Karkonoskie zagadki vol 3

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak, wkarkonosze

FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » pt paź 22, 2010 11:00 pm

Tym razem proponuję dwa pytania...
1. CO jest na zdjęciu?
2. (Mam swiadomosć, że dla osób spoza Kotliny Jeleniogórskiej na 99% "niezgadywalne") GDZIE zrobiłem to zdjęcie ;) ?

P.S. Polecam "przymrużenie oka" :)
Załączniki
DSC01282-1.jpg
Mam nadzieję, że odblask z okna szopki Was nie zmyli... ;)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » sob paź 23, 2010 12:44 pm

To jest chyba Prinz-Heinrich-Baude nad Wielkim Stawem.

Zdjęcie starej widokówki zrobiłes w domu :)
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » sob paź 23, 2010 5:56 pm

:D
Schronisko Księcia Henryka (na zdjęciu) przetrwało wojnę i jeszcze przez jakis czas mieszkał w nim własciciel z synami. Spłonęło (zostało podpalone) w niewyjasnionych do dzis okolicznosciach) w 1946 roku, słyszałem plotkę, że OOP się tym faktem (co najmniej) nie zmartwił...

OdpowiedŸ na pytanie drugie (oczywiscie mam nadzieję, ze została potraktowana jako żart!) jest jeszcze bardziej zaskakująca - tak, zrobiłem zdjęcie reprodukcji widokówki. Reprodukcja ta, oprócz jeszcze kilku innych wisi - w barze w jeleniogórskim TESCO... co uznałem za sympatyczne...
Poniżej inny przykład elementu scenograficznego, na którym możemy zawiesić oko czekając, aż przestygną nam pierogi :)
Załączniki
DSC01281.JPG
Trzeba przyznać - widok "karkonoski serdecznie"... Ech, szaty rozdzierać by próżno...
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » sob paź 23, 2010 6:43 pm

FourtyFour pisze: Fotomontaż jest żenująco zabawny
I w dodatku niedopracowany, co można zauważyć choćby w "lesie rosnącym na dachu".

Obrazek
Pozdrawiam

Lech Rugała

Obrazek
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » wt paź 26, 2010 7:52 am

To może następna zagadka? Co to jest?
Załączniki
IMG_5290.JPG
Pozdrawiam



Lech Rugała



Obrazek
Awatar użytkownika
Anka
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 347
Rejestracja: ndz mar 04, 2007 8:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anka » wt paź 26, 2010 12:38 pm

Napis łaciński na cokole pomnika sw. Jana Nepomucena stojącego obok mostu na Kamiennej w Cieplicach.
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt paź 26, 2010 1:03 pm

A otóż to ten kamień u stóp Nepomuka w Ciepłowodach, co go z piaskowca Comes Gurowski - Gente Polonus ukuć kazał?
O masz... i się za długo zastanawiałem... :D
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » wt paź 26, 2010 2:31 pm

FourtyFour pisze:A otóż to ten kamień u stóp Nepomuka w Ciepłowodach, co go z piaskowca Comes Gurowski - Gente Polonus ukuć kazał?
To nie wszystko, co na ten temat warto wiedzieć. Warto nie tylko wiedzieć, że na ten kamień czyli cokół pomnika i na jego fundatora zwróciła już uwagę Marianna z Malinowskich Jasiecka w swoich zapiskach z podróży do Cieplic w 1895 roku, o których wspomniałem w innym wątku . Warto przypomnieć, że fundatorem był Wielkopolanin - Rafał Gurowski, a nie "niejaki Górowski" - jak nadal powtarzają za Steciem autorzy współczesnych przewodników, a przewodnicy sudeccy oprowadzający wycieczki wolą rozwodzić się na temat kunsztu Leonarda Webera ze Œwidnicy, w którego warsztacie miał powstać ten pomnik, niż zaciekawić turystów jednym z nielicznych w regionie zachowanych poloników i osobą jego fundatora.

Obrazek

Więcej na ten temat w moim artykule na stronie => http://www.ksp.lanet.wroc.net/gurowski.htm
Pozdrawiam



Lech Rugała



Obrazek
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » wt paź 26, 2010 3:16 pm

Alesmy zgadli, prawda? Zagadka, choć w częsci, zaliczona?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt paź 26, 2010 3:41 pm

Ja Cię pochwalę = BARDZO DOBRZE!
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » wt paź 26, 2010 7:33 pm

Lech pisze:Warto przypomnieć, że fundatorem był Wielkopolanin - Rafał Gurowski, a nie "niejaki Górowski" - jak nadal powtarzają za Steciem autorzy współczesnych przewodników, a przewodnicy sudeccy oprowadzający wycieczki wolą rozwodzić się na temat kunsztu Leonarda Webera ze Œwidnicy

To dobrze, że przewodnicy mówią o Weberze, bo już się bałam, że Lechu usłyszał jak którys z bandy wyłydzaczy haraczy mówił Gurowski przez "ó" zamiast przez"u" ;)
Awatar użytkownika
Lech
Odznaka Mała Złota
Posty: 210
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:28 am
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Lech » wt paź 26, 2010 7:57 pm

Hanus pisze:
Lech pisze:Warto przypomnieć, że fundatorem był Wielkopolanin - Rafał Gurowski, a nie "niejaki Górowski" - jak nadal powtarzają za Steciem autorzy współczesnych przewodników, a przewodnicy sudeccy oprowadzający wycieczki wolą rozwodzić się na temat kunsztu Leonarda Webera ze Œwidnicy
To dobrze, że przewodnicy mówią o Weberze, bo już się bałam, że Lechu usłyszał jak którys z bandy wyłydzaczy haraczy mówił Gurowski przez "ó" zamiast przez"u" ;)
W ich przypadku na jedno wychodzi przez "u" czy przez "ó", skoro zamiast wymienić imię mówią "niejaki". Znaczy to, że nie mają pojęcia kim był ów fundator i jednoczesnie autor wierszowanej inskrypcji. Ciekawe, że o Weberze nie powiedzą "niejaki", tak jakby warsztat, gdzie wykonuje się pomniki, był ważniejszy od zleceniodawców i celów jakie przyswiecają ich stawianiu. A teraz ad meritum: zamiast szukania argumentów na usprawiedliwienie czyjejs ignorancji lepiej cierpliwie poczekać aż ci, co ją odgadnęli, wrzucą następną zagadkę.
Pozdrawiam



Lech Rugała



Obrazek
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » wt paź 26, 2010 8:46 pm

Nie szukam żdadnych argumentów, ale chyba poszukam Twojego podsłuchu po cieplickim Nepomucenem ;)
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » wt paź 26, 2010 8:47 pm

Nie szukam żdadnych argumentów, ale chyba poszukam Twojego podsłuchu po cieplickim Nepomucenem ;)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt paź 26, 2010 8:59 pm

ale najpierw jak zgadną Twoją zagadkę, to ich pochwal i napisz: BARDZO DOBRZE :hello2:

Wróć do „Turystyka w Karkonoszach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości