Kamienie

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr sty 30, 2008 8:13 pm

ja wohl, Herr Maior... to wielce prawdopodobne
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » czw sty 31, 2008 6:18 pm

Bardzo niedawno odkryłem jeszcze jedną wyrytą datę. Nie wiem, jakten obiekt traktować, bo nie jest to kamień wolnostojący, tylko jeden z elementów muru przy domu na Karkonoskiej, dawny Goldener Frieden, naprzeciwko dawnej cukierni. Data 1907.

Na zdjęciu może nie za bardzo widać, ale data jest, po lewej.
Załączniki
Karkonoska Goldener Frieden kamień 1907 small.jpg
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt lut 01, 2008 4:23 pm

Co myslicie? Uznać go za kamień przydrożny czy nie? :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pt lut 01, 2008 4:56 pm

Ciekawe tylko co upamiętnia data 1907? Zbudowanie tego przydomowego muru? Zawsze myslałem, że mur zbudowany przy okazji budowy szosy, ale ta powstała póŸniej. W sumie to w którym roku? Na stronie Przesieki jest 1908, a np. Staffa ma 1909.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pt lut 01, 2008 11:34 pm

No pewnie, że uznać! A czas budowy wynosił najczęsciej 2-3 lata i stąd te rozbieżnosci.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » ndz lut 03, 2008 10:13 am

To by nawet pasowało - w dolnej częsci Przesieki jest murek z datą 1907, a Staffa może mieć datę np. z momentu, gdy szosę dociągnęli gdzies na górę miejscowosci.
Awatar użytkownika
KornelO
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 333
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 9:58 pm
Lokalizacja: Spod Karkonoszy
Kontaktowanie:

Postautor: KornelO » wt lut 05, 2008 9:12 pm

Witam
Widzę, że w temacie pojawiają się różne kamienie, to dorzucę jeszcze jeden, który spotkalismy na spacerze w ostatni weekend (może się nada).
Sosnówka - droga do Borowic (N50°48.772 E15°43.4921). Na mapie Karkonoszy PLANu podpisany jako "Hedwig Krause".
Obrazek Obrazek

I przy okazji całą kupę kamieni w Sosnówce Górnej :) , na w/w mapie zaznaczone jako Ÿródło (N50°48.3165 E15°42.7454). Niestety dat, ani innych napisów nie znalazłem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt lut 05, 2008 9:52 pm

no i mnie ktos uprzedził - a już nawet miałem zdjęcie kamienia Hedwig Krause.
Faktycznie to jeden z ciekawszych przydrożnych kamieni w okolicy jakie znam.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » pn wrz 08, 2008 7:17 pm

Droga pod Reglami, most na rzece Sopot,
data 1873 (data budowy):
Obrazek


Droga pod Reglami, most na rzece Polski Potok,
data 1890 (data budowy):
Obrazek
data 1927 (prawdopodobnie data remontu):
Obrazek


Skała o nazwie "Baszta Skalna",
data 1884:
Obrazek


Budowla w okolicy ujęcia wody, kilkadziesiąt metrów od "Baszty Skalnej"
data 1928 (data budowy):
Obrazek


Droga pod Reglami, most na rzece Wrzosówka,
data 1927 (data budowy):
Obrazek


Szlak czerwony, 5 minut drogi przed Czeskimi Kamieniami idąc od strony Œnieżnych Kotłów,
data 1885 (napis na kamieniu 85):
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » wt wrz 30, 2008 9:42 pm

Most na jednym z wielu dopływów potoku Jodłówka (szczegóły na zamieszczonej poniżej mapie), idziemy żółtym szlakiem z Borowic w kierunku Karpacza, przecinamy Drogę Chomontową, skręcamy w prawo na następnej scieżce idącej prostopadle do szlaku i zbaczamy z żółtego szlaku, pierwszy napotkany most to ten który opisuję, data bardzo mocno była porosnięta mchem, więc usunąłem ją delikatnie, chociaż napis nadal trudno jest odczytać,
data 1923 (data budowy):
Załączniki
IMG_2953.jpg
IMG_2953-mapa.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw paź 02, 2008 8:48 pm

Moje gratulacje!!! Tego nie znałem :)

Czysbys miał Garmina?
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » pt paź 03, 2008 1:27 am

Borowice.pl pisze:Czysbys miał Garmina?


Zrzut ekranu, który umiesciłem w poscie pochodzi z programu MapSource, który pozwala na przeglądanie garminowskich map na zwykłym komputerze. Niechciałem umieszczać na forum kawałka zeskanowanej mapy papierowej, za którą zapłaciłem kilka złotych, bo istnieje cos takiego jak prawo autorskie, itd. A zależało mi na w miarę dokładnym pokazaniu lokalizacji kamienia, z uwagi na trudnosć opisania w słowach jego położenia. No i wybrałem połączenie darmowego programu i darmowej mapy do niego. Niestety mapy topograficzne, papierowe są nadal o wiele bardziej szczegółowe niż te darmowe znalezione w Internecie, bo są to tereny do turystyki pieszej i rowerowej.

Co do Garmina to mam jeden model, ale nie dostąpił on zaszczytu podróżowania ze mną w górach. Jak na razie używany jest w bardziej zurbanizowanych miejscach. Szkoda, bo najlepszym opisem pomagającym umiejscowić znaleziony kamień są współrzędne GPS. A tak to opisy wyglądają mniej więcej tak: Kamień znaleziony między obiektem X a rzeką Y idąc szlakiem Z w kierunku miejscowosci T :) Czasami taki opis powoduje, że ponowna lokalizacja kamienia nie należy do łatwych czynnosci.
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » wt paź 07, 2008 6:37 pm

Droga o nazwie Dawny Tor Saneczkowy, albo Stary Tor Saneczkowy. Nie pamiętam. :help: Zaczyna się w pobliżu Strzechy Akademickiej, a kończy w Karpaczu. Idąc z góry po pokonaniu około 30 % trasy (w dużym przybliżeniu podaje te wartosci) ukazuje nam się taki oto kamień, który widać poniżej. Wyryty na nim jest mały rysunek (sanie rogate i dwie osoby na nich). :iconbiggrin: Czy taki kamień pasuje do innych tutaj zgromadzonych?

Obok kamienia na zdjęciu widać pokruszone sanki, a na kamieniu znicz. Czyżby to było swiadectwo rozegranej tutaj kilka lat temu jakiejs tragedii?
Załączniki
IMG_3356.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt paź 07, 2008 7:22 pm

A ja ostatnio podczas jednego dnia znalazłem dwa nowe kamienie w samej Przesiece!

1. Przy żółtym szlaku między nowym domem-pensjonatem pokoje dolina czerwienia a skrętem w lewo na Drogę pod Reglami, na skraju pola, przy mostku i małym strumyku jest zarosnięty mur oporowy wyznaczający kraniec pola. Na jednym z kamieni widnieją inicjały A.H. i data 1887. Z samej drogi go nie widać, trzeba wejsć w zarosla.
Załączniki
DSC01260 small.jpg
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt paź 07, 2008 7:23 pm

2. Idąc ul. Kamienną, tylko dzięki temu, że zachodzące słońce wydobyło kształt cyfr, po raz pierwszy zauważyłem datę 1912 wyraŸnie wyrytą na murze przy pensjonacie Poznanianka.
Załączniki
DSC01267small.jpg

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości