Monografia Przesieki

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

janusz
Odznaka Popularna
Posty: 56
Rejestracja: wt paź 12, 2010 8:16 pm
Lokalizacja: z nizin

Postautor: janusz » pt paź 15, 2010 6:27 pm

Cieslak pisze:Kilka dni temu książka pojawiła się na bazarze serwisu naszesudety.pl
http://www.naszesudety.pl/bazar/?p=prod ... oduct=1454

Wyrazy uznania !
Mam pytanie - czy uwzględniłes w monografii działalnosć Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, tego dawnego?
Janusz
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pn paź 18, 2010 7:09 pm

Jest tekst o przewodnictwie górskim w Przesiece, o RGV, DTTK, PTTK, ale o PTT nie. Chodzi o okres od końca wojny do 1950r?
janusz
Odznaka Popularna
Posty: 56
Rejestracja: wt paź 12, 2010 8:16 pm
Lokalizacja: z nizin

Postautor: janusz » śr paź 20, 2010 10:54 pm

Cieslak pisze:Chodzi o okres od końca wojny do 1950r?

Tak - o Polskie Towarzystwo Tatrzańskie istniejące do 16 grudnia 1950 roku.
Na terenie Sudetów pomiędzy Dolnosląskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym a Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym.
W dniu 15 grudnia 1945 roku DTTK zostało wchłonięte przez PTT.
Dorobek organizacyjny i gospodarczy DTTK przejął Dolnosląski Oddział PTT w Jeleniej Górze.
Janusz
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt paź 22, 2010 7:15 am

Zanotowane - jesli będzie kiedys drugie wydanie, to poszperam wczesniej też w tym temacie odnosnie Przesieki :) Albo nawet wczesniej poszperam i to co znajdę dodam do przesieka.pl Jesli ktos ma ciekawostki związane z Przesieką i PTT, to wysyłajcie - chętnie je umieszczę na przesieckiej stronie.
janusz
Odznaka Popularna
Posty: 56
Rejestracja: wt paź 12, 2010 8:16 pm
Lokalizacja: z nizin

Postautor: janusz » pt paź 29, 2010 8:08 pm

W Informatorze turystycznym PTT z 1948 roku Władysław Krygowski pisze o uruchamianiu schroniska na przełęczy Szpindlerowskiej (Przesieckiej; Jugendkammhaus Rübezahl) z dojazdem tramwajem do Matejkowic.
Pewnie chodzi o "Odrodzenie" - z dojazdem tramwajem :iconbiggrin:
Janusz
Tomasz
Spacerowicz
Posty: 6
Rejestracja: czw maja 07, 2009 6:34 pm
Lokalizacja: Legnica

Postautor: Tomasz » czw lis 11, 2010 7:01 am

Monografie Przesieki zakupiłem i przeczytałem, pochwale tu autora za swietnie opisanie "mojej" ukochanej Przesieki. Jest tu wszystko co powinien wiedzieć każdy odwiedzający Przesiekę, aby móc cokolwiek o niej powiedzieć. Będąc dosć częstym gosciem na stronie przesieka.pl i dzięki jej i obecnej monografi mogłem się zapoznać z historię tej urokliwej miejscowosci. Wiedza jaką posiada autor jest imponująca.

PS
Często bywamy w Przesiece zawsze w D.W. ZORZA, ostatnio jak był Pan w osrodku zbierając informację potrzebne do aktualizacji strony i kiedy żona powiedziała, że własnie Pan był, wielce żałowałem, że nie moglismy chwili porozmawiać, ale może innym razem.
Jeszcze raz gratulcje i podziękowania za monografię Przesieki.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » ndz lis 14, 2010 10:45 am

Dzięki za miłe słowa :) Faktycznie niewiele brakowało, żebysmy się spotkali. Dajcie znać, przed następnym przyjazdem do Przesieki - Zorzę mam tuż za miedzą, więc pewnie uda się spotkać.
Sambor
Spacerowicz
Posty: 13
Rejestracja: pt gru 18, 2009 1:44 pm
Lokalizacja: Szczecin

Mniamniusnosci ten przewodnik

Postautor: Sambor » wt lis 23, 2010 7:39 pm

Witam.

Kupiłem i przeczytałem... dwa razy... ;)
Chciałem podziękować za swietną publikację. Mamy z Żoną wielką radochę czytając i rozpoznając domy obok których tak wiele razy przechodzilismy. Poznalismy też kilka miejsc w których nigdy nie bylismy... czyli wiemy już gdzie będziemy spacerować przy nastepnej wizycie. Przykładowo zupełnie nie wiedzielismy, ze było kąpielisko! Mimo, że jechałem Doliną Czerwienia kilka razy to nigdy nie zauważyłem pozostałosci po nim. Stare fotografie kapitalne i tylko szkoda, że nie ma ich więcej.... Zdjęcie tramwaju w szczerym polu i nad stawem, jadącego do Podgórzyna - bezcenne ;)
Czy wiadomo jak dokładnie przebiegała trasa tramwajowa?
Napisał Pan, że droga na Odrodzenie jest najbardziej stromą wyasfaltowaną drogą w Polsce... czy wiemy jakie ma nachylenie? Ile %? Byłem tam co prawda ale bez poziomicy i miarki :)

Może skoro już zdecydowałem się napisać posta to kilka słów o mnie i moja przesiecka historia....
Dawno, dawno temu bo w roku 1977 roku byłem na kolonii w Zachełmiu. Jedna z wycieczek prowadziła przez Przesieke... No dobra, przyznam, że wiele nie pamiętam ale cos musiało być na rzeczy bo wiele lat póŸniej w roku 2003, kiedy szukałem jakiejs fajnej miejscowosci w tym rejonie i kiedy trafiłem na przesieka.pl to już wiedziałem gdzie pojadę. Z tym przyjeżdzaniem to nawet doszedłem do niezłej wprawy bo w zeszłym roku byłem w Przesiece dwa razy: latem (Zorza) i na Œwięta Bożego Narodzenia (Warszawianka). W tym roku przyznam, ze zdradziłem Was latem z nieco wyższymi górami ale na Œwięta może znowu się uda? W międzyczasie jak nie przyjeżdzam to kamerka na Złotym Widoku przypomina mi gdzie chcę pojechać. Przy okazji - chciałem złożyć zażalenie na tego co wybudował domek w kadrze. Poprzedni widok był lepszy ;)

Tak więc jestem regularnym bywalcem strony i forum od 2003 roku i pewnie jest niewiele postów których nie czytałem. Choc piszę dopiero swój pierwszy...

Sam nie wiem co mnie ciągnie do Przesieki... Wszystko mi pasuje w tej miejscowosci. Cisza, spokój (choć czasem kolonie w Liczyrzepie czy Zorzy bywały głosne), powietrze, widoki, miejsca do spacerów, ludzie.... No wszystko jest tu fajne. Jakbym miał trochę więcej kasy to bym kupił Różaną i na forum występował jako tubylec ;)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich! Jak zobaczycie samochód z rejestracją ZS w Przesiece to całkiem możliwe, że to ja :)
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » wt lis 23, 2010 8:31 pm

Witamy i dziękujemy za pierwszy wpis!
Pierwszy punkt Pomógł przyznany.

Trochę o nachyleniu jest tutaj: http://www.borowice.pl/mtb/index.html

oraz tutaj: http://dave.bikestats.pl/index.php?did=109976
janusz
Odznaka Popularna
Posty: 56
Rejestracja: wt paź 12, 2010 8:16 pm
Lokalizacja: z nizin

Postautor: janusz » wt lis 23, 2010 10:32 pm

Sambor pisze:Sam nie wiem co mnie ciągnie do Przesieki...

Nad Przesieką przechodziłem wielokrotnie idąc w te lub wewte od Okraj po Stóg Izerski.
Aż raz, we wrzesniu 2003, zatrzymałem się w Przesiece i to na kilka dni ... jest tak jak naszkicowałes, ta okolice ma swoisty urok który chciałoby się co i rusz kontemplować.
Mam w zamiarze tam ponownie jechać - ale, ... - może w przyszłym roku.
Janusz
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » pt lis 26, 2010 8:50 am

Rejestracja ZS - będę pamiętał :) Na pytanie o nachylenie odpowiedział już Tomek - dowiedziałem się o tym własnie dzięki borowickim maratonom. Wczesniej zdobywałem przełęcz na rowerze nieswiadomy rangi tego wyczynu.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pt lis 26, 2010 10:39 pm

Są specjalisci od takich pomiarów: http://www.podjazdy.ovh.org/szosa.html

Zwróćcie uwagę, że ze wszystkich opisanych mamy najbardziej strome nachylenie zarówno na 100 metrach - 24%, jak i na 50 metrach - 27%.
Sambor
Spacerowicz
Posty: 13
Rejestracja: pt gru 18, 2009 1:44 pm
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Sambor » sob lis 27, 2010 5:36 pm

janusz pisze:Aż raz, we wrzesniu 2003, zatrzymałem się w Przesiece i to na kilka dni ...


To zaczelismy w tym samym roku :) Tylko, że ja byłem w sierpniu!

Borowice.pl pisze:Zwróćcie uwagę, że ze wszystkich opisanych mamy najbardziej strome nachylenie zarówno na 100 metrach - 24%, jak i na 50 metrach - 27%.


To faktycznie nieŸle... Ja nigdy tam nie jechałem na rowerze (cyklista ze mnie marny). Pamiętam jednak, kiedy szlismy tą drogą z rodziną, to odbywał tam się trening jak się domyslam kolarzy górskich... my szlismy a oni... w góre, w dół... w góre w dół...
W końcu nie wytrzymałem i zapytałem który to raz. Chłopak nie miał siły mówić tylko pokazał na palcach 5. Niezły wyczyn....
Awatar użytkownika
Dorotka
Odznaka Mała Brązowa
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 25, 2007 11:54 am
Lokalizacja: Wrocław/Borowice

Postautor: Dorotka » pt cze 10, 2011 9:11 am

A propos rowerów w Przesiece...najbardziej podoba mi się hasło: "nie stawiaj roweru przy lodówce". Czy odzew jest równie wesoły? Muszę zapytać Kornelię
FourtyFour
Odznaka Duża Srebrna
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 08, 2010 1:58 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: FourtyFour » pt cze 10, 2011 10:52 am

Tomaszu - mimo cytowanych przez Ciebie stron i zamieszczonego na nich twierdzenia o tym, że najbardziej stromy podjazd w Polsce znajduje sie w naszej gminie... mam wrażenie, że jednak "klasyfikacja" ta niezupelnie jest prawdziwa...
Mówiąc krótko - droga ze Œwieradowa (szlak zielony) na Stóg jest wyasfaltowana, nie ma u jej wlotu znaku zakazującego wjazdu, a i przynajmniej na częsci - jest znakowana, jako scieżka rowerowa... a że jest miejscami znacznie bardziej stroma - radzę sprawdzić :) Załamka...

Wróć do „Turystyka w Przesiece”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości