Pierwszy raz w Karkonoszach

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

basia
Spacerowicz
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 24, 2008 4:36 pm
Lokalizacja: z gór

Pierwszy raz w Karkonoszach

Postautor: basia » sob maja 24, 2008 4:42 pm

Witam,

wybieram się po raz piewszy w Karkonosze, mam zamiar spędzić tam 3 pełne dni.
Czy moglibyscie polecić mi szlaki, naturalnie poza klasyką - szlakiem Szklarska- Karpacz?
PS: czy można "zrobić" go w jeden dzień w 10-11h?

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
Basia.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » wt maja 27, 2008 8:44 am

Szlak grzbietowy można zrobić w jeden dzień - wszystko zależy od kondycji i tego czy wjeżdża się wyciągiem czy nie:)
Wycieczki piesze, rowerowe i innej atrakcje? - zapraszam do serwisów prowadzących to forum.
basia
Spacerowicz
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 24, 2008 4:36 pm
Lokalizacja: z gór

Postautor: basia » wt maja 27, 2008 3:11 pm

Cieslak pisze:Szlak grzbietowy można zrobić w jeden dzień - wszystko zależy od kondycji i tego czy wjeżdża się wyciągiem czy nie:)
Wycieczki piesze, rowerowe i innej atrakcje? - zapraszam do serwisów prowadzących to forum.


Dzięki,

nie, chciałam wszystko przejsć na nogach :)
Rower jest swietny, niestety nie przetransportuję go aż tam z moich stron.
Poza tym - założyłam , że chcę pochodzić tez po G. Izerskich i trasę Karpacz-Przesieka-Szklarska. No ciekawe czy dam radę w 4-ry dni... :)
waterlo
Odznaka Popularna
Posty: 98
Rejestracja: wt lut 27, 2007 10:42 am
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: waterlo » wt maja 27, 2008 8:11 pm

Moim zdaniem wyciąg nie jest potrzebny
Góry Izerskie to wspaniały pomysł i naprawdę zachęcam nawet od tego zacząć a przynajmniej skoro ma to być pierwsze spotkanie na pewno o tym nie zapomnieć natomiast odrzucam pomysł przejscia trasy Szklarska Poręba-Przesieka-Karpacz zwłaszcza jesli ma to być szlakiem żółtym tej przyczyny że nie jest on ciekawy zwłaszcza jak na pierwszy raz i taką małą ilosć dni:) Pozdrawiam i życzę udanej wędrówki
basia
Spacerowicz
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 24, 2008 4:36 pm
Lokalizacja: z gór

Postautor: basia » wt maja 27, 2008 8:19 pm

waterlo pisze:Moim zdaniem wyciąg nie jest potrzebny
Góry Izerskie to wspaniały pomysł i naprawdę zachęcam nawet od tego zacząć a przynajmniej skoro ma to być pierwsze spotkanie na pewno o tym nie zapomnieć natomiast odrzucam pomysł przejscia trasy Szklarska Poręba-Przesieka-Karpacz zwłaszcza jesli ma to być szlakiem żółtym tej przyczyny że nie jest on ciekawy zwłaszcza jak na pierwszy raz i taką małą ilosć dni:) Pozdrawiam i życzę udanej wędrówki


Aha, a gdybym tak poszła szlakiem zielonym i zahaczyła o Chojnik?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 28, 2008 8:43 am

basia pisze:Aha, a gdybym tak poszła szlakiem zielonym i zahaczyła o Chojnik?


Zielony jest atrakcyjny, ale za Chojnikiem i Jagniątkowem i tak wejdziesz na żółty do Szklarskiej, który faktycznie jest nudnawy (długa lesna droga bez widoków). Z Karpacza polecałbym raczej jakąs rundkę typu Karpacz - Kaplica sw. Anny - Sosnówka - Podgórzyn - Zachełmie - Chojnik - Jagniątków - Przesieka - Borowice - Karpacz... nie wiem, czy nie za długa :)
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » śr maja 28, 2008 9:31 am

Ale zamiast wchodzić na żółty w Jagniątkowie można isć dalej zielonym - przez Grzybowiec do Michałowic, zajrzeć na Złoty Widok - i pójsć dalej do Szklarskiej. A odcinek wzdłuż Kamiennej jest malowniczy. I od razu można zobaczyć wodospad Szklarki i tu zmienić szlak na czarny, bo zielonym dalej się nie da.
info-KPN
W związku z osunięciem się dużego bloku skalnego i mozliwoscią osunięcia się następnych bloków skalnych zostaje zamknięty do odwołania szlak zielony do wodospadu Szklarki na odcinku od "Bazy pod Ponurą Małpą" do mostu nad rzeką Kamienna.

A odcinek Karpacz-Przesieka można przejsć żółtym - wg mnie na tym odcinku jest ciekawszy niż zielony.

A w Górach Izerskich polecam Chatkę Górzystów i omlety oraz Orle i racuchy :)
basia
Spacerowicz
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 24, 2008 4:36 pm
Lokalizacja: z gór

Postautor: basia » śr maja 28, 2008 6:01 pm

Dzięki za pomoc obojgu :)
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr maja 28, 2008 8:02 pm

O tak. Omlety w Chatce warte są wysiłku dotarcia tam o każdej porze roku. Ja zawsze zasuwam tam na biegówkach... eh, slinka mi aż cieknie na samą mysl :)
Z Karpacza do Przesieki polecam jednak trasę nie żółtym, a drogą Chomontową - wspaniałe widoki na Borowice, Kotlinę Jeleniogórską i kawał Sudetów. Po zejsciu do Drogi Sudeckiej należy ją przeciąć i isć nieoznakowaną lesną drogą prosto, aż do skrzyżowania ze szlakiem żółtym (na szlaku w lewo). Tuż przed Przesieką warto oczywiscie odbić na chwilę w prawo, w dół do wodospadu Podgórnej... co ja piszę - warto - należy odbić! :)
Szlak żółty z Karpacza do Przesieki jest najpierw błotnisty (między Rówienką a Drogą Chomontową) a potem bardzo stromy i kamienisty do Borowic (w dół oczywiscie). Dlatego za nim nie przepadam, ale może wynika to ze "skrzywienia rowerowego", w którym błoto odgrywa nieco większą rolę negatywną niż w wędrówkach pieszych :)
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » czw maja 29, 2008 8:22 am

Własnie te przeszkody są fajne na żółtym- nie można się nudzić :)
Trasa Drogą Chomontową jest dobra na rower, rolki albo narty biegowe. Ale chodzenie tamtędy jakos mnie nie pociąga - najpierw asfalt, potem lesna droga.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw maja 29, 2008 12:24 pm

No fakt - to zależy od tego co się lubi bardziej - piękne widoki czy przeszkody w terenie:)
waterlo
Odznaka Popularna
Posty: 98
Rejestracja: wt lut 27, 2007 10:42 am
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: waterlo » czw maja 29, 2008 1:26 pm

Zawłaszcza że basia po raz pierwszy jedzie w Karkonosze więc nie liczą sie trudnosci przejsć a raczej rzeczy które może zobaczyć w tak krótkim czasie a żółty jest po prostu nudny i traktowany raczej jako łącznik pomiędzy miejscowosciami albo szlakami
basia
Spacerowicz
Posty: 5
Rejestracja: sob maja 24, 2008 4:36 pm
Lokalizacja: z gór

Postautor: basia » czw maja 29, 2008 2:55 pm

waterlo pisze:Zawłaszcza że basia po raz pierwszy jedzie w Karkonosze więc nie liczą sie trudnosci przejsć a raczej rzeczy które może zobaczyć w tak krótkim czasie a żółty jest po prostu nudny i traktowany raczej jako łącznik pomiędzy miejscowosciami albo szlakami


Żółty-zielony-zółty-zielony..., chyba spać nie pójdę, bo będę miała przed oczyma te dwa kolory ;)
Dzięki wielkie, z nosem przy mapie i wziąwszy pod uwagę wasze sugestie stwierdziłam, że chyba na początek jednak zielony :), dzięki za pomoc i zrozumienie.

Basia
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » czw maja 29, 2008 5:56 pm

waterlo pisze:Zawłaszcza że basia po raz pierwszy jedzie w Karkonosze więc nie liczą sie trudnosci przejsć a raczej rzeczy które może zobaczyć w tak krótkim czasie a żółty jest po prostu nudny i traktowany raczej jako łącznik pomiędzy miejscowosciami albo szlakami


Chyba nieco przesadzacie z tą "nudnoscią" i "łącznikowscią" żółtego szlaku - po drodze:

- wodospad Jodłówki
- Borowice :happy7:
- teren obozu
- wodospad Podgórnej
- Chybotek
- Jagniatków (ładny kosciołek, skałki Kotliska)
- Grzybowiec
- Cicha Dolina z ruinami najstarszej huty szkła i sztolniami z czasów II wojny
- Piechowice
- Zbójeckie Skały, w pobliżu sztolnie po kopalni pirytu
- Zakręt Œmierci
- Wyskoki Kamień

Na szlaku nie ma przepasci i zbyt wiele widoków (choć znalazłoby sie kilka) ale jak widać jest wiele ciekawych miejsc.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw maja 29, 2008 7:12 pm

a no tak, jesli to ma być żółty do samej Szklarskiej to ok. Ja miałem cały czas w głowie, że od Jagniątkowa idziemy Drogą pod Reglami... własciwie nie wiem dlaczego - może dlatego, że to najkrótsza droga i wydaje mi się oczywistą. Jednak spojrzenie "rowerowe" na Karkonosze może mieć minusy :)

Wróć do „Relacje i planowane wyprawy w góry”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości