Nagrobki

Moderatorzy: Borowice.pl, Gawe, Cieslak

arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Nagrobki

Postautor: arkuba » ndz wrz 12, 2010 5:06 pm

Zauważyłem, że w murze zamkniętej teraz "Bogdanki" znajdują się fragmenty niemieckich płyt nagrobnych z zachowanymi nawet napisami. Skąd mogłyby się tam one znaleŸć? Czy w Borowicach był kiedys cmentarz?
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » czw wrz 16, 2010 10:56 pm

Cmentarz w Borowicach najprawdopodobniej nie istniał jako taki (czyli zorganizowana forma pochówku zmarłych, bo myslę, że ciężko chyba dzis potwierdzić gdzie chowano zmarłych w początkach istnienia osady - może gdzies niedaleko?). Natomiast płyty z niemieckich nagrobków w murze Bogdanki najprwdopodobniej pochodzą z jakiegos innego niemiejscowego cmentarza. Praktyka wykorzystywania materiału z nagrobków do zgoła innych celów znana jest już od wieków (chociaż najczęsciej kamień taki służył jako np. wyłożenie przedsionka lub wejscia do koscioła). Za czasów socjalistycznych nastąpił, jak wiemy, "postęp techniczny" i w związku z tym płyty nagrobne wykorzystywano jako np. materiał drogowy, czy też kamień budowlany. Stąd też najprawdopodobniej ich pochodzenie w Borowicach.
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pn lut 03, 2014 3:43 pm

Przy okazji poruszę jeszcze jedną kwestię. Praktycznie każda wioska miała przed II wojną s. pomnik poległych w I w.s. A co z Borowicami? Nie znalazłem żadnej wzmianki o takim pomniku. Ktos cos wie?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » pn lut 03, 2014 4:44 pm

Nigdy się nie spotkałem z pomnikiem poległych w I wojnie swiatowej w Borowicach.

Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek spotkał się z informacją, że ktos z Borowic brał udział w I wojnie swiatowej.
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » śr lut 05, 2014 11:27 am

Ale to raczej mało możliwe, żeby akurat z Borowic nikogo nie wzięto do armii. Z wszystkich okolicznych wiosek wojowali i wielu zginęło. W Przesiece to było ok. 30 osób. Może taki pomnik był/jest gdzies zakopany przysypany. Gdzie wbOrowicach mógł stać? Jesli da się wytypować możliwą likalizację, to myslę, żeby zacząć szukać włąsnie na miejscu. Tomku, a czy dawni mieszkańcy nie napisali historii Borowic, czegos w rozaju monografii?
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr lut 05, 2014 2:51 pm

Jesli w Przesiece było to ok. 30 osób (około 5% mieszkańców), to w Borowicach mogło im się poszczęscić, bo 5% mieszkańców w Borowicach to jakies 3 osoby (jesli dobrze pamiętam, że mieszka tam ok. 60 osób), czyli przy odrobinie szczęscia wszyscy mogli wrócić z wojny.
Drugie rozwiązanie jest takie, że jesli np. zginęła jedna, dwie osoby, to nie upamiętniono tego faktu pomnikiem, tylko pochowano zmarłych w Podgórzynie.
No i trzecie - że Hanus ma rację i jakis mały pomnik był, ale przepadł. Zdarzało się, że z płyt nagrobnych robiono chodniki, murki oporowe, więc tym bardziej tablica pamiątkowa, która nawet nie była prawdziwym grobem, mogła przepasć.
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » śr lut 05, 2014 10:22 pm

Hanus pisze:Ale to raczej mało możliwe, żeby akurat z Borowic nikogo nie wzięto do armii. Z wszystkich okolicznych wiosek wojowali i wielu zginęło. W Przesiece to było ok. 30 osób. Może taki pomnik był/jest gdzies zakopany przysypany. Gdzie wbOrowicach mógł stać? Jesli da się wytypować możliwą likalizację, to myslę, żeby zacząć szukać włąsnie na miejscu. Tomku, a czy dawni mieszkańcy nie napisali historii Borowic, czegos w rozaju monografii?


Wiesz kto napisał monografię Borowic... ale to było dużo póŸniej. I z tego co ja wiem, to była pierwsza taka.

Wioska Borowice była bardzo mała i bardzo biedna. Może to miało wpływ na pobory do wojska?

Murki w Borowicach są starsze i nie są oporowe, tylko na miedzach, bo usilnie starano się tutaj każde poletko przysposobić do upraw.
Hanus
Odznaka Mała Złota
Posty: 231
Rejestracja: pt sty 29, 2010 7:38 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: Hanus » czw lut 06, 2014 5:24 pm

Odpowiadając Tomkowi:
Wiesz kto napisał monografię Borowic...

wiem oczywiscie :)
Co do liczby mieszkańców, to jednak Cieslak się myli, przynajmniej, wg tego co jest na stronie borowice.pl, gdzie można dowiedzieć się, że:

"Początkowo, w XVII stuleciu, w dolinie mieszkała rodzina Martina Marksteinera. PóŸniej pojawili się inni osadnicy. Po okresie rozwoju w XIX wieku, w 1910 roku wioska liczyła 152 osoby. Według spisu mieszkańców z 1927 roku w Borowicach mieszkało już 221 osób"

, czyli 5% to będzie już 7 lub 8 osób i pomnik mógłby powstać.

Czy w miejscu Bogdanki było cos wczesniej?
Awatar użytkownika
Borowice.pl
Administrator
Posty: 1570
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 8:23 am
Lokalizacja: Borowice
Kontaktowanie:

Postautor: Borowice.pl » czw lut 06, 2014 6:52 pm

W miejscu Bogdanki, obecnie nr 17, wczesniej był dom nr 25 i gospodarstwo Stumpe. W 1922 r. Karl Stumpe był gospodarzem. Jego syn Karl Stumpe jr. był murarzem. W 1938 r. gospodarzył Kurt Stumpe. Na wynajem dla turystów przeznaczonych było 5 łóżek w 2 izbach w cenie od 1-1,50 RM.

Mam prawie 30 starych pocztówek Tumpsahüttenbaude / Tumpsahütte Restaurant. Na niektórych widać to gospodarstwo. Był to typowy dom.

Moim zdaniem te płyty nagrobkowe przywieziono, ale nie wiem skąd.
Załączniki
Stumpe.jpg
Dom Stumpe, 1930 r.
Awatar użytkownika
Cieslak
Moderator
Posty: 1589
Rejestracja: pn gru 06, 2004 12:35 pm
Lokalizacja: Wrocław/Przesieka
Kontaktowanie:

Postautor: Cieslak » śr lut 12, 2014 1:32 pm

Hanus pisze:"Początkowo, w XVII stuleciu, w dolinie mieszkała rodzina Martina Marksteinera. PóŸniej pojawili się inni osadnicy. Po okresie rozwoju w XIX wieku, w 1910 roku wioska liczyła 152 osoby. Według spisu mieszkańców z 1927 roku w Borowicach mieszkało już 221 osób"

W takim razie odszczekuję to co napisałem. Nie pamiętałem, że aż tyle ludzi kiedys mieszkało w Borowicach. Dobrze, że mam w domu monografię Borowic - muszę odswieżyc sobie informacje :)
arkuba
Odznaka Duża Brązowa
Posty: 275
Rejestracja: sob lis 04, 2006 3:00 pm
Lokalizacja: Przesieka

Postautor: arkuba » pt kwie 24, 2015 9:39 am

Byłem ostatnio na cmentarzyku przy kosciele w Sosnówce i zauważyłem grób dawnej mieszkanki Borowic. Nagrobek znajduje się tuż obok pozostałosci "kriegerdenkmala". Wynika z niego, że pochowana jest tam niejaka Else Lienig "aus Baberäuser". Po mężu nazwisko inne, ale nie zapamiętałem.

Wróć do „Turystyka w Borowicach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości