, co robimy jest potrzebne i cenne.

Wkrótce temat dorocznych nagród POLCULU podejmą nasze lokalne media - w tym roku aż 4 (a własciwie 5) laureatów reprezentowało byłe woj. jeleniogórskie.

~~~~~~

Pierwsze echa już ukazały się w Internecie.
Firma GEMIUS prowadząca Ogólnopolskie Badanie Internetu, która od ponad roku wspiera logistycznie działalnosć naszego Stowarzyszenia poswięciła temu wydarzeniu całą częsć informacyjną ostatniego biuletynu.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)

Wróć do „LuŸźne sprawy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości