Karkonoskie zagadki vol 3

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » wt paź 19, 2010 11:21 am

FourtyFour pisze:No tak... Nie znam tej okolicy, miejsca nie widziałem, ale mogłem się domyslić, czego szukać... No cóż, w Czarnej Wodzie koło Zaclerza przekroczył granicę Jan Amos Komeński, opuszczając Czechy i udając się w towarzystwie Krystyny Poniatowskiej do Leszna, gdzie skorzystał z gosciny Rafała Leszczyńskiego obejmując funkcję profesora miejscowego gimnazjum, a potem dalej do Anglii, Siedmiogrodu, Szwecji i ostatecznie Amsterdamu. Jesli na zdjęciu Lecha jest ten pomnik, to został odsłonięty w 1970 r w 300 rocznicę smierci, a w uroczystosc brała udział p. Ingeborg Jaschke krewna "nauczyciela narodów".
Brawo! To jest ?serná Voda. Komensky spędził w Lesznie sporą częsć swego żywota, opracował nawet podręczniki do języka polskiego (byl żonaty z Polkami - Magdaleną Wizowską a po jej smierci z Janą Gajusową), był współzałożycielem gimnazjum w Sierakowie razem z Krzysztofem Opalińskim itd. Pomnik stoi przy samej granicy, tuż przy zarastającym polskim zielonym szlaku prowadzącym z Grzbietu Lasockiego do Lubawki. Niestety przewodnik sudecki, którego wynajęła kiedys moja koleżanka dla swojej wycieczki szkolnej, m.in. po to by im cos ciekawego pokazał i opowiedział, nie zdołał ich tam zaprowadzić i zabłądził gdzies na wysokosci Jarkowic. Miała okazję zobaczyć to miejsce dopiero na naszej imprezie klubowej. Twoja kolej na następną zagadkę.
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt paź 19, 2010 12:08 pm

Dobrze... spróbuję, choć przeglądając poprzednie strony widze, że poziom zagadek bywa oniesmielający.
Na jakiejż to karkonoskiej rzece możemy podziwiać taki oto wodospad?
Załączniki
DSC01234.JPG
?
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » wt paź 19, 2010 1:12 pm

FourtyFour pisze:Na jakiejż to karkonoskiej rzece możemy podziwiać taki oto wodospad?
Nie czasami na Myi?
Pozdrawiam



Lech Rugała



Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt paź 19, 2010 1:47 pm

Zdecydowanie nie... Z podpowiedzią poczekajmy do wieczora...
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » wt paź 19, 2010 8:46 pm

Rzeka Łaba, przy niebieskim szlaku w kierunku Spindlerovego Mlyna?
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt paź 19, 2010 11:01 pm

Dokładnie! Tzw. "mały wodospad" Łaby. Duży... wiadmo, gdzie jest, prawda?
To jeszcze jedna zagadka... Tym razem trochę przewrotna...
Gdzie zrobiłem te smutne zdjęcia?
Załączniki
uuu.JPG
własciwie - nie wiem, czy trudnobędzie zgadnąć...
uuu1.JPG
... i tak... dla rozwiania wątpliwosci.. BądŸ spowodowania jeszcze większych...
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » śr paź 20, 2010 7:47 am

Okolice żółtego szlaku od Strzechy Akademickiej w kierunku Karpacza, czyli dawny tor saneczkowy. Wygląda to na legalną? wycinkę na terenie KPN-u. Na dal;szym planie widoczna Polana.
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » śr paź 20, 2010 8:01 am

Jednak nie...
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » śr paź 20, 2010 9:32 pm

Rozwiązanie zagadki:
Zdjęcia zrobiłem w ostatni weekend na zielonym szlaku pomiędzy Odrodzeniem, a Pielgrzymami. To co widać w tle, to zbocza albo Ptasiaka, albo raczej Suchej Góry i jej skłon do Doliny Podgórnej...
Żeby nie było wątpliwosci - szlak w całosci wiedzie w obrębie Parku Narodowego. Dłuzyce (kilkadziesiąt sztuk) nie są wiatrołomami, tylko zostały wycięte i okorowane. Przypuszczam, że nabite znaki "cechowe" swiadczą o przeznaczeniu ich do zwiezienia i sprzedaży.
Hmmm... Umówmy się, że z pewnoscią podyktowane jest to WAŻNYMI WZGLĘDAMI WYNIKAJĽCYMI Z POTRZEBY OCHRONY DRZEWOSTANU... Z pewnoscią jest jakies racjonalne wytłumaczenie faktu, że wiatrołomy się pozostawia, swierki ubumarłe bądŸ częsciowo połamane się zostawia, a zdrowe się wycina i przeznacza do tartaku...
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt paź 22, 2010 7:20 am

FourtyFour pisze:Z pewnoscią jest jakies racjonalne wytłumaczenie faktu, że wiatrołomy się pozostawia, swierki ubumarłe bądŸ częsciowo połamane się zostawia, a zdrowe się wycina i przeznacza do tartaku...

W każdym razie warto zapłacić wstęp do KPNu, żeby dowiedzieć się czegos na temat gospodarki lesnej i życia drwali - może to taka KPNowska scieżka dydaktyczna ;)
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » pt paź 22, 2010 11:20 am

Wolę Stachurową "Siekierezadę" i Tymowe "Rozmowy..." - z KPNem koresponduję mailowo i nie mogę doczekać się odpowiedzi na kilka waznych pytań...
P.S. Na teren KPNu wszedłem od czeskiej strony - nie było kas po drodze, żeby zapłacić... Wprost rozpaczam...

Proszę o kolejne zagadki :hello2: !
Awatar użytkownika
KornelO
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 333
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 9:58 pm
Lokalizacja: Spod Karkonoszy
Kontaktowanie:

Postautor: KornelO » pt paź 22, 2010 2:44 pm

To ja mam zagadkę. Co to za miejscowosć? :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » pt paź 22, 2010 2:53 pm

KornelO pisze:To ja mam zagadkę. Co to za miejscowosć? :)
Obrazek
Ale też zagadka. Ten widok na Œnieżne Kotły to jest chyba na co drugiej widokówce z pozdrowieniami ze Szklarskiej Poręby.
Pozdrawiam



Lech Rugała



Obrazek
Awatar użytkownika
KornelO
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 333
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 9:58 pm
Lokalizacja: Spod Karkonoszy
Kontaktowanie:

Postautor: KornelO » pt paź 22, 2010 4:38 pm

Lechu, może dla Ciebie żadna to zagadka, ale ja nie kupuję widokówek i zobaczyłem to zdjęcie pierwszy raz dopiero wczoraj. :)
W polsko- niemiecko- angielskojęzycznym folderze
Obrazek

Obrazek
Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » pt paź 22, 2010 10:09 pm

Ależ zagadka jest przednia!!!!

Otóż prawidłowa odpowiedŸ brzmi, że TAKIE miasto w TAKI sposób nie istnieje. Oczywiscie dół zdjęcia (ul. Jednosci Narodowej i widoczna Poczta, Bank Zachodni, Apteka, restauracja Polonia, a nawet sklep mięsny z różową swinką) funkcjonują w Szklarskiej Porębie jednak za cholerę z parkingu pod dawnym hotelem Karkonosze nie widać w taki sposób Œnieżnych Kotłów :D:D:D. Fotomontaż jest żenująco zabawny :D

Reprodukcja została zmajstrowana na zdjęciu p. Zygmunta Trylańskiego.

http://www.szklarskaporeba.pl/it/grafik ... nski/1.htm

Nawet zaparkowany po lewej samochód jest ten sam! :D

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości