Likier Karkonoski

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw paź 11, 2007 9:09 pm

Dobre i to, chociaż myslę, że to zajęcie wystarczyłoby Ci na pół etatu, poranne pół etatu mogłoby być jakies inne, co?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » czw paź 11, 2007 10:03 pm

No niech będzie, ale tylko poranne! ;)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » sob kwie 04, 2009 8:55 am

Wczoraj kupiłem butelkę likieru Echt Stonsdorfer i wspólnie z małżonką dokonalismy organoleptycznej analizy porównawczej z Becherovką i Jägermeister. Na analizach znamy się bardzo dobrze, bo oboje jestesmy absolwentami Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Wnioski z analizy zostaną wykorzystane przy dalszych pracach nad własną recepturą likieru karkonoskiego. Na tym etapie mogę zdradzić, że moim zdaniem Echt Stonsdorfer jest zanadto anyżkowy i ta nuta niepotrzebnie przebija inne. Dorota uważa, że Echt Stonsdorfer ma bardzo swieży zapach, to dzięki owocom i nie jest za słodki.

Muszę zamiescić tu kilka sprostowań do wczesniejszych postów, niestety te błędy są potem powielane, np. na stronie gminy Podgórzyn: http://www.podgorzyn.pl/turystyka/infor ... niszow.htm

1. "Wynajął on budynek na cele gorzelni..."

Wynajął on istniejący w Staniszowie browar.

W 1850 r. Chrystian Gottlieb Koerner przekazał Gorzelnię Staniszowską synowi Wilhelmowi.

2. "Nic więc dziwnego, że dosć szybko produkcję Echt Stondorfer'a musiano przeniesć z niewielkiego Gesellschaftshaus w Staniszowie do Jeleniej Góry. Wybrano lokalizację przy dzisiejszej ul. Wolnosci 150 (przez wiele lat zaplecze techniczne JPBM)."

Nie było to tak szybko, bo dopiero w 1868 roku, czyli po 58 latach.
Nie do Jeleniej Góry, tylko do Cunnersdorf (Kunice), dzisiaj w obrębie Jeleniej Góry.

3. "Co ciekawe, likier jest nadal produkowany, tyle, że w Niemczech. Na etykiecie butelki Echt Stonsdorfer'a jest przedstawiona jego dawna jeleniogórska wytwórnia. Na etykiecie znalazło się jednak pewne przekłamanie – jeleniogórska wytwórnia Echt Stonsdorfer'a pokazana jest na tle Karkonoszy ze Œnieżką, gdy w rzeczywistosci Œnieżka jest dokładnie po przeciwnej stronie, cóż – takie są prawa marketingu... "

To jest nieprawda - na etykiecie jest widok dawnej wytwórni w Cunnersdorf (obecnie JG, ul. Wolnosci 150), w kierunku południowo-zachodnim, a w tle jest pasmo Karkonoszy, ale nie ma Œnieżki, tylko ja rozpoznaję od lewej: Chojnik, Wielki Szyszak i Łabski Szczyt, czyli wszystko się zgadza i o tych prawach marketingu można zapomnieć.

Dalsza historia likieru:
1872 - Wilhelm Junior Koerner przejmuje przedsiębiorstwo.
1900 - włascicielem jest Otton Stabrin.
1910 - 100-letnie urodziny likieru; powstaje w Berlinie duże przedstawicielstwo generalne.
1950 - Otton i Herbert Stabrin przesiedlają się z Kunic do Hamburga.
1957 - nowa gorzelnia w holsztyńskim Harksheide.
1997 - przejęcie firmy przez Dethleffsen GmbH & Co.
1998 - przejęcie firmy przez Berentzen Gruppe AG.

4. "Jak twierdzą niektórzy Echt Stonsdorfer Smakuje trochę jak czeska Beherovka, jednak bez namysłu dodają, że jest od niej znacznie lepszy... i bardzo słodki."

Po pierwsze Becherovka piszemy z "ch", od nazwiska Jan Becher.
Po drugie - czy jest lepszy, to rzecz gustu - Becherovka jest bardziej miodowo-korzenna i koloru słomkowo-żółtego, a Echt Stonsdorfer zawiera sok jagodowy, jest bardziej ziołowo-owocowy z wyraŸnym zapachem anyżu i mięty i jest koloru czerwono-brązowego.

5. "Żal tylko, że likieru nie można obecnie kupić w Polsce (chociaż chodzą plotki, że ta sytuacja może się zmienić)."

To się zmieniło - wczoraj kupiłem Echt Stonsdorfer - za butelkę 0,7 l zapłaciłem 50 zł.
Dla porównania - Becherovka 0,5 l w Czechach kosztuje ok. 20 zł, a Jägermeister 0,35 l w Czechach kosztuje ok. 33 zł.

Obecnie pogłębiam wiedzę laboranta i gromadzę surowce korzenno-ziołowe do testów nad swoją recepturą likieru karkonoskiego. Jak będę miał pierwsze sensowne rezultaty, to zaproszę na degustację :)

Wiem, że autorzy strony Podgórzyn oraz pracownicy Działu Promocji Gminy zaglądają na tutejsze forum, tylko się czają, nie rejestrują i nie wychodzą z krzaczorów - bardzo ich proszę o poprawienie zawartosci strony www.podgorzyn.pl w częsci dotyczącej likieru Echt Stonsdorfer.
Załączniki
Etykieta-Echt_Stonsdorfer.jpg
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » sob kwie 04, 2009 8:58 pm

Bardzo dziękujemy za profesjonalną analizę organoleptyczo - porównawczą popartą wiedzą historyczną. Korekta i aktualizacja tekstu jest już w serwisie www.podgorzyn.pl Czaiłem się na Stondorfera od dłuższego czasu. Gdzie można go kupić? Dowiedziałem sie, że jest jakis sklep w Zgorzelcu, który tym handluje, ale może jest cos bliżej? Nie lubię słodkich likierów, ale regionalny patriotyzm nakazuje mi spróbowania. Czego się nie robi z miłosci dla regionu! ;)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » sob kwie 04, 2009 9:27 pm

My możemy spróbować nawet dzisiaj :)
Awatar użytkownika
Anna Maria
Odznaka Mała Srebrna
Posty: 151
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Anna Maria » pt kwie 17, 2009 5:28 pm

Witam !!
http://www.karkonosze.ws/likier_stanisz ... l_477.html
ciekawy art. i ciekawa cena za trunek... :iconbiggrin:
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz kwie 19, 2009 8:32 pm

Rozpocząłem produkcję likieru wg własnej receptury. Za kilka miesiący powinien być gotowy do spożycia...

mgr inż. chemik TŁ
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw wrz 10, 2009 2:59 pm

całkiem się udał... pierwszy raz w życiu mam cos swojego na DOŻYNKI.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » sob lis 28, 2009 12:35 pm

Borowice.pl pisze:Hmmm... a może założymy mikrobrowar i wytwórnię likierów? :sign10:

(zanim napiszecie swoją odpowiedŸ ostrzegam: uważajcie na moje pomysły, bo jestem dosć konsekwentny)


Cieslak pisze:Za to jakis wewnętrzy głos mówi mi, że podołałbym roli pełnoetatowego degustatora. W końcu ktos musi sprawdzać jakosć likieru :D


Na razie na pełny etat Cię nie zatrudnię, ale mieliscie już okazję trochę potestować, a i kolejne dwa warianty dojrzewają do konsumpcji...
Awatar użytkownika
Sylwester
Odznaka Duża Złota
Posty: 664
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 10:05 am
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postautor: Sylwester » sob lis 28, 2009 8:02 pm

hmm, cóż powiedzieć, może jedynie to, że ja zawsze byłem Twoim przyjacielem :P
ps. nr telefonu nie zmieniłem /jakby co/
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » ndz lis 29, 2009 9:23 am

UWAGA! NAJWYŻSZY CZAS NA KOLEJNE SPOTKANIE FORUMOWICZÓW W REALU!

Pod koniec grudnia w Borowicach nr 38 odbędzie się zebranko degustatorów Likieru Karkonoskiego - szykujcie ZMYSŁY!

Małgosia i Sylwek - oczywiscie liczę i na Was!
Julia, Cieslak, Gawe z małżonką, Anna Maria, arkuba, waterlo, Anunti i pół Przesieki
Sławek i Anka z Warszawy
Lech, Ania z Poznania i sirand z Wielkopolski
Przemek, wkarkonosze, Docent, m_ajk, olo, KornelO, Logan, Artur, bondido zDolnego Œląska

Można zabrać osoby towarzyszące.

Wstępnie proponuję termin 27.12.2009, ale mogę jeszcze zmodyfikować w zależnosci od Waszych możliwosci. Piszcie co komu pasuje... wszystkich proszę o wczesniejszy kontakt i wstępne deklaracje ilosci osób.
Awatar użytkownika
Sylwester
Odznaka Duża Złota
Posty: 664
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 10:05 am
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postautor: Sylwester » ndz lis 29, 2009 9:57 am

Dzięki, bardzo chętnie :) liczę też, że w którą grudniową sobotę uda się ustawić na jakie browarne spotkanie
Awatar użytkownika
m_ajk
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 259
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 9:56 pm
Lokalizacja: Cieplice / Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: m_ajk » pn lis 30, 2009 7:39 am

Borowice.pl pisze:UWAGA! NAJWYŻSZY CZAS NA KOLEJNE SPOTKANIE FORUMOWICZÓW W REALU!

Pod koniec grudnia w Borowicach nr 38 odbędzie się zebranko degustatorów Likieru Karkonoskiego - szykujcie ZMYSŁY!

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie.
Borowice.pl pisze:m_ajk [...] zDolnego Œląska

no, ostatnio to raczej z Łodzi :(
Borowice.pl pisze:Wstępnie proponuję termin 27.12.2009, ale mogę jeszcze zmodyfikować w zależnosci od Waszych możliwosci. Piszcie co komu pasuje... wszystkich proszę o wczesniejszy kontakt i wstępne deklaracje ilosci osób.

Wg wszelkich znaków na niebie i ziemi jesli w ogóle zajedziemy do JG, to gdzies w okolicach 29 grudnia, więc niestety chyba będziemy musieli obejsć się ze smakiem...
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn lis 30, 2009 10:04 am

A do kiedy będziecie?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn lis 30, 2009 11:13 am

Ma się rozumieć, że wstępnie się na to piszę :)

Wróć do „Sprawy regionu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości