Wodospad Podgórnej

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » śr kwie 04, 2007 10:11 am

I grochóweczka pyszna !!
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw kwie 05, 2007 7:30 am

No, widzę, że uczestnictwo w przywitaniu wiosny robi się obowiązkowe... :)
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » śr kwie 25, 2007 9:51 am

Witam !
Pamiętacie łapacz kamieni na Podgórnej ?
Taki okazały.
A to po nim zostało. Zdjęcia z 22 kwietnia. Potok sobie płynie spokojnie bokiem.
Ale czy mi się wydaje, że tam trwają jakies prace ??
Czy to ktos prywatnie czy może gmina (jesli gmina to duży plus dla niej !!)
:happy3:
Załączniki
IMG_3072 m.jpg
IMG_3072 m.jpg (44.29 KiB) Przejrzano 16623 razy
IMG_3070 m.jpg
IMG_3070 m.jpg (45.91 KiB) Przejrzano 16623 razy
IMG_3069 m.jpg
IMG_3069 m.jpg (42.73 KiB) Przejrzano 16623 razy
Jaz na Podgórnej.jpg
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw wrz 13, 2007 7:52 am

Zakładając ten wątek napisałem 14 lutego 2007 r.:

"Wodospad Podgórnej
--------------------------------------------------------------------------------
W tym tygodniu uzyskałem informację od Pani Wójt, że planowana modernizacja terenu wokół osobliwosci przyrody - Wodospadu Podgórnej w Przesiece - będzie obejmowała jedynie najważniejsze dla turystów zagadnienia - mostek, barierki, ławki, kosz na smieci - z pominięciem rozbudowy o infrastrukturę typu: pizzeria, hot-dog'i i inne wynalazki. Co o tym sądzicie, Drodzy Forumowicze?
"

Kto wie jak wygląda obecnie realizacja tych planów?
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » czw wrz 13, 2007 10:06 am

Na początek dwa duże kosze na smieci i kilka ławek - potrzebne od zaraz !!
Będąc w Gminie widziałam plany zagospodarowania terenu dookoła Wodospadu.
Ma być zadaszenie, ławki, mostek obudowany drewnem i taras widokowy(dyskusyjny !!). Moim zdanie im mniej tym lepiej. Myslę, że te plany powinni poznać mieszkańcy i się do nich ustosunkować !
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt sty 15, 2008 8:39 pm

Własnie się dowiedziałem, że w tym roku przypada 15 rocznica zorganizowanych regularnych kąpieli morsów pod wodospadem. W 2003 roku, z okazji dziesięciolecia, pod wodospadem była podobno nawet jakas impreza. Czy ktos ją pamięta?
Awatar użytkownika
Docent
Odznaka Mała Złota
Posty: 248
Rejestracja: pn lut 19, 2007 12:25 pm
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Postautor: Docent » śr sty 16, 2008 10:16 am

Moim zdaniem, jesli chcą tam jakąs gastronomię usytuować, to broń Boże przy wodospadzie.
Na górze przy ulicy mogą sobie stawiać, a i to będzie skutkować zasmiecaniem terenu i rzeki, bo kupią, zejdą na dół, a conajmniej połowa nie skorzysta z koszy na smieci.

Myslę, że wodospad Podgórnej nie jest straszliwie oddalony od siedzib ludzkich i niekoniecznie trzeba uszczęsliwiać turystów punktami gastronomicznymi itp.
Jeszcze tylko sklep z pamiątkami, disco polo z głosników, dmuchany zamek i wybetonować podejscie - sama radosć.

Natomiast to, co planuje gmina: ławki, mostek, kosze na smieci(duże !), jak najbardziej wskazane.
Ludzkosć umrze, gdy przestanie spiewać piosenki. (Piotr Skrzynecki)
Marek_R
Spacerowicz
Posty: 11
Rejestracja: wt maja 06, 2008 10:04 am
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Specyfika podnóża wodospadu Podgórnej

Postautor: Marek_R » wt maja 06, 2008 10:15 am

Czy orientuje się ktos jaka jest głębokosć kotła eworsyjnego?
(wyjasnienie pojęcia Kocioł eworsyjny)
Widziałem kiedys w jednym z materiałów filmowych TVP, że jest możliwosć przejscia tuż przy spadzie wody. W jakiej odległosci od wpadania wody do zbiornika wodnego znajduje się kocioł eworsyjny? Czy jest on zaraz przy spadzie wody czy np. 0.5 metra. Czy ktos z Was nurkował u podnóża wodospadu? Widziałem, że młodzi chłopcy skaczą z prawej skarpy (wysokosć ok. 5-7 metrów) do zbiornika, więc musi być tam dosć głęboko.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Re: Specyfika podnóża wodospadu Podgórnej

Postautor: Cieslak » wt maja 06, 2008 12:46 pm

Marek_R pisze:Czy orientuje się ktos jaka jest głębokosć kotła eworsyjnego?
(wyjasnienie pojęcia Kocioł eworsyjny)
Widziałem kiedys w jednym z materiałów filmowych TVP, że jest możliwosć przejscia tuż przy spadzie wody. W jakiej odległosci od wpadania wody do zbiornika wodnego znajduje się kocioł eworsyjny? Czy jest on zaraz przy spadzie wody czy np. 0.5 metra. Czy ktos z Was nurkował u podnóża wodospadu? Widziałem, że młodzi chłopcy skaczą z prawej skarpy (wysokosć ok. 5-7 metrów) do zbiornika, więc musi być tam dosć głęboko.


Głębokosci dna kotła nie znam. Za zimno dla mnie :P
Ale odległosć kotła eworsyjnego od spadku wody to własnie około 0,5m - widać to na zdjęciu http://www.przesieka.pl/zdjecia/wiosna2 ... oto33.html - Mors siedzi na jakims skalnym stopniu. Pamiętam że faktycznie można po nim przejsć z jednej strony na drugą.

Skoki do kotła odbywają się z drzewa które widać za szczytem kija Karkonosza na zdjęciu
http://www.przesieka.pl/zdjecia/wiosna2 ... oto27.html
Przyznam, że ciarki mnie przechodzą jak to widzę. Szczególnie, że po deszczach, gdy potok niesie duże głazy. Kiedys w końcu jakis głaz spadnie ze szczytu kaskady do kotła i dno w kotle stanie się niespodziewanie płytsze.
Marek_R
Spacerowicz
Posty: 11
Rejestracja: wt maja 06, 2008 10:04 am
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: Marek_R » wt maja 06, 2008 12:59 pm

http://ostrow-wlkp.morsy.pl/wodospady_m ... kapiel.JPG

Ja też, jak widać na załączonym zdjęciu, wszedłem w tamto miejsce, ale to jest z boku spływu. Bardziej mnie interesuje czy bezposrednio przy spływie wody jest taki stopień. W minioną sobotę nie odważyłem się tego sprawdzać ze względu na silny nurt płynącej wody.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn maja 12, 2008 3:55 pm

hmh, wydaje mi się że stopień jest na całej długosci, ale głowy sobie nie dam uciąć. No i okazało się, że Przesieka kryje w sobie także podwodne tajemnice :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » wt maja 27, 2008 2:59 pm

to może ktos jak będzie nurkował, to znajdzie mój aparat (Minolta 5D), który wpadł mi własnie kilka dni temu do wodospadu z prawie samej góry... ciekawe, ile jeszcze z niego zostało...
Ledwo kilka zdjęć nim zdążyłem zrobić
Marek_R
Spacerowicz
Posty: 11
Rejestracja: wt maja 06, 2008 10:04 am
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Postautor: Marek_R » wt maja 27, 2008 3:23 pm

Obiecuję, że za jakis dłuższy czas spróbuję tam zanurkować, ale nie wiem czy się da, bo nie znam głębokosci :)
Awatar użytkownika
Przemek
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 261
Rejestracja: pt sty 26, 2007 7:25 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Przemek » sob sie 02, 2008 9:34 pm

Zupełnie przez przypadek natknąłem się ostatnio na kolejny przykład uwiecznienia Wodospadu Podgórnej na kartach historii i sztuki. Nie uznawajcie tego jako reklamy sklepu internetowego, a dokładnie antykwariatu. Link, który podaje, jest potrzebny mi do tego abyscie zobaczyli rycinę, która mnie zainteresowała.

Wodospad Podgórnej - rycina

Wspominam o tym, bo zastanawiam się co to jest za budowla na samej górze wodospadu. Składa się z trzech lub więcej drewnianych pali? Jakies pomysły :?:
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » sob sie 02, 2008 9:51 pm

To może być częsć sluzy, bo na karkonoskich wodospadach Niemcy robili taki trik, żeby więcej wody się zebrało i efekt był lepszy ku uciesze turystów...

A co do nurkowania, to jak było mało wody ostatnio, udalo mi się wejsć po skałach do srodkowego kotła i wyłowiłem aparat...:)

Za głęboko nie było, ale musiałem się pod wodą jednak cały schować...

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości